Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

scheme de corectoare de ton


Postări Recomandate

Acum 4 ore, sesebe a spus:

Cu schema asta l-ai speriat cu totul.

Pe mine nu m-a speriat! Chiar este interesantă și mă bate gândul s-o încerc!....din păcate schema e neclară chiar și la mărirea pe care o permite google...d-le @hpavictorse poate posta poza cu rezoluție mai bună sau eventual un link ?...mulțumesc!

Link spre comentariu

Este o schema de egalizor ce utilizeaza celule cu operational pe rol de inductanta simulata.

In literatura cred ca se numeste girator si se poate realiza si cu operationali dar si cu tranzistori.

Citeva link-uri la viteza:

 

link1   se pare ca giratorul nu-i tot una cu inductanta simulata dupa unii autori.

link2   calculator online

link3   alt calculator online

 

 

 

 

Link spre comentariu

Sper ca acum schema e cumva  mai clară .

Din punctul meu de vedere , există un singur concept superior acestei scheme ...

Încerc să explic unul dintre avantajele  acestei schema , din punctul meu de vedere în ceea ce privește solutia tehnica cu 3 celule giratoare .

Dacă analizam celula giratoare de joase , axată  ( doar ca exemplu ipotetic ) pe frecventa de 80 Hz ( adică basul ce poate fi redat în casă , din difuzoare mici ( max 300 mm diametru  ) înseamnă ca dacă factorul de calitate al celulei giratoare e ales corect ,  la 40 Hz și la 160 Hz avem o amplitudine constantă , dar la 10 Hz semnalul este atenuat nativ , adica schema are o funcție ascunsa , aceea  de filtru subsonic .

Evident  , o schemă clasică  de tip Baxendall cu trei benzi amplifică infrasunetele la amplificare maxima , ceea ce este un dezavantaj fata de acesta schemă .

Nu-mi dau seama dacă se justifica să prezint și cealaltă schemă , din motive cunoscute : gâște  , orz , risipă de timp .

Sper ca discuția să continue constructiv , altfel  interventia mea va ajunge in derizoriu  , ca orice alt subiect de pe acest forum ...

 

TB3 TB1 Apex Audio.jpg

Link spre comentariu

Celulele giratoare din schema de mai sus ,  sunt acordate după cum urmează  :

LF : 50,22 Hz / 1,2 Q

MF: 299,25 Hz / 0,73 Q

HF : 4520,53 Hz / 2,94 Q 

 

Singura variantă superioară acestei scheme  ( în opinia mea ) este o solutie tehnică formata din filtre având  în compunere filtre Butterworth  

-trece sus ( 12 dB / oct )

-trece banda ( trece sus 12 dB / oct + trece jos 12 dB / oct ) 

-trece jos ( 12 dB / oct  )

Nivelul benzilor LF , MF și HF se obține prin mixare pasivă  , avand performante mai bune la intermodulatie dar cumva scade raportul semnal - zgomot in cazuri de inadaptare a impedantelor de intrare - ieșire și a unor componente sau PCB necorespunzătoare  .

Desigur  , diferența este doar pentru puriști .

Dacă va exista  interes , la cererea  unui user serios Elforum.info  , voi prezenta  acea schemă .

Dacă nu , nu .

 

 

Link spre comentariu

Pot fi incadrat la user serios Elforum?

Daca nu, nu-i nici o problema, oricum nu mai folosesc egalizatoare pe calea de sunet, dar era placut sa mai vad cite o schema ceva mai rasarita calitativ.

In ultima vreme putina electronica serioasa pe mai toate forumurile - chiar si unele celebre - gen diyaudio.

Link spre comentariu
Acum 59 minute, sesebe a spus:

Pot fi incadrat la user serios Elforum?

Daca nu nu-i nici o problema, oricum nu mai folosesc egalizatoare pe calea de sunet, dar era placut sa mai vad cite o schema ceva mai rasarita calitativ.

In ultima vreme putina electronica serioasa pe mai toate forumurile - chiar si unele celebre - gen diyaudio.

Desigur,  te încadrezi la useri serioși , ai un palmares absolut decent .

 

 

Screenshot_20200802-021245.png

Screenshot_20200802-041111~2.png

Screenshot_20200802-041129~2.png

Editat de hpavictor
.
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 8 luni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări