Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Joy200 Amplificator High Fidelity Sziklai 70V,150V/uS


Postări Recomandate

Se pare ca si layout-ul cu o pereche de finali vrea tot 22p in VAS; cu 16p este cam instabil.

 

Cu ajutorl domnului tehnomate l-am dovedit :rgtrwgtre , cu un compromis: acel condensator, dar nu ma deranjeaza.

 

Zilele urmatoare urmeaza teste "dupa ureche" :retyutru

 

L.E. Cei care se incumeta la acest amplif: mare atentie la valoarea componentelor, luati-le din schema si nu de pe layout-ul cu amplasarea componentelor pentru ca sunt valori si din versiunile anterioare...sunt "stan patitul"

Link spre comentariu

Din cate am observat eu la layout-ul tau e ca el deriva din al meu, alex mm a lasat o pereche de finali la varianta pe care eu am ''ajustat-o'' , cred ca nu ii plac traseele alea

Mai fac niste teste la varianta lui hades12345 si daca rezista cu condensatori de 15p, 12p ba chiar o sa incerc si cu 10p sa vedem ce zice, inseamna ca prima varianta facuta de alex mm ramine batuta in cuie :da

Link spre comentariu

Care aveti osciloscop, puneti si 1-2 oscilograme in dreptunghiular/8 ohm sarcina dummy load la frecventele de 10Khz si 20Khz la 50% din putere!

Ar fi perfect sa vedem niste oscilograme, din pacate eu nu am osciloscop :cry: Singurul test pe care l-am facut a fost cu un program care genera dreptunghilar in placa de sunet, i-am dat 19khz (mai mult de 19khz nu vroia, probabil de la soft) fara sarcina si l-am lasat asa sa vad daca rezista vreo 2 minute, radiatorul s-a incins de nu mai tineai mina pe el, rezistenta dela boucherot mirosea a ars, in rest nu s-a intimplat nimicIl tineam si mai mult da mi-a frica sa nu prajesc finalii ca aveam un radiator cam micDaca cineva care a facut amplifu asta are osciloscop ar fi interesant sa vedem cum arata la teste :da
Link spre comentariu

Maxente, placa de sunet si respectiv softul nu poate sa genereze mai mult de 19KHz din cauza ca "stie" doar esantionare de max. 44.1 KS/s. Pentru frecvente mai mari, ai nevoie de o placa de sunet si un soft care sa "stie" rata e esantionare mai mare. Oricum, nici cu rata de esantionare de 192KS/s nu vei obtine un semnal dreptunghiular suficient de bun incit sa-l folosesti pentru testarea unui amplificator audio cit de cit ascultabil. Pentru asta a nevoie obligatoriu de generator de semnal performant.Nu e nevoie sa ma crezi, niciodata nu am avut aceasta pretentie de la nimeni. Trebuie doar sa verifici cind vei avea ocazia. Doar pune un osciloscop (cind vei avea) pe iesirea unei placi de sunet (normal, ii pui si o sarcina cit de cit) si vei ramine surprins de cit de urit arata formele de unda...DA, chiar si teoretic arata asa din cauza limitarii "brutale" a bandei de trecere, brusc, la jumatate din frecventa de esantionare. Parca mai demult am prezentat acest aspect, inclusiv cu poze masurate si poze generate sintetic. Nici nu-ti dai seama cit sunt de apropiate.Dupa ultimele 2 posturi ale tale sper ca isi da toata lumea seama de ce m-am enervat la un moment dat pe atitudinea ta.Atacind amplificatorul lui Technomate dintr-o placa de sunet (oricare ar fi ea) nu poti sa-i masori performantele. Daca ma rogi, as putea sa mai pun odata pozele cu semnale care le poti scoate dintr-o placa de sunet. (zic "daca ma rogi" pentru ca nu cred ca le mai am, nu din motive de orgolii marunte. Trebuie sa refac fizic masuratorile si capturile)

Link spre comentariu

Maxente, placa de sunet si respectiv softul nu poate sa genereze mai mult de 19KHz din cauza ca "stie" doar esantionare de max. 44.1 KS/s. Pentru frecvente mai mari, ai nevoie de o placa de sunet si un soft care sa "stie" rata e esantionare mai mare. Oricum, nici cu rata de esantionare de 192KS/s nu vei obtine un semnal dreptunghiular suficient de bun incit sa-l folosesti pentru testarea unui amplificator audio cit de cit ascultabil. Pentru asta a nevoie obligatoriu de generator de semnal performant.

Nu e nevoie sa ma crezi, niciodata nu am avut aceasta pretentie de la nimeni. Trebuie doar sa verifici cind vei avea ocazia. Doar pune un osciloscop (cind vei avea) pe iesirea unei placi de sunet (normal, ii pui si o sarcina cit de cit) si vei ramine surprins de cit de urit arata formele de unda...DA, chiar si teoretic arata asa din cauza limitarii "brutale" a bandei de trecere, brusc, la jumatate din frecventa de esantionare. Parca mai demult am prezentat acest aspect, inclusiv cu poze masurate si poze generate sintetic. Nici nu-ti dai seama cit sunt de apropiate.

Dupa ultimele 2 posturi ale tale sper ca isi da toata lumea seama de ce m-am enervat la un moment dat pe atitudinea ta.

Atacind amplificatorul lui Technomate dintr-o placa de sunet (oricare ar fi ea) nu poti sa-i masori performantele. Daca ma rogi, as putea sa mai pun odata pozele cu semnale care le poti scoate dintr-o placa de sunet. (zic "daca ma rogi" pentru ca nu cred ca le mai am, nu din motive de orgolii marunte. Trebuie sa refac fizic masuratorile si capturile)

Domnule misa, eu sunt de acord cu dumneavoastra chiar nu vreau sa va contrazic de nicio culoare, am uitat eu sa mentionez ca testul l-am facut la cererea lui technomate dupa ce m-am chinuit eu sa il fac cat de cat functional cu acei condensatori

Technomate mi-a zis sa baga asa semnalul acela dreptunghiular din placa de sunet si daca rezista sa il las asa eu neavind alte instrumente de masurat.

Eu sunt constient ca pot face un generator cu porti logice ca sa genereze o unda dreptunghiulara pura, dar atita timp cat nu am osciloscop sincer nici nu are rost

Zilele astea o sa fac incercarea si cu tranzistorii aceia njw sa vad daca mai oscileaza dupa ce am reusit sa il fac stabil :freaza:

Pe aceasta cale imi cer scuze daca am inceput cu ''stingul'' in dialogul cu dumneavoastra

Link spre comentariu

Dupa ce am facut testul la amplificatorul lui hades12345 cu ceramicul de 15p am zis sa ii pun si un condensator de 11p si am constatat ca este foarte stabil si asa, nici un fel de oscilatii, se aude ''cristal'' :)

Deci, in concluzie layout-ul facut de alex mm este cel mai stabil

Cine vrea sa incerce acest amplificator, am pus mai jos varianta cea mai stabila si cu schema electrica

Atentie, respectati valorile din schema electrica nu cele de pe layout si sa nu omiteti acel condensator de 82p pusa la B-C la prefinalul 2sa1930

 

Mai ramane sa incerc sa vad daca e stabil si cu finali NJW

Multe ''succesuri'' !

Link spre comentariu

Am rezolvat si ''egnima'' tranzistorilor finali :dans:

Dupa ce am facut teste pe cablajul lui hades12345 am scos finalii 2sa, 2sc si i-am inlocuit cu njw-urile de la onsemi si am constatat ca este foarte stabil, nu oscileaza deloc

Technomate spune ca ar trebui sa pun un condensator de cel putin 12p sa ca sunt undeva la limita cu acela de 11p, dar de lene l-am lasat asa

Urechiometric nu sesizez diferente intre finalii 2sa, 2sc si njw-urile de la onsemi dar se aude perfect, are un bas rotund si profund de inalte si de medii nu mai zic :da

Concluzia este ca merge si cu alti tranzistori finali

Nu stiu cat de mult s-au modificat ''proprietatile'' acestui amplificator folosind alti tranzistori finali cert e ca merge :da

Link spre comentariu

Technomate a optimizat condensatorii pentru cablajul lui si componentele lui. Asemenea reglaje fine trebuie facute pentru fiecare executie, ele nefiind valabile daca modifici cablajul si componentele. Oricum, vorba lui Sharky, intre 11p si 12p diferentele sunt foarte mici si foarte discutabile, cu atit mai mult cu cit capacitatile parazite intre trasee au acelasi ordin de marime. De exemplu 2 sirme din cablul UTP, cu lungimea de 1cm daca stau una linga alta au cam 1pF.Multe din aceste reglaje se fac doar de dragul unor masuratori si oscilograme, ele nefiind sesizabile in sunet. Poate o superureche pe o superinregistrare si pe niste superboxe ar putea sesiza o diferenta in cazul unei auditii intr-o camera de auditie foarte buna. (eu ma cam indoiesc, dar hai sa nu fiu negativist doar pentru ca eu nu am reusit sa aud diferente atit de mici)Oricum ma bucur ca ai facut teste cu mai multe modele de tranzistori. Din asta ai doar de invatat ceea ce e un lucru extrem de important, mai important ca rezultatul proiectului.Nu e cazul in proiectul asta si nici in ce am citit in acest post, dar am observat tendinta in lumea audiofila actuala de a se pune accentul pe detalii minore inainte de a rezolva probleme importante ale lantului audio. Bine vorbesc de majoritate, nu de audiofilii cu adevarat pregatiti si pasionati. De obicei se face invers: se rezolva prima data problemele care au efectele nedorite cele mai mari iar la sfirsit fineturile. Hai sa-ti dau un exemplu: nu putem discuta daca e mai bine cu 11pF sau cu 12pF atita timp cit filtrele din boxe contin condensatori electrolitici iar in punctele importante din alimentare nu sunt montati condensatori cu polipropilena sau teflon....(e doar un exemplu)

Link spre comentariu

M-am hotarat sa pun bufferul in fata amplificatorului si i-am desenat un cablaj

Am pus si niste pdf-uri mai jos cu PCB-ul

La mufele de intrare eu nu voi selecta intre sursa 1 si sursa 2, voi pune un egalizor cu LA3600 iar din buton ii voi da ''defeat''

Pentru cei care nu vor sa puna in fata buffer-ului corectoare, egalizoare etc. pot ignora una din cele 2 mufe conectate in paralel si pot selecta intre sursa 1 si sursa 2 din buton

Ii multumesc pe aceasta cale user-ului hpavictor pentru idee da' si lui george_ct pentru schema

Componente PCB.pdf

PCB.pdf

Link spre comentariu

Poti incerca cu rezultate audio excelente si urmatoarea schema de buffer , este diferita fata de cea cu FET recomandata anterior prin faptul ca este perfect simetrica , cu toate avantajele care deriva din asta . Tranzistorii sunt BC560C / BC550C sau ce gasesti , dar preferabil de zgomot mic , alimentarea fiind la +/- 15V , foarte bine filtrata .

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări