Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Impământare instalatie electrică!


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

In ultima perioada la priza de pamint nu se mai admitea nici o sudura, prindere doar cu suruburi si cleme dedicate, cred ca se gasesc si la noi.

Motivatia era ca la densitate de curent foarte mare, traznet, cedeaza sudurile.

Cind se folosea cufa de Cu era simplu, totul era pe cleme C, sertizari si papuci cu suruburi, din cauza furturilor s-a trecut la Fe-Zn.

Totusi inainte de asta a fost o perioada cind s-a folosit platbanda Cu-Zn dar nenorocitii aveau magnetul cu ei...

Prin urmare s-a renuntat la o solutie tehnic superioara din cauza hotiei.

Priza de pamint, distante, sectiuni, confectionare, totul este prins in I7.

Link spre comentariu

 Cea mai ieftină sigilare e întradevăr cu smoală.În lipsă merg şi soluţii mai scumpe,de ex silicon etanşare neutru sau alt etanşant neutru la tub.

 Se mai poate sigila şi cu bandă de etanşare Sika,aplicate 2 buc faţă la faţă sau roluită peste zona sudată.

Link spre comentariu

In opinia mea , smoala este varianta ieftina si rudimentara.

Am gasit astfel de izolatii unde apa a patruns. Este indicat sa folosesti benzi anume facute pentru astfel de izolatii. Se lipesc de nici dracu nu le mai desface si nici nu se compromit in timp. Nu sunt scumpe.

Asta ar fi varianta ieftina si care ofera siguranta in timp. Acolo nu mai intervii, iar deteriorarea conexiunii este ireversibila.

Daca tot faci o treaba, lasa smoala pe seama altor situatii.

Editat de cdinu332
Link spre comentariu
Acum 6 minute, cdinu332 a spus:

In opinia mea , smoala este varianta ieftina si rudimentara.

Am gasit astfel de izolatii unde apa a patruns. Este indicat sa folosesti benzi anume facute pentru astfel de izolatii. Se lipesc de nici dracu nu le mai desface si nici nu se compromit in timp. Nu sunt scumpe.

Asta ar fi varianta ieftina si care ofera siguranta in timp. Acolo nu mai intervii, iar deteriorarea conexiunii este ireversibila.

Daca tot faci o treaba, lasa smoala pe seama altor situatii.

Si unde as putea gasi astfel de benzi ?

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Salut

Daca ma poate ajuta cineva cu o confirmare..la casa rudelor mele impamantarea instalatiei electrice este pusa la un stalp ruginit din fier care intra nu cred ca mai mult de 0.5 metri in pamant la cel putin 150 de metri departare de tabloul general. As vrea sa bat pe langa acest stalp o teava de cupru si sa leg la ea impamantarea cu surub de inox si sa fac o punte intre cele doua. Nu cred ca e de ajuns nici asa dar poate mai reduc din rezistenta impamantarii daca tarusul va fi din cupru si nu din fier ruginit. Ce credeti?https://quickshare.samsungcloud.com/sXphoET1CZFT

https://quickshare.samsungcloud.com/5rOrblYfGSV5

Link spre comentariu
Acum 2 ore, validae a spus:

Cumpără țăruși de împământare galvanizați, nu de cupru.Se pot cumpăra online dacă nu ai magazine în apropiere.

Asa ar fi cel mai bine, insa pana atunci ar fi indicat sa il pun si pe cel de cupru? Nu cred ca pot rezolva problema prea repede.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări