Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recomandare difuzor 8"


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Cateva simulari in cutie inchisa.

 

NB: Am ignorat care e difuzor de BR, cutie inchisa, etc. Totul de a valma, ca sa vezi ce s-ar putea intampla daca arunci niste difuzoare intr-o cutie oarecare.

 

Beyma
BODEC9o.png


8hfuJ2v.png

 

Fane
B6ZLSNY.png


nzZoAxe.png

 

SB Acoustics
mgl92Gn.png


nVIyuJF.png

 

Visaton
hfjolNS.png


fF7mB7y.png

 

 

SB Acoustics are curba cea mai lineara, dar si o eficienta scazuta. Insa va suna cel mai bine pe 2 cai. De la joase la inalte.

Link spre comentariu

Visaton AL200 cam suna a tabla, merge cel mult ca woofer taiat destl de jos, in 3 cai.

Nu stiu cat il ajuta graficele pe autorul topicului, cu siguranta el ar prefera explicatii in cuvinte.

Si ca idee, doar SBA-ul pare sa dea ceva bas in cutie inchisa.  Cele doua difuri pro arata exact cum spuneam - difuri de medii pt incinte pro (Pe f mari dar doar pt medii).

Incinta lui Stavarache este de 25 l.

Editat de Shambala
Link spre comentariu

Bun.. Vad ca se dau exemple de difuzoare care depasesc cu mult sau chiar dublu suma mentionata de mine in postare, aia pe bucata. Eu am zis 100 de euro pentru doua bucati. Ele pot fi si sh. Cred ca poti sa gasesti un difuzor destul de decent la 250 de lei pe bucata sa zicem. Nu ca ar fi o problema banii, dar sa ma apuc sa dau peste 100 de euro doar pe un difuzor de bas, asta inseamna ca  filtre si inalte, sau poate si medii ma mai costa inca 500. De banii astia imi cumpar  o gramada de boxe gata facute. Eu am zis ceva relativ ieftin ca sa pastrez incintele alea ca sa nu mai aduc altele in casa ca am o gramada, si nici spatiul nu mai imi permite. In Germania cu 100 de euro gasesti boxe destul de decente pentru o camera de 15-20 mp.

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări