Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Transmitator F.M. cu lampi


ctepeo

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • 2 luni mai târziu...
Vizitator frankie

omule, e asa de usor de gasit emitatorul tau... cu un automobil, un radio si o antena directiva, nu ia mai mult de 2 ore.

Acum nu stiu cat de mult isi bat capul cei de la IGC cu vanatul statiilor pirat, dar daca te prind, e caz penal.

 

In EU, statul nu se joaca la capitolul asta(In austria poti sa o mai patesti chiar daca esti autorizat si emiti in alta polaritate decat cea autorizata), la noi exista legislatie si ma astept ca pana in 2007 sa se inaspreasca si la noi.

 

E laudabil ca iti place partea cu tehnica, emisia, dar daca o faci for fun, de ce nu te autorizezi ca radioamator? E usor. O sa ai acces la frecvente de la 1.8 MHz pana la 80GHz in mod legal, sa te tina cureaua sa te joci(vezi http://www.metromat.ro/yo6kxp la sectiunea in lb. romana "info&studiu", motive suficiente)

 

Daca o faci pentru business/fun pe 80-108 exclusiv, nu uita ca e o banda de frecvente care aduce bani buni la buget, asa ca probabilitatea ca sa fie pazita e mai mare.

 

-----

E mai bine cu tuburi fiindca:

- nu stiu daca sunt mai ieftine, dar sunt la un pret normal

- sunt tolerante la erori, supratensiuni, iar unde un tz face fas in 0.1 secunde, tubul inca suporta o vreme, dupa aia incepe sa faca urat - ai cateodata si 30 de secunde sau mai mult si daca ai oprit aparatul la timp scapa si tubul.

- sunt mult mai puternice decat tz, chiar daca la randament e invers.(pana si AWACS-ul foloseste clistron, care e tub)

 

Calitatea emisiei e asa cum ti-o faci, aici nu mai conteaza daca e tub sau tz. Probabil conteaza daca intre CD-player si emisie exista un buffer cu tub, ala cred ca aduce mai multa calitate in emisie.

 

 

Peace,

Frankie

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări