Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

USBasp


Postări Recomandate

Am si eu o intrebare de noob... As putea sa construiesc acest USBasp fara sa foloseasca quartz extern? sa il foloseasca pe cel intern de 1mhz... L-as face cu quartz extern ,dar ca programator il folosesc momentan pe cel cu 4 rezistente prin portul paralel si nu pot seta fuse bitii cu el. Si as vrea sa mai stiu daca folosesc aceasta metoda as putea programa un atmega sa lucreze cu quart extern? Adica atmelul de la programator sa nu aiba cuart, dar cel de la atmelul pe care vreau sa-l programez sa aiba...as putea sa-i setez fusebitii asa?

Am sa spun o poveste ca sa intelegi , nu numai pentru tine cat si pentru atati tineri debusolati care nu inteleg deloc ce scrie in pdf/datasheetul unui microcontroler atmel .Intr-o zi ion l-a sculat pe mitica prietenul lui si i-a zis : "" Mitica du-te la piata si cumpara 10 litri de vin sa ne facem manga !"" , fara a mai astepta raspunsul ion la dat pe mitica pe usa afara (a programat microcontrolerul) si a inchis usa (a scris fusebitii) .Acum ion se intreba daca mitica a inteles ce la pus sa faca , asa ca a deschis usa cu cheia (cristalul de quartz) si a strigat la mitica : "boule ai inteles ca se faci ?" , la care mitica a zis : "da ba tzarane am inteles !".....Deci : intotdeauna poti programa orice cu orice tip de programator care se inscrie in cerintele producatorului, mai ramane sa poti verifica ce ai facut !E logic ca daca ai programat pentru cristal extern nu mai poti folosi atmelul decat cu cristalul extern , sau sa resetezi la setarile din fabrica cu un HVprogrammer.Pentru restul raspunsului de ce nu se poate fara cristal de quartz ti- a raspuns perfect colegul !!!
Link spre comentariu

Am si eu o intrebare de noob... As putea sa construiesc acest USBasp fara sa foloseasca quartz extern? sa il foloseasca pe cel intern de 1mhz... L-as face cu quartz extern ,dar ca programator il folosesc momentan pe cel cu 4 rezistente prin portul paralel si nu pot seta fuse bitii cu el. Si as vrea sa mai stiu daca folosesc aceasta metoda as putea programa un atmega sa lucreze cu quart extern? Adica atmelul de la programator sa nu aiba cuart, dar cel de la atmelul pe care vreau sa-l programez sa aiba...as putea sa-i setez fusebitii asa?

Nu vei putea face USBasp sa mearga fara quartz extern dintr-un motiv simplu: protocolul USB are nevoie de cel putin 12MHz. Microcontrollerul are oscilator intern de pana la 8MHz, in cazul celui de fata. E drept ca exista si microcontrollere care au ceas intern de viteza mai mare, la care se poate emula protocolul USB fara quartz extern. Un exemplu ar fi Tiny25.

Link spre comentariu
  • 5 luni mai târziu...
Vizitator stefan5

Mi-am facut si eu acest programator, toate bune si frumoase pana cand dupa cateva scrieri mi-a dat eroarea asta http://imageshack.us/photo/my-images/507/eroaren.jpg/

 

Apare dupa cateva utilizari ale programatorului, scot mufa de usb si o bag la loc, merge o periaoada si iarasi apare. Am bagat atat driverele noi cat si cele vechi, aceasi problema la toate.

Ce as putea sa fac?

Link spre comentariu

Mi-am facut si eu acest programator, toate bune si frumoase pana cand dupa cateva scrieri mi-a dat eroarea asta http://imageshack.us/photo/my-images/507/eroaren.jpg/Apare dupa cateva utilizari ale programatorului, scot mufa de usb si o bag la loc, merge o periaoada si iarasi apare. Am bagat atat driverele noi cat si cele vechi, aceasi problema la toate.Ce as putea sa fac?

Ai o problema de comunicare intre programator si portul USB.Pe placa ar trebui sa ai o pereche de pini care, prin strapare, modifica viteza de comunicatie a programatorului cu portul USB.Daca pinii nu sunt strapati ai viteza maxima, asa ca pune un strap peste ei si verifica daca mai apare eroarea.
Link spre comentariu

eventual spune-ne ce ai folosit pe partea de tact, cristal sau rezonator ceramic, ce frecventa si precizie. din cate stiu are nevoie de 12 sau 16MHz si sa fie destul de precis. Eu am avut ceva probleme cu rezonator de 12MHz dar nu mai tin minte ce eroare era. cand l-am inlocuit cu cristal nu am mai avut probleme.

Link spre comentariu
Vizitator stefan5

Am folosit cristal de 12 Mhz. Am verificat traseele si sunt ok (eu as zice ca daca aveam o problema la trasee nu mergea deloc din prima, as tinde sa cred ca e de vina partea software ).Edit: am folosit fix schema si hex-ul de pe siteul lor oficial, am programat si fuse bit-ii exact cum scria in readme, si am folosit ultima varianta de cod pe 2011 de la eiPentru conecsiunea PC-USBasp folosesc un cablu USB tata-tata lung de 1,8 m , cumparat nou. Posibil ca lungimea sa fie o problema?

Link spre comentariu
Vizitator stefan5

Le am puse.Pe alt calculator apare alta eroare: "error: could not find USB device “USBasp” with vid=0x16c0 pid=0x5dc ", insa aceleasi "sintome" ca si pe pc-ul meu: merge o perioada dupa care imi da eroarea, scot usb-ul si il bag din nou si merge iarasi :))A mai facut cineva USBasp-ul cu varianta de soft si driver pe 2011?

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

Le am puse.Pe alt calculator apare alta eroare: "error: could not find USB device “USBasp” with vid=0x16c0 pid=0x5dc ", insa aceleasi "sintome" ca si pe pc-ul meu: merge o perioada dupa care imi da eroarea, scot usb-ul si il bag din nou si merge iarasi :))A mai facut cineva USBasp-ul cu varianta de soft si driver pe 2011?

Salut si la multi ani!Este posibil ca driverul sa nu fie chiar asa de bun desi este din 2011.Incearca varianta asta de driver: usbasp.2009-02-28.tar.gz.Eu o folosesc de ceva timp pe calculator cu Win 7 si nu a dat erori.
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări