Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Backlight sursa TV Beko XKW194 (CCFL)


Postări Recomandate

Salutare,

TV-ul este un Schaub-Lorenz de 19" cu electronica Beko.

Functioneaza normal dar sursa nu vrea sa aprinda lampile (panou cu 4 CCFL-uri).

Lampi testate cu alta sursa, sunt OK.

Ca prim pas am schimbat toti condensatorii electrolitici (unii erau uscati), fara rezultat.

De asemenea sursa a mai fost lucrata, cel putin un MOSFET schimbat.

Cel original ramas e 8958A, cel schimbat e SP8M3. Sunt compatibili?

Schema aici: https://easyupload.io/2kkyf1

N-am prea mai lucrat pe invertoare, o idee de unde s-o apuc?

Multumesc!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Bună dimineața, eu aș verifica tensiunea de alimentare +12v, comanda de la digitală Bl On /Off, integratele IC2011, IC2007, transformatoare Tr 2002, Tr2003 dacă este unul întrerupt invertorul intra în protecție dacă aceasta corespund, piesele din jurul itegratului invertor FAN 7314 cu speranța că postarea este utilă vă doresc o zi frumoasă și o săptămână foarte plăcută cu respect Cosmin 

Link spre comentariu

Tensiunile par in regula:

- 13.8 pe VDD12V

- 3.3 pe BL

- nimic pe DIM

- restul aproximativ la valori

 

TR2002 si TR2003 au fiecare impedanta f. mica in primar si aprox. 1.1K in secundar (in circuit). Mai pe seara le scot sa le verific.

Placa e cam coapta in zona lor dar e de asteptat.

IC2011 si IC2007 par OK (cat stiu eu sa le verific). IC2011 e cel schimbat.

 

Poze cu pacostea in link-uri.

Ignorati firele din jurul IC2011; cine l-a schimbat a exfoliat urat traseele si am preferat sa le re-rutez.

De asemenea a schimbat C2013 de la 470uF (in schema) la 1000uF; nu stiu daca a vrut sa compenseze pentru ceva sau asta a avut, asta a pus.

 

Multumesc pt. raspunsuri, toate bune!

 

https://ibb.co/jWKjMdp

https://ibb.co/WHFrn1z

Link spre comentariu

In ultima instanta asa m-am gandit si eu, invertor separat si pace buna.

Pana atunci mai sap...

 

Piesele din jurul FAN 7314 par in regula la prima masurare (nimic ars, nimic in scurt).

 

7 hours ago, lucadorin said:

Anulează protectia pe FAN 7314 ( pin 1 la masă printr-o rezistență de 560 ohmi) și vezi ce se întâmplă ! Posibil să ai o lampă defectă...

Facut, tot nu vrea sa le aprinda.

Lampile sunt sigur bune. L-am aprins cu sursa (pretentioasa tare) dintr-un monitor de 20" Samsung.

Am zis ca 5 secunde cat sa le vad, n-or pati nimic. Se aprinde tot panoul uniform.

 

Faza dubioasa si cu Samsung-ul asta: firele care duc la lampi fac arc electric, fie intre ele la iesirea din mufa sursei, fie la sasiu, cu tot cu izolatii, ecranari puse la loc etc.

Se intampla aleatoriu, sursa incepe sa tiuie, lumina oscileaza si pana la urma intra protectia daca nu dispare arcul (o ceata albastra de altfel interesanta :).

Chiar asa prost sunt legate lampile sau cum se explica?

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări