Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Postări Recomandate

Buna seara tuturor colegilor

vin la dvs cu urmatoarea problema

am arestat din talcioc azi un aparat de radio cu orga de lumini superson 1 intr-o stare buna pt varsta lui

functional pe ambele benzi ...pe UUS am folosit un convertor

am gasit totul despre radio dar nimic despre orga decat ca foloseste becuri de 6 v 0.04 A tip baioneta

becurile sunt bune dar tensiunea maxima pe ele este intre 2.5 si 3.5 volti deci sunt lesinate

din amintirile din copilarie orga se vedea foarte bine..o priveam cu jind prin magazinele de specialitate dar atunci nema

rugamintea mea este daca are cineva o schema a orgii de lumini....am inteles ca a fost de fapt un kit IPRS montat pe acest aparat

 eventuale tensiune ar fi de mare ajutor

va multumesc mult si weekend fericit

 

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

1 oră în urmă, tepeleacatalin a spus:

am gasit totul despre radio dar nimic despre orga decat ca foloseste becuri de 6 v 0.04 A tip baioneta

becurile sunt bune dar tensiunea maxima pe ele este intre 2.5 si 3.5 volti deci sunt lesinate

[...]

rugamintea mea este daca are cineva o schema a orgii de lumini....am inteles ca a fost de fapt un kit IPRS montat pe acest aparat

 

Dl. Soldan Constantin a postat-o aici, prin 2013:

https://www.elforum.info/topic/77161-superson-1/

 

Dar o puteti descarca si de aici , direct (fara logare).

 

De asemenea, vedeti si urmatoarele link-uri :

 

https://www.electrokits.ro/radio-superson-istoric-si-date-tehnice-radio-cu-orga-de-lumini/

 

https://www.electrokits.ro/miniorga-de-lumini-i-p-r-s-baneasa-prospect-8202/

 

http://www.emil.matei.ro/iprs_kits.php

(derulati in jos pana gasiti " it 8202 - Miniorga de lumini Pliante prezentare kit 8202 - IPRS Baneasa " )

 

Totusi, nu va entuziasmati prea tare. Filtrele etajelor din miniorga sunt niste glumite simpatice, n-au eficienta celor active, ca sa nu mai vorbim de cele digitale.

Ca urmare, nici jocul de lumini nu va urmari prea fidel spectrul muzical. Incanta ochiul, aia e tot. 

 

Succes!

Link spre comentariu

Sincer să fiu, am avut şi acest kit de ,,orgă de lumini,, dar am încercat şi alte scheme, chiar şi cu filtre digitale.Nu m-a mulţumit absolut nicio variantă, de aceea nu am păstrat niciun exemplar.Pâlpâie acolo nişte lumini şi cam atât, mai de efect mi se pare orice VU-metru cu leduri...

Link spre comentariu
Acum 8 ore, yo3fhm a spus:

Încântă ochiul, aia e tot. 

Pai ce altceva ar fi trebuit sa facă? 

Modelul a fost scos pe piața din nevoia de a continua producția fără cablajele de ceas, care veneau de afară, mai concret din Japonia. Tâmpenia aia de orga nu și-a  propus nimic altceva decât sa umple un loc gol, și atât. Și asta pt a putea fi folosite în continuare carcasele de pe stoc. 

Link spre comentariu
Acum 1 oră, validae a spus:

Sincer să fiu, am avut şi acest kit de ,,orgă de lumini,, dar am încercat şi alte scheme, chiar şi cu filtre digitale.Nu m-a mulţumit absolut nicio variantă, de aceea nu am păstrat niciun exemplar.Pâlpâie acolo nişte lumini şi cam atât, mai de efect mi se pare orice VU-metru cu leduri...

Cel mai probabil , datorita neglijentei proiectarii filtrelor de banda. 

Eu  o sa incerc o varianta care sa ia in considerare spectrul pe benzi mai inguste, in speranta ca va fi de efect mai mare. 

De ex. 30-150 Hz, 400-3000Hz si 6k-10k  mi se par valori mai realiste, ptr ca ritmul percutiei va impune aprinderea primului canal (joase), modulatiile vocii se vor regasi in zona de mijloc, iar tipetele din octavele sopranelor si tzatzaiturile de acompaniament se regasesc in ultima portiune mentionata (ma refer la ponderea marii majoritati, nu la instrumente sau voci peste medie). 

Pana la urma, 3 canale e o chestie de compromis, dar care daca sunt corect reglate, ar trebui sa ofere un efect suficient de multumitor. 

Daca imi iese ceva (cand o fi sa sap la asta), deschid un topic separat. 

 

Oricum, la kitul de miniorga de lumini, din cate vad, primul tranzistor din canalul de joase si medii nu par a fi polarizate intr-un regim static adecvat (vedeti bazele). 

Tind sa cred ca trebuie traznite cu nivel AF zdravan ca sa se deschida, si de aici poate aparea un plus de functionare neadecvata. 

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

In acei ani de demult, am reprodus si eu schema acestei orgi si am adaugat un al patrulea canal, identic cu al treilea, cu exceptia condensatorului de intrare (micsorat). Fiecare beculet l-am separat in cate o cutie paralelipipedica din tabla cromata in interior, oglinda (farmacie, cutii de medicamente vrac din China, 15x10x8 cm) , in loc de capace punand filtre color de la reflectoarele scenei Casei de Cultura  a Studentilor: Rosu (bas), Galben (medii), Verde (inalte 1), Albastru (inalte 2).

 

In semiintunericul sufrageriei, stand in fata cutiilor, se observau filamentele reflectate de mai multe ori pe peretii interiori ai cutiilor, era o orga pentru privit in ea, nu pentru iluminat incaperea. Daca le indreptam spre peretele apropiat obtineam, din nou un efect placut, nu te orbeau, nici nu declansau crize de epilepsie...

 

Aveam lustra cu cinci becuri. Doua mergea pentru lumina obisnuita, iar celelalte trei le modificasem in serie: trei becuri de 100W in serie, numai bune pentru lumina ambianta slaba, muzica la mag si orga color + coniac in paharul cu buza muiata in zahar tos si felie de lamaie infipta acolo.

 

Nu sunt de acord cu desconsiderarea schemei. Functioneaza foarte bine, dar pentru muzica acelor ani, in care ritmurile erau altele, iar orchestrarea apartinea unor profesionisti, nu a generatoarelor de ritm. Nu merge sa pui o melodie lesinata, nici una la care trei note se repeta la nesfarsit si doar un canal-doua stau mereu aprinse, saturate.

 

Schema are un potentiometru de intrare, general, cu un artificiu benefic; un condensator suficient de mic pentru a conduce frecventele mai ridicate direct dincolo de acest potentiometru, ocolindu-i cursorul. Fara acest atificiu, canalele superioare ar merge anemic.

Apoi, fiecare canal are cate un potentiometru, urmat de filtre RC.

Beculetele sunt preincalzite cu cate un rezistor care sunteaza jonctiunea C-B a tranzistorilor finali, astfel ca ele sun "pregatite" sa se aprinda urmarind ferm semnalul audio.

 

Ulterior, i-am pus BD-uri si beculete de 2W si am indreptat luminile spre tavan.

 

Dupa care, chiar ca am imbatranit cu totul, rau de tot...

 

 

Link spre comentariu

La cele câteva lucrate de mine, aveau și un canal de pauza. In lipsa semnalului audio, se aprindea un bec ca să nu rămână încăperea în beznă totală, pana începea melodia următoare. 

Orga de pe aparatul asta a fost o găselniță care ca de obicei la sculele vremii, mergea optimizată. Nu a avut mare succes pe piață. Cine cumpăra aparatul, îl lua pt radio, și de cele mai multe ori luminile erau anulate.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări