Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Buffer pentru generatorul de semnal


Ovidanie

Postări Recomandate

Acu' o ora era sa omor generatorul de semnal, un Agilent 33120A. M-ar interesa un buffer capabil sa lucreze decent in audio, dar cum nu am timp sa-l construesc singur, cer ajutorul vostru, poate stiti de unde pot cumpara cablajul gata facut. Luni o sa improvizez un buffer dintr-un modul amplificator cu LM3886 si transformator pe iesire, cu aceasta ocazie voi avea si semnal simetric.

Daca stiti pe undeva un proiect gata facut, va rog sa postati un link.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Acum 18 minute, sesebe a spus:

La 33120 nu cunosc schema dar 33220 are o schema super faina de ieșire. 4 operaționali high speed in paralel si cu mai multe feluri de protectii, inclusiv cu releu. 

Nu prea este nevoie de nici un buffer de separare. 

La 33120 etajul de ieșire este cu tranzistoare. Schema la pagina 139 (numerotare PDF) pentru leneși:

https://engineering.case.edu/lab/circuitslab/sites/engineering.case.edu.lab.circuitslab/files/docs/Agilent_33120A_Arbitrary_Waveform_Generator_Service_Guide.pdf

Cine nu mai are chef de tranzistori poate caută un buffer integrat precum BUF634A (capsula DIP fără A nu se mai găsește) sau AO de putere dar au preturi cam piperate.

Link spre comentariu

O fi protejat generatorul dar daca un neatent ca mine confunda cablurile si conecteaza sonda osciloscopului  la intrarea amplificatorului si generatorul in anodul unui 6C33, cam greu cu protectia. De lenes ce sunt nu am lipit o mufa la intrarea amplificatorului, sa pot folosi un cablu dedicat, un BNC-BNC sau BNC-RCA...  foloseam o sonda de la osciloscop, 1:1, pentru semnal audio. Noroc era cam scurt cablul sondei si mi-am dat seama ce era sa fac in timp ce mutam generatorul de semnal.  Ma gandesc ca avand un buffer, chiar si modest ca performante, pot sa folosesc placa de iesire a calculatorului pentru diverse teste.

Link spre comentariu

@Ovidanie daca lucrezi des cu tensiuni mari poate mai degrabă iți trebuie o protecție si nu neapărat un buffer. Pentru mine noțiune de buffer mă duce cu gândul la un amplificator unitar cu capabilități de curent mai mari ca ale etajului anterior, definiție cam de balta dar nu e obligatoriu sa ofere protecție când ii aplici la ieșire sute de V.

 

Nu știu daca te ajuta schema de mai jos pentru necesitățile tale dar măcar e o protecție pasiva (inspirata din limitatoarele de RF), cu siguranța trebuie adaptata / modificata.

Limitator-Protectie-Generator-LPF-HPF.pn

Link spre comentariu
La 30.09.2023 la 18:27, Ovidanie a spus:

O fi protejat generatorul dar daca un neatent ca mine confunda cablurile si conecteaza sonda osciloscopului  la intrarea amplificatorului si generatorul in anodul unui 6C33, cam greu cu protectia. De lenes ce sunt nu am lipit o mufa la intrarea amplificatorului, sa pot folosi un cablu dedicat, un BNC-BNC sau BNC-RCA...  foloseam o sonda de la osciloscop, 1:1, pentru semnal audio. Noroc era cam scurt cablul sondei si mi-am dat seama ce era sa fac in timp ce mutam generatorul de semnal.  Ma gandesc ca avand un buffer, chiar si modest ca performante, pot sa folosesc placa de iesire a calculatorului pentru diverse teste.

Daca faci asta cu un transformator de iesire, de obicei secundarul este bobinat cu sarma groasa si vei pune "in cap" sursa de alimentare a lui 6S33S.

 

Ideea de buffer cu amplif+ transformator de iesire este buna in esenta, protejeaza generatorul dar iti poate distruge dispozitivul "testat". Cel mai ieftin iesi cu LM, mai scump este cu un etaj final de putere cu mosfeti (sa ai o banda mai mare decat a LM-ului) insa aici trebuie sa ai si un transformator bine realizat pentru o banda cat mai mare cu o atenuare cat mai mica la capete, altfel ca sa liniarizezi ansamblul amplificator+traf iesire vei avea inca o bataie de cap.

 

Link spre comentariu

Dac vrei neaparat un beffer poti face unul cu tranzistori in structura diamont buffer obtinind usor o banda suficienta pt orice pretentie in banda audio. Trebuie doar ales cu grija curentul de mers in gol tinind cont ca lucreaza oarecum in clasa A. Dara asta nu va proteja in final nimic ci doar va da un sentiment de falsa sigurata - mult mai periculos decit ceva mai multa atentie.

Link spre comentariu
Acum 10 ore, Marele Savant a spus:

 Prea multe complicatii care pot duce la scaderea liniaritatii, necesitatea masurarii nivelului de iesire si etc. Cel mai bine este un pic de atentie!

 

Pai normal, la ce iti mai trebuie generator adevarat atunci ?   Nu mai bine iei 10 bucati din cel mai ieftin "generator" de 10 lei bucata si daca se arde il arunci si bagi pe urmatorul in functiune ?

Link spre comentariu

Nu am de unde sa scot mai multa atentie. Nu sunt pensionar, la acest am plificator lucrez cand fur putin timp de la alte treburi.  Uneori nu apuc sa lucrez jumatate de ora, pana sa apara altceva si sa fiu nevoit sa abandonez. Incerc sa fac cat mai multe in timp scurt si fac greseli.

Eu cred ca un buffer cu LM3886 si transformator pe iesire ar proteja bine de tot  generatorul sau placa de sunet, e drept ca parametri tehnici ai generatorului vor fi inrautatite cu cel putin un ordin de marime, dar nu tot timpul am nevoie de masuratori de precizie. Daca e nevoie de amplitudine precisa si distorsiuni mici, cu atentie, o sa conectez doar generatorul, fara buffer.

Alt avantaj ar fi ca voi avea si semnal simetric, si semnal cu amplitudine mare, am un transformator pentru audio, recuperat dintr-un echipament cu tranzistori, made in Japan, fabricat de TOA, din cate tin minte pe prizele din secundare aveam pana la 200V, au fost cazuri cand am avut nevoie.

Adevarul este ca in 99% din cazuri nu am nevoie de generator performant, as putea sa ma descurca cu placa de sunet. Dar m-am obisnuit cu generatorul, este mai comod in lucru.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări