Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Cumpar statie de lipit


Cozonac

Postări Recomandate

Salut,

 

Caut sa cumpar o statie de lipit compusa din aer cald + letcon. Buget ~400 lei.

Momentan am pus ochii pe Gordak 868D, 968 sau 952 dar cu siguranta sunt colegi pe aici care au facut un research mai avansat pentru cel mai bun raport calitate - pret.

 

Aveti recomandari? Multumesc

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Multumesc pentru raspunsuri. 

 

As vrea sa schimb actualul letcon pe care il am (ZD-98, ieftin) pentru ca:

- se incinge zona de unde il tin in mana si devine foarte incomod

- varfurile de schimb sunt de proasta calitate

- varful incepe sa joace in prindere, impreuna cu rezistenta

- ca indicatori la temperatura nu am decat min si max

- nu am posibilitatea lucrului cu componente SMD

 

In principiu actualul setup imi limiteaza calitatea lipitului / dezlipitului.

Lucrez in regim individual, nu prestez servicii in domeniul electronicii si de aceea nu caut sa investesc in ceva profesional ci in ceva decent cu consumabile standardizate. 

 

Link spre comentariu

Nici letconul de la Gordak nu-i stralucit. Te lovesti de aceeasi problema in timp...plastice care se inmoaie la caldura...si de aici toata distractia. Adica...mare branza nu faci. Un letcon bun trebuie sa aiba corpul din bachelita...nu din plastic.

Editat de mac01
Link spre comentariu

Letcon iti poti cumpara clonele de hakko t12 de pe aliexpress ( de fapt statia cu totul si letconul propriu zis, sunt de mai multe calitati ), si cat mai multe varfuri, sub diferite denumiri. Sunt la alt nivel fata de Gordak ( care tot clone de hakko sunt, dar generatie mult mai veche ).

 

Gordak 952A e buna pe partea de aer cald, letconul e mediocru ( varfurile de fapt ).

Link spre comentariu
Acum 39 minute, q_acdc a spus:

Sunt seriosi? Am de cumparat, dar nu cred ca au pe stoc! (imi cere sa platesc in avans toata suma) 

Foarte serioși. Singura dată când am apelat la ei și am așteptat trei săptămâni un amărât de colet, am fost înjurat la telefon. După trei săptămâni, să nu se înțeleagă că am sunat după patru zile. După încă o săptămână a sosit și coletul, împachetat in bătaie de joc. Era un radiator îngust de un metru lungime. Nu, nu era drept deloc, fiind pus într-un celofan cu o etichetă lipita pe jumătate. De atunci m-am învățat minte și comand doar la firme serioase.

Link spre comentariu

Nici eu nu ma mai incurc cu tehnoelectric dupa ce am realizat ce rebuturi vand, @SHONELU fara suparare.

 

Legat de statia de lipit, oscilez intre cele 2 de la Gordak.

1. https://gordak.ro/index.php?route=product/product&path=59&product_id=93

2. https://gordak.ro/index.php?route=product/product&path=59&product_id=57

 

Diferenta de pret intre cele 2 e de 70 lei. Daca sunt colegi care detin una din ele, rog sa spuna cateva cuvinte. 

Eventual, poate le-au si comparat. Mie mi se pare ca inafara de aspectele vizuale au acelasi randament. Difera suflanta, prinderea suflantei cat si puterea consumata (una 270W, alta 450W).

 

Mi se pare ca daca nu iti cumperi Weller sau jBC ramai pe mana si la mila competitorilor chinezi.

Editat de Cozonac
Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări