Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Subarmonici


Postări Recomandate

La 30.08.2021 la 0:00, audio1984 a spus:

Clar că filmele românești merită văzute și revăzute , in cea ce privește amplificatorul AD-C298 pare a fii in clasa D , totuși mă gândesc , într-un viitor apropiat când voi fi construit un amplificator stereo clasa AB de vreo 2x30 W (o dorință pentru viitor) să-l alimentez atât cu sursă liniară cât și în comutatie , să văd ceva măsurători și audiții ... sper să evoluez și eu cât mai mult ?! 

 

Nu cred ca ai cu ce  safaci masuratorile. Cu analizaorele spectrale dedicate pt audio cel mai probabil nu ai sa vezi mai nimic deosebit pt ca acelea utilizeaza sampling la maxim 196Khz iar problemele pot aparea si mult mai sus la zeci bune de megahertz si, desi nimeni nu aude acele frecvente (nici macar liliecii), pot aparea intermodulatii in etajele de amplificare cu subarmonici si in domeniul audio.

Editat de ratza
Topic split din https://www.elforum.info/topic/148761-%C3%AEntreb%C4%83rile-mele-de-%C3%AEncep%C4%83tor
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 134
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Acum 49 minute, Marele Savant a spus:

eu, mi-e rusine sa recunosc, nu am priceput niciodata de unde si cum apar ''subarmonici'' la un semnal sinusoidal!

 

La un receptor heterodina compui purtatoarea semnalului receptionat cu oscilatorul local. Rezultatul este frecventa intermediara care (de obicei) este mai mica decit frecventa la oricare dintre cele doua semnale mixate, deci este o subarmonica.

Daca vrei detalii mai multe poti cauta pe goagle.

 

PS: stie careva sa-mi recomande un conector pt 2 sau 4 fire, cu surub sau conectare rapida, adaptat pt montare SMD sau SMT, si care sa aiba si o fixare suficient de solida de cablaj.

Am nevoie sa reziste la pina in 3A si pina in 60V-80V.

Merci!

Editat de sesebe
Link spre comentariu
Acum 23 minute, Mircea a spus:

Si auzi aceste frecvente nou rezultate din scaderea unor frecvente? In audio, ca d-asta discutam. 

În unele cazuri le auzi. Nu direct ci sub forma de zgomot si/sau distorsiuni, sau doar prin faptul ca suna diferit schimbi d un cablu sau realizând o ecranare corecta. 

Este și motivul pt care se percep (uneori) diferențe ale sunetului doar schimbind cablurile SP/DIF, cind defapt SP/DIF lucrind in domeniul digital pe frecvente de ordinul MegaHertilor ar trebui sa nu influențeze deloc sunetul. Excludem cazurile cind apar erori de decodare din cauza semnalului prost de întrare. 

Marea gloata a audiofililor se leagă de jitter cind defapt grosul problemei de aici apare și din cauza semnalelor nefiltrate corespunzător. Vezi ideea de a avea semnal dreptunghiular perfect la întrarea SP/DIF, semnal care este plin de armonici superioare de amplitudine mare. 

Discuția este foarte lunga și se adresează în special haudiofililor ce asculta aparate și nu muzica. 

Editat de sesebe
Link spre comentariu
1 oră în urmă, sesebe a spus:

 

La un receptor heterodina compui purtatoarea semnalului receptionat cu oscilatorul local. Rezultatul este frecventa intermediara care (de obicei) este mai mica decit frecventa la oricare dintre cele doua semnale mixate, deci este o subarmonica.

Daca vrei detalii mai multe poti cauta pe goagle.

 

.............

deci, nu exista! credeam ca s-au predat intr-o zi cind nu am fost la scoala!

Link spre comentariu
Acum 44 minute, Mircea a spus:

Termenul de subarmonica e impropriu.

 

In postarea de mai sus relativ la receptorul heterodina, termenul "subarmonica" nu este impropriu ci este gresit.

 

 

Acum 45 minute, Mircea a spus:

Insa mixarea cu scaderea de frecvente exista. 

 

... dar nu are treaba cu asa zisele "subarmonice".

 

 

Link spre comentariu

Am zis impropriu, pentru ca anumite definitii (de pe maretul internet) considera orice frecventa inferioara fundamentalei ca fiind o subarmonica. 

 

Insa, cum o armonica este un multiplu intreg al fundamentalei, asa si sub-armonica este un sub-multiplu intreg al fundamentalei. Iar purtatoarea unui post de radio mixata cu frecventa OL este prea variabila (in banda de frecventa) ca sa fie considerata sub-armonica. 

 

NB: Pe topicul asta ne intrebam cum gaurim un cablaj si noi discutam de mixere RF... 

Link spre comentariu

 Draga, n-o mai dati cotita, mai ales ca se presupune ca citesc si cei aflati mai la inceput: nu exista subarmonici! probil, cuvintul poate fi gasit in diverse articole, on line sau scrise, dar este preluat din folclor! In manuale nu exista asa ceva! iar daca se fac demonstratii pleacind de la termeni inexistenti, rezultatele vor fi la fel!

 iar purtatoarea aia adusa mereu la inaintare, de ce ar fi variabila in cazul emisiunilor AM, sau a celor cu purtatoarea suprimata, sau etc?

Link spre comentariu

La surse am auzit de "subarmonice":

Subharmonic oscillations

Current mode switching regulators which operate with a duty cycle greater than 50% and have continuous inductor current can exhibit a duty cycle instability known as subharmonic oscillations. This effect is not harmful to the regulator and in many cases it does not even affect the output regulation. Its most annoying effect is to produce a high pitched squeal from power components which effectively have their 40kHz operating frequency modulated by submultiple frequencies; 20kHz, 10kHz, etc. Subharmonic oscillations do not depend on the closed-loop characteristics of the regulator. They can occur even when zero feedback is used. Ordinary closed-loop instabilities can also cause audible sounds from switching regulators, but they tend to be in the range of hundreds of hertz to several kilohertz.

The source of subharmonic oscillations is the simultaneous conditions of fixed frequency and fixed peak amplitude of inductor current

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

EDIT: zise de niste baieti...

How sub-harmonics affect the power system?

 

The major problems offered by Sub– harmonics are induction generator effects, torsional interactions, torque amplification, sub– synchronous resonance, and transformer saturation. Also, Sub–harmonics generated from capacitors may  introduce errors in phasor estimation. This may cause mal-operation of distance relays. Impedance over-reach and under-reach are two commonly reported conditions. Apart from that, significantly high amount of sub–harmonics can also affect directionality of the relay.The effect of interharmonics is similar to any other harmonics i.e. they are harmful and needs to be eliminated from the system.

 

The  most of the loads are inductive in nature.  The impedance of inductive load depends on the frequency. The sub-harmonic frequency offers lower reactance(XL = 2 πfL) as compared to the reactance offered at interharmonic frequencies. As a result, sub-harmonic current will be much higher than the inter-harmonic current. This makes the sub-harmonics more severe than the interharmonics.

In other words, the lower the order of the harmonics the more severe it can become as the reactance offered also gets lowered.

EDIT 2:  cati erati nascuti in 1953?

 

subarmonice.jpg

Editat de dumitrumy
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări