Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

RK amplificator A350


Mahdi

Postări Recomandate

Salut, am dus ampliful la stadiu de functionare. Inca astept sa ma mai redresez financiar si sa realizez toate placutele industrial.Am un set de poze pe care vreau sa le postez de mult dar m-a cam incurcat limitarea de 800x600 la imaginile atasate. Intre timp a aparut o dilema, pe care voi incerca sa o rezolv pe forum.De auzit se aude parca mai bine. Se pare ca folosirea BF421/422 a fost benefica la frecvente inalte si marirea capacitatii de filtrare la frecvente joase.Sper zilele astea sa postez toate pozele de pana acum.Ca bani nu a prea meritat, in schimb ca hobby a fost extra.

Link spre comentariu
Vizitator ener

Felicitari!! :aplauze arata frumos,imi place ceea ce vad.Ai poze cu interiorul?Am si eu un A350 dar din pacate nu am carcasa aia de metal :cry: ,vroiam sa il reconditionez,dar am renuntat.Parere personala:la panourile din spate(cele din cablaj) eu le-as fi corodat si dupaia le-as fi vopsit cu negru.Numai bine!

Link spre comentariu

Felicitari!! :aplauze arata frumos,imi place ceea ce vad.Ai poze cu interiorul?Am si eu un A350 dar din pacate nu am carcasa aia de metal :cry: ,vroiam sa il reconditionez,dar am renuntat.Parere personala:la panourile din spate(cele din cablaj) eu le-as fi corodat si dupaia le-as fi vopsit cu negru.Numai bine!

...momentan in interior nu prea ai ce vedea e un ghem ce fire. Eu am reparat multe A350 si toate aveau schelet metalic.Cand va fi definitivat peste cablajele de pe panourile din spare va veni plastic gravat (aproximativ ca la produsul original)PS. In curand sper sa pot posta "poze" cu schemele si layout-urile.
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Salut,Postez pt moment schema si cablajul de la placuta care inlocuieste cele doua comutatoare de retea si difuzoare.Dupa cum se poate observa din "filme" lehatura intre aceasta placa si restul se face cu fire puse acolo unde a fost ma bine, mai aproape. Ma batea gandul sa inlocuiesc aceste fire lipite cu conectori (am deschis si post in alta sectiune dar nu m-au multumit raspunsurile). Pt asta voi avea ceva de furca cu a grupa semnalele dar sper sa mearga usor.O alta idee ar fi legata de gaurile de prindere. Momentan sunt izolate. Ma gandeam sa le leg la masa si gaurile sa fie metalizate (bine asta in cazul in care ajung sa fac placuta industrial).Ce parere aveti in legatura cu cele doua "probleme" aparute?

Link spre comentariu

Salut, Atasez si fisierele celorlalte doua placi din partea de comanda.DC2 = placuta cu selectia de limitare de putere si cu inversarea canalelor.MB = placa mama, plasata orizontal pe partea de jos a shasiului. Pe ea sunt: releul de alimentare a trafului de putere, protectia, si sircuitul de limitare a puterii.

Link spre comentariu

Salut, ma gandesc sa implementez pana la urma conectoare in placile din proiect. Voi folosi conectori de 2.54mm pe semnal mic si 3.96mm pt semnale de putere.Am modificat placa de final si iata cam ce a iesit....pareri?LE. In afara de adaugarea de conectori, am legat la masa radiatoarele de pe prefinali si gaurile de prindere.Acum sa vad cand voi avea bani sa le fac industrial.

Link spre comentariu
Vizitator viobio

arata perfect! :da felicitari pentru restaurare :aplauze daca ai posibilitatea ,schimba finalii cu unii mai rapiziKD (TESLA) sau KT (rusesti)sau SK (japonezi,chiar si cei recuperati sunt ok)

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 5 luni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări