Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce placa electronica sa aleg dintre cele doua?


Postări Recomandate

Buna ziua,sunt mai afon in electronica,doresc sa cumpar o placa video dar nu-s decis care este mai buna(a se vedea pozele)una are capacitori polymer alta capacitor solizi,nu ma pricep ce tip de capacitor este oricum nu-i tantal aia sunt pe maro,care din cele doua merita a fi cumparata?
Cu alte cuvinte care dintre cele doua tipuri de capacitori au viata mai lunga si mai buna implementarea...

1front.jpg

front2.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Din poze nu se poate vedea chiar uşor ce tip sunt, era nevoie de poze MACRO acolo.

Dintre cele două eu zic s-o alegi pe cea mai performantă, nu pe cea care are condensatori ,,pe viaţă,,.Aşa cum au mai scris alţi colegi, la anul apare sigur alta şi mai performantă, iar dacă eşti un ,,gamer,, înrăit, vei vrea s-o înlocuieşti, altfel nu vei putea juca noile jocuri.Între producătorii de jocuri şi cei de plăci video e o legătură strânsă, jocurile din ce în ce mai performante cer plăci din ce în ce mai performante.Dacă ai fi căutat în specificaţiile plăcii, acolo se scrie de obicei ce tip de condensatori ,,speciali,, foloseşte.Asta dacă sunt ,,speciali,, fiindcă nimeni nu uită să-şi laude realizările, dacă au ceva ce altu n-are.

Link spre comentariu

@mihai_s3 nu se vede foarte bine dar mai mult ca sigur aia sunt condensatori polarizați și au zeci / sute de uF, cam greu treabă asta pentru MLCC. Probabil sunt cu tantal sau similari.

O placa video totuși are ceva mai multe componente, nu doar condensatorii pot pica. Adică nu trebuie să neglijezi alte aspecte și sa alegi doar după condensatorii "mai buni".

Link spre comentariu
Acum 12 minute, validae a spus:

Dintre cele două eu zic s-o alegi pe cea mai performantă, nu pe cea care are condensatori ,,pe viaţă,,.Aşa cum au mai scris alţi colegi, la anul apare sigur alta şi mai performantă, iar dacă eşti un ,,gamer,, înrăit, vei vrea s-o înlocuieşti, altfel nu vei putea juca noile jocuri.Între producătorii de jocuri şi cei de plăci video e o legătură strânsă, jocurile din ce în ce mai performante cer plăci din ce în ce mai performante.Dacă ai fi căutat în specificaţiile plăcii, acolo se scrie de obicei ce tip de condensatori ,,speciali,, foloseşte.

Va multumesc pt.precizari,totusi din ultima poza puteti sa va dati seama grupul din stanga si cel din dreapta sunt tantal sau nu?

Acum 7 minute, Stefan a spus:

@mihai_s3 nu se vede foarte bine dar mai mult ca sigur aia sunt condensatori polarizizati și au zeci / sute de uF, cam greu treabă asta pentru MLCC. Probabil sunt cu tantal sau similari.

Va multumesc.

Link spre comentariu

Nu am vrut sa ma pronunt fara o poza mai clara dar dupa toate probabilitatile aia sint condesatori tanal. Ar putea fi si neobdium dar dece ar conta exact asta?

Nu inteleg dece este important. Vad ca oricum nu ai cunostinte foarte avansate despre componente.

Dece te iei dupa toti zvonacii de pe net?

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Tantalul şi Niobiul sunt elemente apropiate ca performanţe, dar Niobiul se găseşte din abundenţă faţă de Tantal.Actualmente Niobiul e mai folosit din acest motiv.Dar ambele intră în alcătuirea condensatoarelor electrolitice polarizate.Cu dezavantajele specifice...

Dacă alegi placa după calitatea unor componente, e ca şi cum ţi-ai alege maşina după tipul supapelor sau curelelor de transmisie.Nu contează că maşina e incomodă, urâtă sau consumă mult, dar are curele şi supape ,,pe viaţă,, ...

Link spre comentariu
Acum 2 minute, validae a spus:

Tantalul şi Niobiul sunt elemente apropiate ca performanţe, dar Niobiul se găseşte din abundenţă faţă de Tantal.Actualmente Niobiul e mai folosit din acest motiv.Dar ambele intră în alcătuirea condensatoarelor electrolitice polarizate.Cu dezavantajele specifice...

Am o placa video veche nvidia6200(din 2005) si o folosesc pt un al doilea pc de la mine de la tara,din puctul meu de vedere conteaza sa tina in timp,eu nu schimb placile video des,de asta m-a interesat care capacitor este mai bun in timp,iara pe placa din 2005 i-am schimbat doi capacitori ca sau unflat,din cunostintele mele minore de electronica stiam sigur ca cei electrolitici sunt mai prosti si au viata mai scurta ca cei de polymer,dar nu stiam asta la cei tantaL,mlcc,niobul versul polymer,acuma v-am lamurit.

 

Deci  placa cu tantal si niobiul e mai buna decat cea cu polymeri,corect?(atata doar vroiam sa stiu)

Link spre comentariu

 Ăia din dreapta sunt condensatori polimer cu tantal Panasonic POSCAP.Cei din stânga tot tantal dar nu ştiu ce firmă.

Probleme la plăci dădeau electroliticii clasici care clacau.

 Cei electrolitici polimer curat sunt cilindrici capsulă aluminiu.

Editat de BRANCA
Link spre comentariu
Acum 6 ore, mihai_s3 a spus:

Buna ziua,sunt mai afon in electronica,doresc sa cumpar o placa video dar nu-s decis care este mai buna(a se vedea pozele)una are capacitori polymer alta capacitor solizi,nu ma pricep ce tip de capacitor este oricum nu-i tantal aia sunt pe maro,care din cele doua merita a fi cumparata?
Cu alte cuvinte care dintre cele doua tipuri de capacitori au viata mai lunga si mai buna implementarea...

1front.jpg

front2.jpg

 

Nici o placa din cele doua nu sunt bune ca nu au radiator pe CPU :d cel mai sigur crapa bilele de sub CPU mai repede decat condesatori

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări