Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

VIOTUBEAMP


Vizitator viobio

Postări Recomandate

Acum 18 ore, DANO a spus:

Am mai întrebat pe undeva și nu am primit nici un răspuns asa ca mai întreb și aicea, lipitor de piese fiind mai am câte-o curiozitate și eu din când în când. Ce face acest amplificator sa scoată cei 30W în clasa A? Cum funcționează pt a face asta?

 

Posibil/probabil din rațiuni comerciale  Viobio a prezentat așa "PP, clasă A, UL 2x30w 4/8 ohmi"

Cu o sarcină anod-anod schimbată se poate atinge aproximativ 20W la ieșire în sarcină clasa A (și peste 20W în AB1). Raa se deduce cu ușurință din grafic.

https://postimg.cc/kBmkGVSY

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Cu siguranta acest amplificator, asa cum este, nu poate 30W in clasa A, dar , gandindu-ne ca la auditie nu mergem niciodata cu volumul la maxim, se poate considera ca functioneaza preponderent in clasa A , asa ca se poate spune ca ESTE un amplificator in clasa A.Arata bine si sigur se aude cam cum arata :aplauze

Link spre comentariu
Vizitator viobio

"iar partea de negativare a etajului final e incompletenta, lipsește tensiunea de negativare sau dacă ma uit mai bine e un bias automat" 

Asta a fost tare...... foarte tare..... :n1

Mă mai uit odată pe schemă..... să văd ce este lipsă.... 

Editat de viobio
Link spre comentariu
Acum 4 ore, gheo23 a spus:

Cu siguranta acest amplificator, asa cum este, nu poate 30W in clasa A, dar , gandindu-ne ca la auditie nu mergem niciodata cu volumul la maxim, se poate considera ca functioneaza preponderent in clasa A , asa ca se poate spune ca ESTE un amplificator in clasa A.Arata bine si sigur se aude cam cum arata :aplauze

Dacă plătești o mașină cu motor de 200cai și primești una cu un motor de 100cai putem spune ca e o mașină de 200cai? Prostia se plătește. 

Clasa A push pull ce însemnă? În contextul în care push pull= clasa B. 

 

1 oră în urmă, viobio a spus:

"iar partea de negativare a etajului final e incompletenta, lipsește tensiunea de negativare sau dacă ma uit mai bine e un bias automat" 

Asta a fost tare...... foarte tare..... :n1

Mă mai uit odată pe schemă..... să văd ce este lipsă.... 

Da mai eu nu alterez adevărul pt a ma pune într-o lumina bună, dar descrierea ta la acest amplificator: PP clasa A 30W, cine crede asa ceva e cu adevărat un lipitor de piese, faptul ca are bias automat (pt clasa A) și etaj final PP (clasa B) ar trebui sa iti spună mai multe. 

Link spre comentariu
10 minutes ago, DANO said:

Clasa A push pull ce însemnă? În contextul în care push pull= clasa B. 

Exista Push Pull clasa A, clasa AB si clasa B. 

Schema de mai jos te ajuta sa intelegi:

classes-f1a.gif

tuburile finale nu primesc in grila acelasi semnal (vezi culoarea verde si culoarea rosie.

Fiecare tub final il poti privi ca pe un SE. La un amplificator PP clasa A, daca ii bagi sinus pe intrare si din defazor tai comanda unui tub final (nu poti scoate tubul final din soclu pentru ca la PP traful trebuie sa aiba acelasi curent idle prin ambele infasurari ca sa nu se satureze miezul) pe iesire ai sa ai tot sinus (ambele semialternante).

 

https://sound-au.com/valves/classes.html

Link spre comentariu
Acum 9 ore, valderama a spus:

 

Posibil/probabil din rațiuni comerciale  Viobio a prezentat așa "PP, clasă A, UL 2x30w 4/8 ohmi"

Cu o sarcină anod-anod schimbată se poate atinge aproximativ 20W la ieșire în sarcină clasa A (și peste 20W în AB1). Raa se deduce cu ușurință din grafic.

https://postimg.cc/kBmkGVSY

 

Cu un Raa de ~8.5k ce putere am putea obține la acest amplificator? 

Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 4 ore, DANO a spus:

Dacă plătești o mașină cu motor de 200cai și primești una cu un motor de 100cai putem spune ca e o mașină de 200cai? Prostia se plătește. 

Clasa A push pull ce însemnă? În contextul în care push pull= clasa B. 

 

Da mai eu nu alterez adevărul pt a ma pune într-o lumina bună, dar descrierea ta la acest amplificator: PP clasa A 30W, cine crede asa ceva e cu adevărat un lipitor de piese, faptul ca are bias automat (pt clasa A) și etaj final PP (clasa B) ar trebui sa iti spună mai multe. 

Uite de asta nu ți-am răspuns, pentru că îmi pierd timpul cu tine, când o să văd că mai progresezi, adică să mai pricepi una.... alta..... îți răspund. 

Am încercat să mă comport normal cu tine, ți-am vorbit civilizat, te-am îndrumat cu una.... cu alta..... dar am impresia că tu ești irecuperabil. 

Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 3 ore, merck a spus:

Exista Push Pull clasa A, clasa AB si clasa B. 

Schema de mai jos te ajuta sa intelegi:

classes-f1a.gif

tuburile finale nu primesc in grila acelasi semnal (vezi culoarea verde si culoarea rosie.

Fiecare tub final il poti privi ca pe un SE. La un amplificator PP clasa A, daca ii bagi sinus pe intrare si din defazor tai comanda unui tub final (nu poti scoate tubul final din soclu pentru ca la PP traful trebuie sa aiba acelasi curent idle prin ambele infasurari ca sa nu se satureze miezul) pe iesire ai sa ai tot sinus (ambele semialternante).

 

https://sound-au.com/valves/classes.html

Îți pierzi timpul...... 

Nu ai înțeles că PP este doar clasă B și că lipsește tensiunea de negativare...... 

Trebuia să îi spui că la clasa A PP tuburile sunt tot timpul "deschise" , adică..... consumul este aproape constant, cu o creștere de cativa mA la puterea maximă. 

Să vorbim și de cobductia tuburilor? În grade.... 

Link spre comentariu
Acum 27 minute, viobio a spus:

Uite de asta nu ți-am răspuns, pentru că îmi pierd timpul cu tine, când o să văd că mai progresezi, adică să mai pricepi una.... alta..... îți răspund. 

Am încercat să mă comport normal cu tine, ți-am vorbit civilizat, te-am îndrumat cu una.... cu alta..... dar am impresia că tu ești irecuperabil. 

 

Acum 22 minute, viobio a spus:

Îți pierzi timpul...... 

Nu ai înțeles că PP este doar clasă B și că lipsește tensiunea de negativare...... 

Trebuia să îi spui că la clasa A PP tuburile sunt tot timpul "deschise" , adică..... consumul este aproape constant, cu o creștere de cativa mA la puterea maximă. 

Să vorbim și de cobductia tuburilor? În grade.... 

Îmi dau seama ca nu ești departe de un lipitor de piese, câte grade sunt deschise tuburile tale la cei 30W? 

Mai ții minte schema aia care ai zis ca e o glumă cu Raa de 8k aia cu KT88 chiar scoate 30W cu lampile deschise larg pt tine :)) 

Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 29 minute, DANO a spus:

 

Îmi dau seama ca nu ești departe de un lipitor de piese, câte grade sunt deschise tuburile tale la cei 30W? 

Mai ții minte schema aia care ai zis ca e o glumă cu Raa de 8k aia cu KT88 chiar scoate 30W cu lampile deschise larg pt tine :)) 

Ți-am spus, mă reoet, nu îmi pierd timpul cu tine . 

 

O seara frumoasa! 

 

 

PS

Te rog să le spui celor care îți suflă intrebările că sunt mârlănii și mă mictionez pe ei, pentru că ce mă întrebi tu..... nu sunt vorbele tale. 

Editat de viobio
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări