Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

constructie amplif


Postări Recomandate

Am si eu o rugaminte. Am observat ca toti de aici sunteti baieti destepti. Eu am luat de pe net schemele de la amplificatorul Qsc USA 1310, 1000 watti pe 2 ohmi. Am dat-o unui electronist in seara asta sa vada daca o poate face. Nu imi permit sa o cumpar pentru ca mai bine de jumatate de piese le detin. (Condensatoare, rezistori, tot felul de transformatoare, finali). Intrebarea mea este care piese ar fi cel mai greu de procurat si care ar fi cele mai scumpe? (In caz ca nu le am). Mai revin eventual cu alte intrebari. Multumesc!Deci sunt egal cu zero in momentul asta. Cine ma ajuta si ma sfatuieste cu ce sa incep il cinstesc!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

stimate domn...5 lucruri sint mai scumpe la realizarea unei puteri zdravene...si anume...cutia , transformatorul de alimentare , filtrajele mari , tranzistoarele finale si radiatoarele...dupa parerea mea , ordinea ar fi urmatoarea...iar lista de mai jos este in ordine descrescatoare a preturilor...1-- transformatorul ---sau transformatoarele , dupa optiune--- de alimentare2-- tranzistoarele finale3-- cutia...si aici ma refer la o cutie aspectuoasa , facuta pe upkant , cu tabla vopsita electrostatic , cu ranforsare , cu vopsire serigrafica... iar nu la 6 bucati de carton lipite cu scoci intre ele... :rade: 4-- condensatorii mari de filtraj5-- radiatoarelemai departe , dvs decideti ce aveti si ce nu din ele si ordinea in care va apucati de montajul efectiv al amplificatorului... :da

Link spre comentariu

Hmmmm, cred ca pot face rost de ele... Am inteles ce ma poate costa mult. Merci. Eu am dat schema cuiva si cutia o fac pe comanda. Asta daca e in stare sa faca amplificatorul... I-am spus ca nu ma intereseaza cat ma costa sa o realizeze. Ma pregatesc sa caut tranzistori si alte piese + transformator zilele acestea.

Link spre comentariu

ca sa te putem ajuta in continuare, ar cam trebui sa postezi si aici schema amplificatorului. oricum, daca statia o sa aibe 2 canale de cate 1KW, ti-ar trebui un transformator de minim 2500W, si aproximez ca tensiunea de alimentare va fi in jur de 75-80V simetric pt 1KW in 2 ohmi.

Link spre comentariu

atentie mare la componentele de pe placa.......pentru ceva de putere asa mare,foloseste componente originale(tranzistoarele din finali,prefinali,vas,intrare.....)de asemenea si banalii condensatori trebuie sa fie de calitate(nu luati de la ade.....,miva.....)..cu ce tensiuni vei avea de-a face pe placa.....atentie mare la componentele folosite....

Link spre comentariu

Ideea este ca nu o fac eu. Azi m-am interesat de transformator pe la magazine specializate. Cica nu au de putere asa mare. Cred ca am sa ma limitez la un amplificator de 300-400 de Watti. O sa atasez si schema in format .rar pentru ca este mai mare:[attachment=0]400w.rar[/attachment]Eu nu stiu daca e mono sau Stereo... e pe doua cai asta? Fiecare cale cu 400 w?Eu nu ma pricep la piese... Dar as dori daca se poate sa mi se spuna ( eventual cu poze) exact ce sa cumpar de la magazin sau prin piesele mele inclusiv valorile ...Multumesc.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări