Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Eagle - versiuni diferite


Vizitator tico

Postări Recomandate

Cum reusesc in Eagle am 5.11, sa fac , cablajul ca in al doile desen? deci printre trasele facute sa ramana placat cu, cupru, si doar o dunga subtire printre trasee sa fie disponibila pentru corodat..eu nu am gasit acea functie, nu prea imi place cum arata placa doar cu trasee, parca e prea goala..

Uite citeste aici viewtopic.php?p=703415#p703415 unde se explica ceea ce vrei tu.
Link spre comentariu

Ms pentru raspunsul de mai sus.Dar mai am o problema cu eagle,cand fac traseele in Bootom,la un SMD (nu pe cablaj dublu), unele trasee se ataseaza dar nu dispar acele liniute galbene cand apas Ratsnest, desi am plecat cu traseul din punctul din care pleaca acea linie pana in punctul in care se opreste, am incercat si in Top, dar tot nu merge, de la ce sa fie?

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Salut.De vreo 2 saptamani studiez EAGLE 5.11 deoarece vreau sa fac un montaj Controller Temperatura.Pana acum am reusit sa fac schema, dar la cablaj mi-am prins urechile deoarece nu stiu cum sa aranjez componentele. Inainte lucram cu DipTrace si foloseam autoarange si autoroute dar ceva s-a intamplat cu el si nu-mi mai merge, si mi-am zis -hai sa mai incerc altceva.Va rug sa ma ajutati cu aranjatul PCB sau sa-mi spuneti de la ce sa incep (care sunt primele piese pe care ar trebui sa le pozitionez).

Link spre comentariu

Salut.De vreo 2 saptamani studiez EAGLE 5.11 deoarece vreau sa fac un montaj Controller Temperatura.Pana acum am reusit sa fac schema, dar la cablaj mi-am prins urechile deoarece nu stiu cum sa aranjez componentele. Inainte lucram cu DipTrace si foloseam autoarange si autoroute dar ceva s-a intamplat cu el si nu-mi mai merge, si mi-am zis -hai sa mai incerc altceva.Va rug sa ma ajutati cu aranjatul PCB sau sa-mi spuneti de la ce sa incep (care sunt primele piese pe care ar trebui sa le pozitionez).

http://www.alternatezone.com/electronic ... alRevA.pdfPagina 9.
Link spre comentariu

Prima poza este din cartea "Conexiuni prin lipire in aparatura electronica", Ioan C. Bacivarof, Ed. Tehnica, Bucuresti 1982.In a doua ai un exemplu, facut repede, in 10min.De obicei, daca se doreste o amplasare frumoasa, ca la carte, se ajunge la complicarea cablajului imprimat.O prima solutie este folosirea strap-urilor.A doua solutie este trecerea de la amplasarea ideala (vezi poza 1) la amplasarea acceptata iar mai apoi la cea tolerata.A treia solutie este folosirea de cablaj imprimat dublu-placat.

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

Multumesc , acolo era ! Si chiar blik-uieste pe placa ... Mai am o intrebare , doua ... EAGLE asta stie ca nu am de unde sa iau "pad vias-uri" (trecerile alea prin placa ) ? A fost prima oara cand am desenat pentru smd-uri siii ... in afara ca sunt foarte lejer de lipit si scapi de multe gauri de dat , te omoara vias-urile astea dom'le. Se gasesc pe undeva de cumparat ? Adica doar sa le infigi si sa le presezi / lipesti cumva ?

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
Vizitator Pana

Salutare, Am si eu o problema cu EAGLE-ul. Am folosit versiunea free pana azi, cand imi spune ca am nevoie de licenta. Imi apare o fereastra cu 3 optiuni: - "Use license file" : nu e cazul, n-am licenta- "Freemium" : nu ma lasa cu alt serial freemium- "Run as freeware": Error while decoding license file:C:\... ; Please verify the installation code ! As vrea sa va intreb ce e de facut? Mentionez ca lucrez la un proiect pe care trebuie sa-l predau in cateva zile si nu-mi permit sa trec pe alt program free. Oare daca as reinstala windowsul, mi-ar accepta o noua licenta freemium?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări