Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

scheme de corectoare de ton


Postări Recomandate

  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 3 luni mai târziu...
Vizitator nelu x

Salut

Am si eu nevoie de niste scheme de corectore ton / egalizoare (pe 2. 3 sau 5 benzi) care sa fie alimentate la 12-14V, sa aiba undeva la 15-20dB corectia pe joasa/inalta si sa aiba un zgomot cat mai mic. Eu am tot cautat dar mare majoritate sint alimentate diferential...  Planuiesc sa integrez acest corector in radioCD-ul din masina, inainte de finalul CD plyerului.

 

Mai am o intrebare care s-ar putea sa fie prosteasca: din revistele Tehnium care mi-au mai ramas am gasit o schema cu tranzistori dare care este alimentata la 24V (pe care cred ca si am facut-o la vremea ei). Schema pare buna dar am acesata problema cu alimentarea de 24 volti.

Intrebare este: daca eu vreau sa alimentez la 12 volti in loc de 24 volti este suficient ca sa schimb rezistentele din circuit (cu exceptia celor din filtrele de corectie)  cu unele la jumatate ca valoare adica daca in schema originala am o rezistenta de 20K sa o inlocuesc cu una de 10K? Ma gandesc ca in felul acesta pastrez valoare curentuli in circuit la fel ca si in schema originala cea alimentata cu 24V...

Va multumesc pentru ajutor.

Editat de nelu x
Link spre comentariu

Salut

Am si eu nevoie de niste scheme de corectore ton / egalizoare (pe 2. 3 sau 5 benzi) care sa fie alimentate la 12-14V, sa aiba undeva la 15-20dB corectia pe joasa/inalta si sa aiba un zgomot cat mai mic. Eu am tot cautat dar mare majoritate sint alimentate diferential...  Planuiesc sa integrez acest corector in radioCD-ul din masina, inainte de finalul CD plyerului.

 

Mai am o intrebare care s-ar putea sa fie prosteasca: din revistele Tehnium care mi-au mai ramas am gasit o schema cu tranzistori dare care este alimentata la 24V (pe care cred ca si am facut-o la vremea ei). Schema pare buna dar am acesata problema cu alimentarea de 24 volti.

Intrebare este: daca eu vreau sa alimentez la 12 volti in loc de 24 volti este suficient ca sa schimb rezistentele din circuit (cu exceptia celor din filtrele de corectie)  cu unele la jumatate ca valoare adica daca in schema originala am o rezistenta de 20K sa o inlocuesc cu una de 10K? Ma gandesc ca in felul acesta pastrez valoare curentuli in circuit la fel ca si in schema originala cea alimentata cu 24V...

Va multumesc pentru ajutor.

 Posteaza schema in cauza aici sa vedem despre ce este vorba

Link spre comentariu
  • 3 luni mai târziu...

Am realizat si eu corectorul dupa schema lui Rod Elliott proiect 97.

Proiectarea cablajului a fost realizata de colegul Geomar, caruia ii multumesc inca o data foarte mult pentru ajutor.

Realizarea cablajului prin metoda transferului de toner si montarea compomentelor este realizarea personala.

Atasez cateva fotografii cu ce a iesit.

Mentionez ca inca nu am avut timp sa il testez. o sa revin cu inpresii dupa

 

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Link spre comentariu

Am realizat si eu corectorul dupa schema lui Rod Elliott proiect 97.

Proiectarea cablajului a fost realizata de colegul Geomar, caruia ii multumesc inca o data foarte mult pentru ajutor.

Realizarea cablajului prin metoda transferului de toner si montarea compomentelor este realizarea personala.

Atasez cateva fotografii cu ce a iesit.

Mentionez ca inca nu am avut timp sa il testez. o sa revin cu inpresii dupa

 

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Frumos, foarte frumos, felicitari ! :aplauze :aplauze :aplauze

Link spre comentariu
  • 5 săptămâni mai târziu...

Daca montajul este functional, as dori ei eu cablajul prin metoda transferului de toner, eu am realizat o varianta, insa nu se compara cu cea facuta de @Geomar, cablajul lui este compact si mult mai bine structurat.

Asteptam o confirmare ca totul functioneaza.

 

Si eu as fi interesat de pcb, daca poate sa ne ajute domnul geomar.

 

DA, cablajul este functional, in urma discutiei cu @djlove, mai putin la bass-inalte, corectia min-max se face anti-orar, la dreapta min, la stanga max, greseala/inversare la conexiunile potentiometrelor de bass-inalte..

 

Am sa incerc remedierea, inversarea conexiunilor la potentiometrii de bass-inalte, in functie de timpul meu liber.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări