Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

USBasp


Postări Recomandate

ma refer la jumperul de la pinul 25. Vezi ca daca vrei sa programezi un controler pe high speed trebuie sa-i setezi oscilatorul pe 8 mhz, oricum nu pe 1mhz cum are il implicit, ca nu merge pe 1mhz oscilator programarea rapida. Daca tot nu merge incearca si alte firmware-uri, ceva e in neregula, acest programator este foarte rapid, 5k trebuie sa-i scrie foarte rapid.

Link spre comentariu

Am facut si eu programatorul dar scrie foarte greu.Dureaza ca 1min si 30sec sa scriu 5k.Care este problema?

Exista 3 jumperi pe programator.SLOW SCK e jumperul despre care vorbea XAN77. Daca zici ca acel jumper e scos, masoara ce tensiune ai pe pinul 25 la controlerul din programator. Daca e zero cel mai probabil ai un scurt la masa acolo.Programarea a ~8 KBytes cu jumperul respectiv scos, dureaza cam:- 7 ... 8 secunde cu cristal de 12MHz in programator- 4 ...5 secunde cu cristal de 20MHz in programator (si firmware corespunzator)
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
Vizitator catalinstefanos

am facut schema de pe fischl.de in loc de conectorul cu 10 pini, am pus unul cu 6 pini : http://files.myopera.com/CrazyTerabyte/ ... ors-hi.png

il recunoaste in calculator..am instalat driverul, am pus alt uC pe un breadboard, am legat firele corespunzator, si cand dau read flash to buffer ( folosesc Khazama) imi da eroare : "programm enable:target doesn't answer.1 initialization failed,rc=1"

ce sa aiba?

Link spre comentariu
Vizitator catalinstefanos

da, e virgin. am incerca si cu extreme burner avr, mi se pare mai interesant. spune ca "cannot comunicate with target chip".ma intreb daca e bun montajul de pe breadboard. adica am legat doar cei 6 pini isp, plus am mai legat si pinii 20 si 22,Avcc respectiv Gnd. mai trebuia ceva? alimentarea la gnd si vcc le-am luat din usb.

Link spre comentariu
Vizitator catalinstefanos

eroarea completa e: power on failed. Cannot communicate with chip.am pus multimetrul si chipul e alimentat cu 5.16 V :-??

Link spre comentariu

Pentru cei eventual interesati, pe scurt:

 

Firmware-ul pentru Atmeg48 NU e compatibil cu Atmega168.

 

(am vazut ca unii au folosit cu succes 88 in loc de 48, cu acelasi binar)

 

Pe lung:

- pana acum foloseam o clona de avrisp, dar am zis sa fac cadou placa respectiva si mie sa imi trag un usbasp. Toate bune si frumoase, imi fac cablajul, plantez piesele, infig si un microcontroler, ii scriu fuse-bitii, il programez, il infig in usb si ... nu mi-l vede (erori in dmesg pe linux, de genul "new low speed USB device using uhci_hcd and address 4; device descriptor read/64, error -71".

- mormaieli in barba, luat totul la verificat, cablajul pare ok proiectat, lipituri ok, trasee intrerupte - lipsa; trasee in scurt - lipsa ...

- scriu repede un cod de test, pun ledurile sa clipeasca, il scriu in microcontroler, merge (doar cod de test, fara nimic de usb); concluzionez ca fusebitii ar fi ok, oscilatorul merge, microcontrolerul nu e bulit.

- rescriu firmware-ul pt usbasp (nu merge)

- dezlipesc zenerele - la fel (nu merge); schimb rezistenta de 2k2 cu una de 1k8 - la fel (in schema originala de vusb rezistenta e mai mica decat cea din usbasp)

- mormaieli din nou in barba, lipesc zenerele inapoi

- din exemplele de vusb, recompilez doua dintre ele (hid-data si hid-mouse); fericire, merg (in sensul ca sunt detectate de sistem). cel cu mouse-ul inca chiar imi misca mouse-ul pe o traiectorie fixa pe ecran.

- mormaieli, zic ca haida de, ce o fi, recompilez firmware-ul de usbasp. Nu merge. Mai incerc din nou, de data asta in loc de TARGET=atmega48 pun TARGET=atmega168. Moment victorios:

 

[30633.768102] usb 3-1: new low speed USB device using uhci_hcd and address 23

[30633.939367] usb 3-1: configuration #1 chosen from 1 choice

Bus 003 Device 023: ID 16c0:05dc VOTI USBasp AVR Programmer

 

Concluzie: chiar daca datasheet-ul e acelasi, "ceva" nu e la fel. Pana si marimea hex-urile era diferita.

Care e motivul inca nu m-am obosit sa il caut. Deocamdata ma bucur ca nu am parasutat pcb-ul in cosul de gunoi.

Link spre comentariu
Vizitator catalinstefanos

am conectat programatorul USBasp la un uC atmega8 pe un breadboard,conectat prin isp 6 pini. cand vreau sa il citesc sau sa il scriu, imi apare :"programm enable:target doesn't answer.1 initialization failed,rc=1"asta cu khazama. cu extreme burner avr imi apare "power on failed" desi am pus multimetrul si e tensiune 5.16 V la uC. am citit undeva pe net ca trebuie sa pun inca un oscilator daca microcontrolerul nu a mai fost programat. am pus unul de 12 MHz si tot nu merge. ce sa aiba?

Link spre comentariu

da, e virgin. am incerca si cu extreme burner avr, mi se pare mai interesant. spune ca "cannot comunicate with target chip".ma intreb daca e bun montajul de pe breadboard. adica am legat doar cei 6 pini isp, plus am mai legat si pinii 20 si 22,Avcc respectiv Gnd. mai trebuia ceva? alimentarea la gnd si vcc le-am luat din usb.

Nu are sens sa deschizi un topic nou pe aceeasi tema. In fine, asta ti-o vor spune si moderatorii.Dincolo vad ca ai zis ca microcontrollerul e un atmega8. Cred ca e destul de important cat sa fi zis de la inceput.Atmega8 vine setat din fabrica cu oscilator intern la 1MHz. Pentru usbasp, s-ar putea sa fie nevoie sa activezi jumperul de pe pinul 25 (slow clock).Poate asta a. Daca nu, mai verifica ...Verifica si sa ai condensatorii de decuplare legati intre vcc/avcc si gnd, cat mai aproape de pini.
Link spre comentariu
Vizitator catalinstefanos

gata, merge. am setat jumperul de SLCK, am pus condensatoarele de decuplare si am realizat o aplicatie simpla, cu doua leduri care se aprind intermitent. multumesc

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări