Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Split power supply dintr-o singura sursa simpla


Postări Recomandate

Problema este ca scoate +/-24v, e atit de greu de desfacut si rebobinat secundarul? se ia jos se da pe in doua si se bobineaza la  loc cu conductor bifilar.

 Un transformator din acela este ieftin, costa mai mult transportul, dar cand il faci singur altfel te simti.

 

Mai simplu si mai elegant de asa nu cred sa fie.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Postat (editat)

Cred ca o varianta mai buna , sau putin mai buna fata de ce am gasit in linkul pus de mine mai sus ar fi asta.  Nu am mai trecut si valorile...

Pot regla diferenta de curent dintre ramuri.

image.png.a1c0d2ca6f6ab4a6edc986066b70a6aa.png

SCHEMA IMBUNATATITA.png

Editat de the same
Link spre comentariu
Acum 45 minute, Shambala a spus:

Eu zic sa schimbi sursa de alimentare - respectiv traful.

300mA este o valoare mare de curent, exista riscul ca la redresarea monoalternanta sa ai riplu mare / audibil, sau daca maresti f mult condensatorii sa apara spitzuri mari de curent la incarcarea lor.

Trafuri bune se gasesc destul de ieftin la "Vanzari".

Dubloare sau triploare de tensiune au sens la cativa mA, nu la sute de mA.   

Stiu foarte bine problemele unei astfel de variante in audio.

Chestia e ca a ascultat cineva la mine un preu cu amp de casti si a cazut pe spate. Toate bune pana aici...

Problema e ca le vrea puse intr-o carcasa unde nu incap toate montajele. Carcasa e misto, n-am ce zice.

Sa faca una pe comanda, a stranutat, e prea scumpa.   

Cred ca o sa-l fac pe o tabla de 2mm asa cum trebuie si sa zica merci, ca doar e moca. Sau cumpar o cratita dreptunghiulara din comert...:rade:

Fix asa.

image.thumb.png.8192c0b3bdbec4443c523bee108add98.png

Link spre comentariu

Daca a cazut pe spate, atunci nu puteti schimba mare lucru. Trebuie sa reproduceti cât mai fidel originalul. Bagati preul, amplificatorul de casti si stabilizatorul existent în cutia ce vi s-a oferit si cautati o cutie potrivita pentru ansamblul transformator-redresor. Legatura cu partea de prelucrare a semnalului o faceti cu un conector de tipul celor folosite de exemplu la letcoanele Weller. La nevoie merge si o pereche de conectoare DIN sau mini-DIN.

Link spre comentariu

I-am trimis aseară un link cu tăvi pentru cuptor. 

Dacă nu pricepe ce îi tot explic,  să-și  aleagă una. 

Carcasa e de la o firmă d"asta cu ștaif.  

Ceva cu N ...

..............

Eu am folosit două trafuri cu secundare separate și câte doua surse pozitive pentru fiecare traf, conectate corespunzator pentru + gnd - . 

PS,

Nu cu N... E de la Tascam. 

Link spre comentariu
La 04.05.2024 la 20:56, mannx a spus:

Mai este o soluție, cu Tda 2030, pe intrarea neinversoare faci divizorul 1/2 din tensiune și în configurație de repetor. Între pinii de alimentare și ieșire conzii de filtraj și gata.

 

Cred ca de asta ziceti

 

201141221536404.jpg

 

Link spre comentariu

Eu nu prea am incredere in astfel de scheme.

Iesirea unui amplificator sa fie inchisa pe o sarcina capacitiva - invitatii la instabilitate si oscilatii. 

Doar daca este un amplificator cu iesire in curent se poate pune sarcina capacitiva fara riscuri de probleme de stabilitate.

 

voltage-doubler-circuit.svg

Asta este cea mai buna solutie daca se dispune doar de un secundar si se doreste alimentare diferentiala. La nevoie se poat completa cu cite o celula R-C pt reducerea riplului.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Așa  am să fac,  cum deja am făcut la troaca mea. 

Eram neîncrezător la solutia pentru care am cerut sfaturi,  dar m-am gândit să întreb totuși. 

Problema era de spațiu în carcasă... 

Se pare că s-a convins amicul că soluția nu e pentru audio,  sau nu pentru o calitate așa cum trebuie. 

L-am pus să citească aici. 

 

Link spre comentariu

Nu am gasit amplif. audio asa ca am folosit un operational de putere. 

alim-spli11.png

*****************************************************

EDIT: uitasem de amplif. uniwersal de la LTspice:

 

alim-spli22.png

Editat de dumitrumy
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

La reclamatia lui &sesebe mai adaug si cateva cuvinte:

Am gasit pe net pe TDA2003 care este un fel de TDA2030 amintit aici. Acesta va fi folosit drept generator de tensiune splitata.

Am folosit operationalul universal drept amplificator audio de putere ca este mai simplu.

Se vede iesirea simetrica fata de masa a iesirii amplif audio si cum TDA2003 asigura curentul de sarcina.

TDA2003-split.png

Editat de dumitrumy
greseli scriere
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări