Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cum sa ne pazim de tranzistoare contrafacute...


Vizitator codebutcher

Postări Recomandate

Vizitator claus

Deci, ca un TO-3 sa fie veritabil, trebuie neaparat sa arate in interior ca 2n3055 de pe wikipedia?

Prea putin te intereseaza ce zic aia pe uikipedia. In primul rand cauti componenta la distribuitorii seriosi si iti faci o idee despre pretul real. Accesezi pagina producatorului si consulti modalitatea de marcaj. In cazul tau aici http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/2N3773-D.PDF

Daca ai pretentia sa-l cumperi mai ieftin decat il gasesti la Mouser,Tme,Farnell, sau care mai sunt in bransa distribuitorilor seriosi,si sa fie si original,te inseli.

Vrei sa dai 1$ pe el in conditiile in care e cotat la 3$,primesti o portie de orez.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

acesta  este  un  tranzistor  de  o  calitate  exceptionala ,  produs  la  iprs  in  1987  pe  fosta  linie  de  fabricatie  de  la  siemens .  din  nefericire  pentru  noi ,  dupa  cum  evolueaza  societatea  noastra  ,  asa  ceva  nu  se  va  mai  produce  in  rsr  nici  in  100  de  ani  de-acum  incolo . 

 

ps ... absolut  toti  fabricantii  mbr  fac  si  in  continuare  produse  de  calitate  ,  insa  pe  bani  multi  sau  foarte  multi  .  pentru  exemplificare , a  se  vedea  orice  piesa   cu  destinatie  speciala ...militara ,  navala  si  aerospatiala .

Editat de misuraelectronic
Link spre comentariu

2N3055H erau foarte bune, dar s-au facut mai tarziu altele de doua ori mai tari, 2N3055W. (Vintage rumano  2n3055w Npn Audio Power Transistor 15a/100vUS $25.00).

Mai am cateva bucati noi pe care le voi dona unui  tanar constructor serios care nu le va duce la talcioc.

P.S. Tot la IPRS in 1990. Cantecul lebedei.

Link spre comentariu

De ce faliment gravnic?nu mancam si noi o paine cu toti cei care reparam tembelizoare?uitete ca de curiozitate sa vezi ce diferenta enorma de pret este la o sursa ups001, intre adelaida si mivarom,si este exact acelasi produs,a nu se considera reclama.

 

Inseamna ca nu esti familiarizat cu Romania capitalista...

Link spre comentariu

2N3055H erau foarte bune, dar s-au facut mai tarziu altele de doua ori mai tari, 2N3055W ...

da , da... si  marmota  invelea  ciocolata  in  staniol .  ar  fi  bine  daca  am  avea  si  acceptiunea  termenilor  folositi .

concret ,  in  catalogul  iprs  de  tranzistoare  editia  1989 ,  2n3055 simplu ,  cu  h  si  cu  w  se  afla  situate  intre  paginile  630  si  632   si  sint  prezentate  toate  3  in  paralel .  daca  se  studiaza  comparativ  toti  parametrii ,  se  poate  observa  ca  ...

1--   Vcbo max  si  Vcer max   nu  sint  comunicate  de  catre  iprs  ,  aceasta  din  motivul  extrem  de  simplu   al  dispersiei  extrem  de  mari  ale  respectivelor  valori  ,  la  masuratorile  efectuate  pe  un  lot  dat  ,  sau  al  valorilor  mici  gasite  si  care-l  faceau  net  inferior  celorlalte  2  surate  .   din  start  am  adunat  2  minusuri . 

2--  Vcex max   este  de  doar 70 volti  la  w  ,   fata  de  90 volti  la  celelalte 2 .   mai  adunam  un  minus  la  portofoliu . 

3--  Vcesat  este  de  maxim 1,5 volti   in  loc  de   maxim 1,1 volti  cit  este  la  celelalte 2 .  poate  ca gresesc ,  dar  eu  sint  de  parere  ca   aici  nu  adunam  nimic  si  nu  scadem  nimic .

4--  beta minim  la  ic=4a  este  15 la  w  si  20  la celelalte 2 .    inca  un  minus .

5--  I s/b  minim  ar  putea  fi  ,  cel  putin  la  nivel  teoretic  ,  singurul  parametru  unde  w  sta  mai  bine  decit  h ,  insa  datele  reale  nu  pot  fi  comparate ,  deoarece  conditiile  masuratorilor  sint  diferite .  simplu  si  w  sint  masurate   la  Vce=40v ,  iar h  e  masurat  la Vce=60v .  drept  urmare ,  nu  adunam  nimic  si  nu  scadem  nimic .

6--  restul  parametrilor  din  tabel  sint  identici  sau  sint  necomunicati  ,  deci  sint  irelevanti  pentru  punctajul  final . 

 

concluzia ?  

daca  adunam  4  bile  negre  ale  lui  3055w   ,  stau  si  ma  intreb  de  unde  naiba   le  da  unora  niscaiva  bile  albe , raportate  desigur  la  2n3055h  ?   dl  puriu ,  va  rugam  sa  ne  comunicati  si  noua  care   sint  argumentele  tehnice  prin  care  dvs  ati  decis  ca  2n3055w  ar  fi  de  doua ori  mai  tare  decit 2n3055h ,  ca  eu  nu  m-am  prins ?  :rzb

 

ps ...  o  sa  anticipez  eu  raspunsul  dvs ...  nu  aveti  nici  un  argument  tehnic  in  favoarea  afirmatiilor  dvs ,  iar  ceea  ce  e  scris  in  citatul  de  mai  sus  este  scris  doar  la  misto  ,  fara  a  avea  vreo  acoperire  reala  in  datasheet-ul  fabricantului .  2N3055H  ESTE  MAI  BUN  DECIT  2N3055W  ,  ne-negociabil .  PUNCT .

Editat de misuraelectronic
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări