Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tensiune variabilă , cu curent variabil (0-50 V; 0-10 A).


Postări Recomandate

Doresc să construiesc o sursă de tensiune cu tensiunea variabilă și amperajul la fel.
În principiu, doresc să folosesc această sursă la încărcarea acumulatorilor.
Fie un singur acumulator , fie 10 acumulatori legați în serie. (Mă refer la Li-Ion 3,6 V.)
Urmăresc pe youtube, postările acestui individ.

El tocmai a făcut o demonstrație, cum a realizat o sursă, care la 4,5 A,  se încălzește la 54 ℃.
Screenshot_YouTube_Vanced_20201006-174339.png Screenshot_YouTube_Vanced_20201006-174636.png
Eu am construit un montaj care la 1,5 A, se încălzește la 64 ℃.
Am folosit însă un Mosfet în locul lui 317, ptr că am o plajă mai largă de tensiuni. Cu 317, nu pot urca la 42 V . Am folosit un IRF 540. Schema de bază e similară cu a lui 317.
20201006_132000.jpg Screenshot_YouTube_Vanced_20201005-113020.png Screenshot_20200217-193308.jpg Screenshot_20200128-122632.jpg Screenshot_20200117-191615.jpg
Am cumpărat de la Chinezi cîteva montaje, care cică scot o tensiune mai mică din 220 V.
M-am păcălit.
Curentul de ieșire, nu poate fi folosit în montaje ptr curent continu.
Eu am crezut că dacă-l bag printr-o punte, va merge !
Aiurea !
N-are putere. Am ridicat tensiunea pînă pe la 70 V iar la ieșire, tot nu aveam 1 A măcar.
Screenshot_AliExpress_20201002-171447.png Screenshot_AliExpress_20201002-171421.png 20201006_140857.jpg  20201006_140828.jpg


Deci, dacă cunoaște cineva tranzistori care să suporte un curent , fără a se încinge, îl rog să-mi dea de știre și mie .


Am văzut că au scos și montaje care scot 5 A la 36 V, dar transportul costă mai mult decît montajul în sine. Am zis PASS !

 

Screenshot_AliExpress_20201006-052508.png

 

Editat de McJohn
Dublu post (din greșeală)!
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Ceea ce vrei sa faci, adică o sursa 0-50V/0-10A nu-i chiar ușor de realizat. 

Dacă o faci liniara cu tranzistori serie, ce cădere de tensiune(proporțional putere ) vei avea pe ei dacă de exemplu vrei 3V/10A? Doar traf cu diferite prize comutabile în secundar

Nici să cumperi asa ceva prețul nu e mic deloc. În comutație ar fi mai ok dar eu personal am oroare de surse reglabile în comutație. 

Link spre comentariu

Păi ... pentru 3-5 V, un curent de 2 A ar fi suficinet. Așa cum am scris, am obținut 1,5 A, la 4 V, cu 64 ℃.

Mi-am construit un transformator, acum 30 ani cu ieșiri 3,6,9,18 V.

Ptr 36V am cumpărat un Booster.

Acum vreau să obțin un curent mai mare, ptr 36 V.

Aștept sugestii sau fac montajul tipului din prima postare.

Luni dau comandă de piese.

Nu știu de ce nu se afișează video din prima postare.

Mai îl adaug încă o dată :

 

 

Link spre comentariu

Pentru încărcat acumulatori nu contează dacă e sursă liniară sau comutată. Randamentul e cel care contează acolo, deci eu te sfătuiesc să cauţi o sursă în comutaţie cu tensiune şi curent reglabile.Vezi că @Marian a postat la Alimentatoare nişte scheme, ştiu că a tratat şi modificarea unei surse STX de PC, care până în 12-15V poate fi cea mai bună alegere, fiindcă nu trebuie s-o faci de la zero, trebuie doar modificată şi adăugate voltmetru şi ampermetru, ambele uşor de găsit ca şi modul pe aliexpress...

Dacă vrei o sursă liniară, e obligatoriu să ai mai multe prize comutabile pe secundar, sau să intercalezi un circuit preregulator după punte, altfel la tensiuni de ieşire minime şi curent consumat maxim, sursa disipă enorm.Şi inutil aş zice.Pe când o sursă în comutaţie nu disipă decât foarte puţin, tranzistorul ei lucrând mereu la saturaţie...

Editat de validae
Link spre comentariu
Acum 38 minute, validae a spus:

Vezi că @Marian a postat la Alimentatoare nişte scheme, ştiu că a tratat şi modificarea unei surse STX de PC, care până în 12-15V poate fi cea mai bună alegere,

Da. Ar fi o idee, sursa ptr PC. 

Dar din cîte cunosc eu aceea scoate tensiuni de 5 și 12 V.

Ori eu vreau de 40 V.

Nu știu nici ce conține sursa aceea.

Am mai primit de la cindva un link de pe eBay.

Se găsesc acolo surse cu ieșire de 36 V la 10 A.

https://www.ebay.com.au/itm/224132484961

Dar nu am eu răbdare 2-3 luni pînă vine aceea.

Acum bateriile le am pline, dar după ce voi parcurge 100 km cu bicicleta, vor fi goale sau poate 25% . 

Ce fac ?

Aștept 2 luni pînă îmi vine coletul din China ?

Link spre comentariu

Dar nu ai un alimentator dedicat pentru bicicletă ? Ce îţi trebuie curent reglabil, la bateriile dedicate nu se reglează curentul sau tensiunea, se încarcă cu un curent constant presetat şi decuplare automată la atingerea temperaturii maxime permisă şi a tensiunii maxime  de încărcare.Orice alt tip de încărcare poate distruge elemenţii.Sau vrei să foloseşti alimentatorul şi la bicicletă şi la alte tipuri de acumulatori, cu tensiuni mai mici de 40V.

Editat de validae
Link spre comentariu

De obicei cind sint furate bicecletele sint fara incarcator.

Cind ti se ofera spre cumparare o bicicleta fara incarcator pt ea, fie si defect sau facut bucati, atunci sint sanse foarte foarte mari ca acea bicicleta sa fie furata.

 

Nu stiu situatia in cazul de fata dar parca se potriveste prea bine.

 

Legat de incarcare, acei acumulatori nu se incarca in orb fara monitorizare si eventual chiar circuit de balansare intre celule. Fara asa ceva acumulatorul va fi distrus foarte repede. 

Link spre comentariu
Acum 1 oră, validae a spus:

Dar nu ai un alimentator dedicat pentru bicicletă ? Ce îţi trebuie curent reglabil, la bateriile dedicate nu se reglează curentul....

.Sau vrei să foloseşti alimentatorul şi la bicicletă şi la alte tipuri de acumulatori, cu tensiuni mai mici de 40V.

Uite [URL=https://forum.softpedia.com/topic/1084351-transformare-bicicleta-in-bicicleta-electrica/page__st__342#entry26603085]aici [/URL] îi explicam unui coleg de ce nu am cumpărat încărcător.

Da.

Vreau să pot încărca o singură baterie (vezi poza din prima postare).

Vreau să încarc bateriile de la bormașină (20V).

Vreau să încarc bateriile de la bicicletă.

Deci ????

Ai construit așa ceva sau vrei să scoți castanele din foc cu mîna mea.

Link spre comentariu

 McJ.N-am prea inteles ce vrei.Ba sursa tensiune variabila,ba 40 V.Si nu stiu ce ai cu temperatura,cand afirmi ca ai obtinut 64°?

 Daca ai o baterie de tensiune fixa litiu iti trebuie monitor de incarcare si incarcator consacrat.Nu te apuca de improvizatii.Mai sanatos si sigur da un ban si ia ceva ok.Ce ai postat tu anterior e "varza" curata...

Editat de BRANCA
Link spre comentariu

Varza ca varza, dar se poate electrocuta ori poate da foc la casa daca ii lasa peste noapte la incarcat. Trebuie sa specifice exact ce fel de pack are, unul comercial ori unul facut de el din baterii de laptop. Dupa ce da aceste detalii, atunci in mod sigur se gaseste si o solutie pentru nevoia lui.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări