Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa de tensiune


Ivanus

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Acolo ai o configuratie de tip fly-back. Rx ar trebui redimensionata si ea daca folosesti un transformator mai mic, transferi o putere mai mica spre secundar. Dioda redresoare din secundar poate fi si ea o idee mai mica daca tii neaparat.

 

Mare atentie la teste/probe fiind conectat direct la retea.

Link spre comentariu

Dioda pot sa o folosesc pe aceeasi dupa idee. Daca are caracteristici mai mari, nu conteaza, nu? La rezistorul RX dupa calcule imi iese 0.5 ohm , dar am doar de 1 ohm. Cum crezi va fi o problema mare daca voi pune un rezistor de un ohm?

Vroiam sa pun la intrare un transformator de retea, dar din pacate nu am unul , si nu prea gasesc care sa fie de 1:1. Si am decis sa construiesc fara acest transformator

Link spre comentariu

De fapt ce vrei să faci cu sursa aia ? Și de unde ideea de a pune la intrare un transformator separator (1:1) ?.

Din ce văd nu ai experiență în domeniul surselor în comutație, fiind de preferat să folosești fie o sursă gata făcută, fie să modifici una gata făcută fiindcă e puțin probabil să reușești să faci una de la zero.

Link spre comentariu

Aaa, ok. Sunt bobine pentru filtru. Acum am inteles

 

 

Doar ca nu inteleg cum sunt ele infasurate. M-am uitat prin video la niste placi si semanau cu un transformator, dar ele dupa idee sunt doua bobine una langa alta si nu inteleg cum ar fi infasurate si cum ele functioneaza

Link spre comentariu

In principiu ,pui la iesire un consumator care sa consume 4A la 12V.

R=U/I ,=>  R=12/4=3 OHMI si putere minim 50W.

Apoi maresti Rx (prin incercari repetate si cu montajul nealimentat) pana cand tensiunea de 12V de la iesire ,cu sarcina conectata ,incepe sa scada.Concret ,incerci cu 0R47 ,0R68,1R,1R5,2R ,...ai prins ideea...

 

Si cam atat.

Link spre comentariu
Acum 51 minute, Ivanus a spus:

Aaa, ok. Sunt bobine pentru filtru. Acum am inteles

 

 

Doar ca nu inteleg cum sunt ele infasurate. M-am uitat prin video la niste placi si semanau cu un transformator, dar ele dupa idee sunt doua bobine una langa alta si nu inteleg cum ar fi infasurate si cum ele functioneaza

Poate te ajuta

http://www.ieca-inc.com/images/Conducted_EMI_filter_design.pdf

 

Editat de cristi7521
Link spre comentariu

Nimeni nu a pus intrebarea esentiala, desi cu asta trebuia sa inceapa prima replica pe topic:
-De ce D-zeu si-ar dori cineva sa reduca curentul de care o sursa este capabila, devreme ce acesta este consecinta sarcinii? 

 

PS: Filtrul ala de pe intrare se numeste filtru EMI, si e plin pamantul de ele.

Majoritatea surselor ATX au unul, indiferent de putere ( chiar si alea ieftine ). 

Sa nu mai zic ca-l gasesti de nou si la TME la un pret prea mic sa mai merite sa-ti bati capul cu bobinarea.

 

6 hours ago, Kosmin said:

Acolo ai o configuratie de tip fly-back.

Fa bine si renunta la cratima, n-are ce sa caute acolo. 

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări