Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Comutare automata între două bancuri de baterii/baterii la 12V


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Cred că nu e aşa simplu, probabil că ar trebui un circuit care să le comute în funcţie şi de tensiunea la borne, astfel încât să nu existe situaţia când bateria ce se încarcă să fie pusă în sarcină incomplet încărcată, iar cea care nu e încă descărcată să fie trecută pe încărcare.Se poate face un astfel de circuit şi cu integrate logice, dar cred că un microcontroller ar face asta cu mai puţine componente adiţionale.

Link spre comentariu

Așa cum zice și @validae trebuie verificate mai multe condiții la comutare . Asta ca să fie treaba eficientă , altfel poți comuta la o durată de timp dar cu riscul de a supraîncărca sau supradescărca bateriile.

Apoi mai trebuie niște detalii - ce curent trebuie comutat , dacă e permisă sau nu trecerea prin zero și, desigur, ce SSR-uri ai . Atenție, nu orice SSR este utilizabil în curent continuu !

Link spre comentariu

Nu trebuie musai SSR se poate face comutarea și cu MOSFET-uri de putere . 

Dar mai rămân niște lucruri de lămurit :

1. N-ai răspuns dacă e permisă trecerea prin zero a sarcinii și dacă da pentru cât timp.

2. Nu ai spus (nici n-am apucat să întreb până acu ) ce fel de încărcare folosești - o schemă simplificată a circuitului de încărcare ar fi utilă.

3. Comutarea trebuie să fie bipolară ( comutate ambele fire ) sau nu ? 

4. S-ar putea să mai fie nevoie și de alte lămuriri dar dacă tot așa greu dai detaliile renunț. 

Link spre comentariu

Eu nu vad nici o problema in punerea in paralel a 2 acumulatoare (in stare buna de functionare) pentru scurt timp. Astfel, cu 2 contactoare se face un "make before break" la fiecare ora. 

 

Partea de monitorizare a incarcarii si descarcarii este alta automatizare, care poate avea efect asupra comutarii in caz de descarcare excesiva. 

 

E de preferat o comutare unipolara (doar plusul), ca sa se simplifice automatizarea. 

 

Daca incarcatorul este destul de destept, cat sa previna supraincarcarea, atunci totul se simplifica. 

Link spre comentariu
Acum 19 minute, Mircea a spus:

Eu nu vad nici o problema in punerea in paralel a 2 acumulatoare (in stare buna de functionare) pentru scurt timp. Astfel, cu 2 contactoare se face un "make before break" la fiecare ora. 

Poate să fie sau nu o problemă . O baterie e încărcată ( full ) cealaltă e descărcată într-o măsură mai mare mai degrabă decât mai mică. Curentul poate atinge sute de A. Astea sunt detalii pe care IT nu vrea să le ofere. Poate e acceptabil să se pună câte o diodă în serie cu bateriile pe descărcare și atunci problema e rezolvată.

Editat de UDAR
Link spre comentariu
Acum 2 ore, UDAR a spus:

Nu trebuie musai SSR se poate face comutarea și cu MOSFET-uri de putere . 

Dar mai rămân niște lucruri de lămurit :

1. N-ai răspuns dacă e permisă trecerea prin zero a sarcinii și dacă da pentru cât timp.

2. Nu ai spus (nici n-am apucat să întreb până acu ) ce fel de încărcare folosești - o schemă simplificată a circuitului de încărcare ar fi utilă.

3. Comutarea trebuie să fie bipolară ( comutate ambele fire ) sau nu ? 

4. S-ar putea să mai fie nevoie și de alte lămuriri dar dacă tot așa greu dai detaliile renunț. 

Salut,

 

la 1. Nu știu ce înseamnă ”trecerea prin 0 a sarcinii”, cum vine asta?

2. un mppt de la panou solar incarca bancurile și vreau s-o facă pe rînd.

3. Doar plusul se comuta

 

Editat de [email protected]
Link spre comentariu

Trecerea prin zero înseamnă că sarcina rămâne pentru scurt timp ( milisecunde - zeci de milisecunde sau mai puțin ) nealimentată.

Dar, dacă asta e utilizarea, care e logica să alimentezi sarcina din baterie doar ? Din câte știu eu bateria e legată în tampon ( paralel cu MPPT-ul ) . 

Nu mă pricep la energie solară dar nu cred că e optim ceea ce faci .

Link spre comentariu

Doamne, greu ți-e să scrii ! N-ai răspuns la întrebarea de mai sus . Și, dacă tot n-ai răspuns, încă una : De ce nu poți pune pur și simplu bancurile de baterii în paralel, sarcina ( un invertor presupun ) tot în paralel cu cele dinainte și gata, nicio comutare ! Așa face toată lumea din câte am mai văzut eu.

 

PS. Nu te supăra, nu insist de dragul discuției. Dar tu ne ceri să-ți oferim o soluție la o problemă la care nu ai prezentat toate datele. Așa mi-ar fi simplu să-ți trântesc o schemă și să scriu : ”Poate ajută ... ” cum se mai face. Eu însă chiar aș vrea să ajute și pentru asta trebuie să știu exact ce fac.  Deci dacă dorești o propunere de soluție fă bine și explică clar . Dacă nu, asta e . Poate colegii au mai multă imaginație și ghicesc ei ce vrei tu să faci . Eu pe astea cu ghicitul nu le am.

Editat de UDAR
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări