Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

construire redresor auto


Postări Recomandate

1 oră în urmă, tenzen a spus:

Ma gindeam sa pun poze si cu interiorul,dar,intr-o alta ordine de idei,mai bine imi vad de treaba mea.

 

 

 

Pune bree poze aici si nu te mai supara...ca n-are rost...fiecare om are opinia  lui...matale culegi doar ce-ti place si ce este bun!

Eu unul vreau sa vad poze din interior cu sursa aia stabilizata si de curent mare.

Editat de mac01
Link spre comentariu

Interiorul redresorului este asa.La costructie nu am astupat fanta de intrare a curentului de aer cu plasa,un intrus m-a lasat fara izolatie pe cabluri,au fost schimbate in fuga si nu am mai apucat la vremea aia sa fac din bare de cupru legaturile in interior,organizat,asa cum doream.Am sa postez si schema,dealtfel,dupa cum de vede,extrem de simpla,2 tiristori,citeva rezistoare si un semireglabil,nu necesita reglaje de finete,tolerantele la piese sint mari,fiabilitatea nici nu are rost sa o discutam.Puterea depinde doar de piesele care le ai,traful si tiristorul de putere.La mine sint 4 tiristoare deoarece traful este bialternanta.

20200112_141757.jpg

20200112_141808.jpg

20200112_142242.jpg

20200112_141707.jpg

20200112_141718.jpg

20200112_141727.jpg

Link spre comentariu

Mai intervin o data,inainte sa inceapa ironia,asa cum am vazut in foarte multe topic-uri,anume,sa rectific un lucru.《Nu traful este bi-alternanta,ci redresarea.》Nu de alta,dar daca >>"citeste" vreun incepator nestiutor si o ia de buna?<<Am observat ce atentie deosebita este necesar sa acorzi cu privire la ce afirmi pe aici,chiar daca greselile de exprimare sint mici si se subintelege din context sensul lor corect,devin subiect de ironie si propaganda de tip rusesc,atit autorul,cit si galeria.

Link spre comentariu

Are 18 volti in gol.Puterea reala nu am stat sa o analizez prea mult,am legat niste bujii incandescente pe el si am masurat caderea de tensiune.Secundarul este din bara de cupru 2×6 mm,parca.Am mai multe,l-am ales asa pe sprinceana,l-am bagat in sarcina vreo 2 ore,avea vreo 60,poate 70 de grade.Cum corespundea cerintei,l-am plasat la treaba.Daca trebuie mortis,am sa masor traful ca si dimensiuni,oricum trebuie sa inlocuiesc niste conductoare deteriorate.

Link spre comentariu

Mai am unul in constructie,deocamdata in faza de proiect si adunare de componente.Am doua trafuri care urmeaza sa devina unul singur,insumind 3 kw,minim,functie de bobinaj.Tiristoare am ales 2 zdravene de 320 de amperi bucata,pilotate de alte 2 de 32 de amperi.Mai trebuie sa caut instrumente de panou si sunturi.Intre timp,mai citesc o anecdota,una-alta...pina gasesc bara de cupru pentru secundar.

20200116_175655.jpg

20200116_180054.jpg

Link spre comentariu

Nu e nici un secret.Pur si simplu nu o gasesc in hirtoage.Bine ca am gasit autorul si am incropit-o din nou.Valorile din paranteza le-am pus la al meu.Cele care nu au paranteza au ramas ca in schema.Normal ca ati folosi o alta abordare,dar mie imi place ca constructia sa fie robusta,fiabila prin natura ei si sa fie functionabila atit in timpul meu cit si post-mortem.

20200116_212044.jpg

Editat de tenzen
Link spre comentariu
  • 10 luni mai târziu...

Bag-o in simulator si joaca-te!

Pui direct DC la intrare iar acumulatorul il simulezi cu o sursa ideala de tensiune inseriata cu o rezistenta intre 10mΩ si 100mΩ.

Di vce vad eu are doua pante de incarcare. Cind tensiunea pe acumulator este foarte mica incarca cu un anumit curent (setat din P1) iar dupa ce creste tensiunea incarca la un curent mai mare (curentul suplimntar setat din P2).

P3 seteaza tensiunea finala pe acumulator.

Nu vad o limitare reala a curentului de incarcare, curent ce depinde de parametrii tranzistoarelor si temperatura.

Nu are protectie reala la scurtcircuit pe iesire.

Nu are protectie la conectarea inversa a acumulatorului.

 

Posibil sa ma insel si sa nu fi inteles eu schema.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări