Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

FIF-FINCO 400


Vizitator cri-cri

Postări Recomandate

Vizitator cri-cri

Salutare,Am o poza cu aceasta antena foarte apreciata in State in domeniul FIF.Problema este ca nu sint atit de bun incit sa o „citesc”,find doar un amator...Cine ma poate ajuta ?Respecte.

post-53274-139829307396_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Este vorba de un sistem de 4 antene sinfazate dispuse pe verticala.Mai pot fi dispuse pe orizontala toate 4, sau 2 orizontale si 2 verticale, in functie de unghiurile (vertical si orizontal) de receptie (emisie) dorite a se scoate de la acest sistem de antene.Castigul total este de +6dB (fata de castigul unei antene) la un sitem de 4 antene, indiferent de dispunerea lor ( se modifica doar unghirile caracteristicilor de directivitate, in functie de dispunere).Daca doriti sa aprofundati tehnic problema, va pot trimite cartea Antene, care are un capitol special dedicat sistemelor de antene.Lasati-mi o adresa de mail pe privat.

Link spre comentariu
Vizitator cri-cri

Am cartea neamtului,insa nu apare nici o antena acolo dotata cu asemenea dipoli.Nu am mai vazut nicaieri asa dipoli,antenele astea nu au fost niciodata exportate infara SUA si nu sint cunoscute.La prima vedera as tinde sa consider antena ca find pentru radioamatori decit pentru receptie,ca sa nu mai zic de receptia tv.Asta este dimensionata pentru banda 3 FIF si este cea mai mica dintre ele,sint si pentru FM,poate si pentru 2m,nu stiu exact.Stiu doar ca proprietarul scoate receptii de la 300 Km distanta cu ea,depasind chiar antenele de ultima generatie in FIF-DX.Din acest motiv are montat si reductor.M-ar interesa cartea Receptia emisiunilor tv in UIF,doua volume,editura tehnica,daca o aveti in format pdf ar fi excelent.Respecte.

Link spre comentariu

Este un sistem de antene dipol deschis cu reflector,sinfazate,un sistem asemanator a fost prezentat in revista tehnium prin anii 80, dar pentru UIF.Receptii tv la distanta obtii cu antene directive ,yagi sau parabeam,etc, cu amplificator montat pe antena (sau cu sisteme de astfel de antene sinfazate + amplificator de antena).

Link spre comentariu
Vizitator cri-cri

Multumesc de link,apreciez ajutorul,antena este intradevar compusa din patru dipoli,legarea lor este mai neobisnuita pentru mine,cel putin.Antena este mai cunoscuta dupa porecla- Finco „arcuri de pat”.Ei folosesc foarte mult antene cu elementi in compensatie si zone de trecere stratificate chiar si in FIF,arata foarte ciudat pentru o antena tv in viziunea Europenilor.Proprietarul acestei antene a batut cale lunga cu masina pentru a lua acesta antena legendara de pe o casa abandonata,mai erau vreo doi amatori insa el a ajuns primul acolo.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări