Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

construire redresor auto


Postări Recomandate

Acum 22 ore, kinderu56 a spus:

schema asta ar acoperi cam toate cerintele ,protectie la scurt  si inversarea polaritati , si reglajl de curent , fix dar exista 

 

https://www.velleman.eu/downloads/0/illustrated/illustrated_assembly_manual_k8012_rev1.pdf

Pentru un curent mai mare la încărcare se modifică nu numai traful și rezistențele de limitare R31-30-29,ci și referințele , se modifică punctul de funcționare al OP A3 altfel schema încarcă tot în curent mic.Voi mai cerceta schema ,și o voi construi . Îmi place.

Link spre comentariu

De acest modul ce parere aveti? Ma gandeam sa cumpar unul.

https://www.emag.ro/modul-controler-de-incarcare-baterii-6v-60v-m604/pd/DX8ZSWBBM/?cmpid=86971&gclid=Cj0KCQiA5vb-BRCRARIsAJBKc6JjfXB78fueSsMvSLgfPwEjxmhYfix2pf6qXpq4xHayTgSs9ZY-3jYaAoWaEALw_wcB 

As vrea sa fac ceva simplu din lipsa de timp. Am gasit un alt traf de 19vac in secundar.

Editat de onoselaurentiu
Link spre comentariu

Data viitoare încearcă să uploadezi altfel, fiindcă eu nu prea agreez să descarc de pe site-uri diverse fişiere.Mai ales când nu am niciun interes personal.Uite ceva mai practic, ce face ca pozele să apară direct pe forum, fără clickuri sau descărcare:

Încărcaţi fotografia/fotografiile aici: https://imgur.com/upload
Apoi daţi click dreapta cu mouse pe imaginea deja încărcată acolo şi selectaţi ,,Copy Image,, sau ,,Copy image location,,
Reveniţi pe Elforum fără a închide pagina de pe Imgur şi daţi ,,Paste,, în postarea unde doriţi să apară imaginea.
Astfel, imaginea va apărea direct, nu ca link pe care să dai click ca s-o vezi...

Acel traf e destul de puternic, dar cum am mai scris, ar trebui scoasă o priză de la 13V .Pentru asta nu trebuie să demontezi traful, ci să-i dai doar ultimul strat de izolaţie din dreptul bornelor secundarelor.Apoi după ce calculezi cam câte spire/Volt are bobinajul, numeri la câte spire de la ultima spiră trebuie să obţii cam 13V şi acolo înţepi o spiră din ultimul strat de secundar şi măsori tensiunea faţă de începutul secundarului.Dacă ai nimerit 13V e perfect, dezizolezi doar partea superioară a acelei spire pe câţiva milimetri şi lipeşti un fir liţat de circa 1,5mmp şi izolezi bine lipitura de spirele alăturate, eventual cu puţin Poxipol sau alt adeziv.Dacă nu ai nimerit din prima, te duci cu una-două spire mai departe şi înţepi uşor izolaţia unei spire măsurând din nou.Dacă procedeul ţi se pare greoi, poţi efectiv să dai jos izolaţia secundarului fără să demontezi tolele şi scoţi spire din secundar începând cu ultima spiră, măsurând după fiecare câteva spire scoase, ca să vezi ce tensiune mai ai.

Editat de validae
Link spre comentariu
La 18.12.2020 la 19:52, kinderu56 a spus:

schema asta ar acoperi cam toate cerintele ,protectie la scurt  si inversarea polaritati , si reglajl de curent , fix dar exista 

 

https://www.velleman.eu/downloads/0/illustrated/illustrated_assembly_manual_k8012_rev1.pdf

eu zic ca aceasta schema ,unele  modificari  pot  ajunge la performante destul de bune cu toate protectile posibile 

Link spre comentariu

Aia este o prostie de schema iar daca nu vrei sa intelegi n-ai decit.

Tu nu ai reusit sa faci sa mearga schema de la sursa facute si testata de mine acum vreo doi ani si aia chiar functiona si vrei sa faci o struto-camila care nu a fost verificata de nimeni cunoscut sau de pe forum - n-ai decit. Iti urez succes dar nu cred ca este o schema pt tine.

Cea mai buna schema din cele prezentate pina acum pe topic, cel putin in ultimile luni pt ca pe alea mai vechi nu le-am mai verificat, este asta:

DAR cu conditia sa se renunte la push-buton. Am explicat mai sus si cum mai poate fi inbunatatita.

Link spre comentariu

Schema asta rezolva problema cu protectia la conectarea inversa a bateriei dar FARA buton :       https://www.hobbielektronika.hu/forum/getfile.php?id=308616

 despre aceasta este vorba , referitor la schema de sursa ai recunoscut ca avea mici greseli de proiectare , dar nu vorbim despre asta, acum  referitor la schema prezentaya daca nu a facuto nimeni de pe forum ,asta nu inseamna ca este o schema proasta sau prost conceputa , ar mai trebui studiate si alte forumuri sa mai vedem si noi alte abordari, nu numai scheme proste, scheme de amatori ,prost concepute sau s.a.m.d . imi cer scuze daca deranjeaza 

P.S cum facem trafu de separatire cate spire ? 

Editat de kinderu56
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări