Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Role presoare magnetofon...


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

 Poate ai cunostinte prin Pitesti.Stiu ca intr-o vreme erau cativa producatori particulari de piese din cauciuc.Scoliti la vechiul combinat...Chiar daca reusesti sa faci matrita iti trebuie amestecul de cauciuc adecvat si presa cu incalzire...

 Unul din producatori e Armcomp SRL,Budeasa.

Link spre comentariu

Ma bag si eu in seama, avand aceeasi nevoie, plus curele...daca are cineva. Mi-ar fi de folos si daca stie cineva dimensiunile exacte, de noi, ale curelelor pt. CM130 sau B115 de la Tesla. Am o sursa de curele - magazinul de la Pancota - dar ei vand doar dupa dimensiune, nu dupa modelul aparatului...

Link spre comentariu

Interesant...pretul e cam mare, dar daca sunt bune, merita.

Multumesc, o sa iau legatura, intre timp incerc sa aflu daca a folosit cineva si daca tin...am mai auzit de curele noi de la chinezi, pt. deckuri, care se topesc dupa o vara mai calduroasa...

Link spre comentariu
La 06.07.2020 la 3:24, carageae a spus:

Am o sursa de curele - magazinul de la Pancota - dar ei vand doar dupa dimensiune, nu dupa modelul aparatului...

eu am folosit pentru curele niste garnituri de turbosuflanta... au diametrul si ...grosimea apropiate si sunt dintr-un cauciuc roz rezistent la grasimi.

Pentru garniturile idlerelor am luat din LIDL (nu e reclama...) o cutie cu O-ring uri de diferite diametre... cca 160inele, la un pret mic(vre-o 30lei) au dezavantajul ca sunt siliconate, deci trebuie degresate prima data.

Daca vrei, pot pune la posta cateva la marimea respectiva. Just for a thanks...

A!... cureaua de pe motor pe primul pinion este inca originala...

Editat de DanM
Link spre comentariu

Sigur ca ma intereseaza, multumesc. LA mine se pare ca problema nu sunt atat curelele, ci idlerul care antreneaza tamburul din dreapta la play...cand se incalzeste, oscileaza/trepideaza rotita cu  tot cu parghia pe care sta. Posibil si cureaua sa fie prea larga...

Cum degresezi oringurile alea?

Link spre comentariu

Eu am facut curele pentru pick-up si maguri/cassuri, la strung, din camera de masina. Se decupeaza o bucata de camera (se cauta o camera de calitate, cu aceeasi grosime), i se da o gaura in centru si se fixeaza, cu un surub mai lung, pe o placa, dreapta, de placaj. Placa se fixeaza in mandrina si, cu un cutit foarte bine ascutit, se taie rondele. Rezulta curele patrate. Daca e nevoie de curele rotunde...e alta poveste. Adica se cumpara sau se vulcanizeaza. Rola presoare e dificil de realizat, pentru ca necesita o centrare perfecta. S-ar putea face, cu multa indeminare si rabdare, din cauciuc dens (de puc de hochei, de exemplu) pe strung, in baie de azot lichid. 

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări