Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Eagle - versiuni diferite


Vizitator tico

Postări Recomandate

Le iei si le muti cat mai convenabil din punctul tau de vedere. Conectorii si alte dispozitive (LED-uri, de exemplu) le pui catre marginea placii. Incerci prin routare automata, apoi, daca nu ti se pare convenabil, inveti sa le conectezi manual. Nu cred ca iese din prima incercare (doar daca ar fi un circuit de 4-5 componente)...

Link spre comentariu

Salut,Scuzati-mi poluarea.Am nevoie de capsula 16F690 SSOP (SMD) din libraria Eagle.In caz ca nu se poate, as vrea sa-mi confirme cineva ca la capsula SMD pini sun la fel ca si la capsula normala din libraria Eagle. Mai jos se vede ce am gasit eu in libraria Eagle. Ma gandesc sa-mi fac singur libraria la componenta SSOP.Multumesc anticipat.

post-41815-13982942238_thumb.png

Link spre comentariu
Vizitator Zam

Salut,Scuzati-mi poluarea.Am nevoie de capsula 16F690 SSOP (SMD) din libraria Eagle.In caz ca nu se poate, as vrea sa-mi confirme cineva ca la capsula SMD pini sun la fel ca si la capsula normala din libraria Eagle. Mai jos se vede ce am gasit eu in libraria Eagle. Ma gandesc sa-mi fac singur libraria la componenta SSOP.Multumesc anticipat.

Uite ...poti sa faci si tu comparatia.....la prima vedere sunt la fel

post-65948-139829424292_thumb.gif

Link spre comentariu

Salut,Multumesc ptr. raspuns si timpul acordat.Am observat ca sunt la fel si am facut libraria la 16F690 SSOP(Shrink Small Outline Package).Ma gandeam sa fac PCB-ul la LCR-ul de la DIY pana ajung acasa (in tara).Problema pe care o am acum este ca Eagle 5.8 imi spune ca este versiunea veche a componentei, si nu o accepta sa o aplic pe schema.La un momendat ma gandeam ca poate din cauza ca am facut libraria in graba si probabil ca am gresit ceva. Dar nu este asa ptr. ca acelasi lucru imi spune si la alte componente SSOP/SS (nu la toate) care deja fac parte din libraria eagle descarcate de pe site-ul lor.La unele ma lasa sa le 'bag' in schema insa ma anunta ca la vesiunea veche anumiti pini nu se vor conecta.In fine, cred ca trebuie sa caut o versiune mai veche la Eagle sau sa rutez direct pe PCB chiar daca in schema nu ma lasa, vad eu.Mersi

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Am o mica problema cu Eagle și anume vreau sa proiectez un cablaj și am mărit dimensiunile PCB-ului iar eagle nu ma lasă sa mut în acest perimetru componentele numai în perimetrul care a fost înainte dat de el,de ce?Cum pot ignora asta?post-29772-139829442693_thumb.gif

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

am si eu o mare problema legata de Eagle si anume cu gridul... initial am setat grid la 1 mm si cu alternativa la 0.25 am pus piesele din librarii si hai sa ma apuc de tras net intre ele ... si surpriza ca nu pot alinia piesele si imi tot ramane un capat al firului in aer cumva ....am inchis am deschis iar programul tot nu pot sa aliniez piesele... ce fac ca e a 3-4 oara cand patesc asa si piesele nu mai am de gand sa le sterg sa o iau iar de la capat....de 40 de minute ma chinui sa trag 2 linii ... cred ca il dau draq de eagle si ma mut pe altceva

Link spre comentariu

Postez tot eu raspunsul ca vad ca nu se infige nimeni:

(sfat de la un incepator in acest program, nu zic sa faceti ca mine eu doar asa am rezolvat)

 

Sa presupunem ca incepti o schema in Eagle (la inceput aveti un grid default in inch sa zicem), puneti piesele din librarii pe foaia de lucru si dupa aia va trece un pitic prin cap sa modificati gridul la 1 mm sa zicem (ca da mai bine la ochi si va ajuta la asezat in pagina).... MARE GRESEALA! nu o sa mai puteti sa uniti piesele intre ele ( indiferent cu wire sau cu net)

 

Ce e de facut (in afara de trimis colegii pe Google) ?

Pai primul ajutor vine de pe pagina ofciala a programului si va citez mai jos pasajul legat de problema mea:

 

10. I Can’t Connect Pin and Net. Why?

 

As a rule you ought to work with the 0.1 inch grid (which is the same as 100mil or 2.54mm) in the schematic. All the Symbols in the default libraries use the default grid setting. The net must end exactly on the pin’s connection point (visible in the Pins layer) in order to get a connection. The slightest difference here and there won’t be a connection.

 

Checklist: Where does the error come from?

Check at first what the currently used grid is. 0.1 inch?

Check with the INFO command the location of part and net.

 

If the displayed coordinates are on grid the problem might be caused in the library definition. To check the location of the objects properly it can be usefull to set GRID FINEST.

Check the location of the pins in the Symbol Editor with the INFO command.

Check the location of the gate in the Device Editor with the INFO command.

 

How to correct the position simplest?

With the MOVE command and the input of coordinates, directly in the command line of the Schematic, Symbol, or Device Editor, for example: MOVE (0.0092 1.001) (0 1);

Since version 4.1 EAGLE allows to use the combination of Ctrl + MOVE. Select the MOVE command, hold the Ctrl key pressed, and click onto an object in order to bring its origin point into the currently active grid. Adjust the grid to 0.1 inch before.

If there are no elements or only a few in the Schematic’s default grid, you could use an ULP: snap-on-grid-sch.ulp snaps all elements in the Schematic to a given grid. The same can be done for pins in the Symbol Editor with the help of snap-pin-in-symbol.ulp.

 

Please keep in mind:

Moving a net onto a pin does not result in a connection. You have to move the part (pin) onto the net to get them connected.

Copying a net with the COPY command and moving it onto a pin does not result in a connection (the same as MOVE). Attention: The net name remains unchanged with COPY!

The SHOW command highlights pin and net, if connected.

Nets are drawn with the NET command!

Prima data setezi gridul la 0.1 inch, dupa care tii CTRL apasat si iei piesa si o muti de 2 ori pe foaie si vine originea pe noul grid.

Si ca invatatura de mine (cel putin pentru mine) nu mai schimba gridul in mijlocul proiectului.

 

O seara buna tuturor.

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...

Postez tot eu raspunsul ca vad ca nu se infige nimeni:

(sfat de la un incepator in acest program, nu zic sa faceti ca mine eu doar asa am rezolvat)

 

Sa presupunem ca incepti o schema in Eagle (la inceput aveti un grid default in inch sa zicem), puneti piesele din librarii pe foaia de lucru si dupa aia va trece un pitic prin cap sa modificati gridul la 1 mm sa zicem (ca da mai bine la ochi si va ajuta la asezat in pagina).... MARE GRESEALA! nu o sa mai puteti sa uniti piesele intre ele ( indiferent cu wire sau cu net)

 

Ce e de facut (in afara de trimis colegii pe Google) ?

Pai primul ajutor vine de pe pagina ofciala a programului si va citez mai jos pasajul legat de problema mea:

 

10. I Can’t Connect Pin and Net. Why?

 

As a rule you ought to work with the 0.1 inch grid (which is the same as 100mil or 2.54mm) in the schematic. All the Symbols in the default libraries use the default grid setting. The net must end exactly on the pin’s connection point (visible in the Pins layer) in order to get a connection. The slightest difference here and there won’t be a connection.

 

Checklist: Where does the error come from?

Check at first what the currently used grid is. 0.1 inch?

Check with the INFO command the location of part and net.

 

If the displayed coordinates are on grid the problem might be caused in the library definition. To check the location of the objects properly it can be usefull to set GRID FINEST.

Check the location of the pins in the Symbol Editor with the INFO command.

Check the location of the gate in the Device Editor with the INFO command.

 

How to correct the position simplest?

With the MOVE command and the input of coordinates, directly in the command line of the Schematic, Symbol, or Device Editor, for example: MOVE (0.0092 1.001) (0 1);

Since version 4.1 EAGLE allows to use the combination of Ctrl + MOVE. Select the MOVE command, hold the Ctrl key pressed, and click onto an object in order to bring its origin point into the currently active grid. Adjust the grid to 0.1 inch before.

If there are no elements or only a few in the Schematic’s default grid, you could use an ULP: snap-on-grid-sch.ulp snaps all elements in the Schematic to a given grid. The same can be done for pins in the Symbol Editor with the help of snap-pin-in-symbol.ulp.

 

Please keep in mind:

Moving a net onto a pin does not result in a connection. You have to move the part (pin) onto the net to get them connected.

Copying a net with the COPY command and moving it onto a pin does not result in a connection (the same as MOVE). Attention: The net name remains unchanged with COPY!

The SHOW command highlights pin and net, if connected.

Nets are drawn with the NET command!

Prima data setezi gridul la 0.1 inch, dupa care tii CTRL apasat si iei piesa si o muti de 2 ori pe foaie si vine originea pe noul grid.

Si ca invatatura de mine (cel putin pentru mine) nu mai schimba gridul in mijlocul proiectului.

 

O seara buna tuturor.

incearca so folosesti gridul cu multiplu de 1.27 sau submultiplu de 1.27mm asa vei putea pune traseele cum vrei

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări