Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Propulsie fara masa ejectoare.

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Am descoperit un mod de propulsie fara masa ejectoare. Din calculele pe care le-am facut ar avea nevoie de vreo 6 kw si ceva pe ora energie pe kg ca sa poata decola de pe pamant iar in cateva ore ar putea sa ajunga pe orbita pamantului. Ar putea funciona chiar si cu mai putina energie depinde cat este de eficient facut. Eu am calculat la 5% eficienta. Ca sa construiesc un prototip ar costa in jur de 200 lei dar am si niste probleme de sanatate si imi este mai greu. Ce parere aveti? Ar fi cineva dispus sa ma ajute sa-l costruiesc? Am facut niste calcule si simulari in software si cred ca  propulsia funcioneaza. Oare au facut si altii si e tinut secret? Lasat sa functioneze in continuu ar putea sa prinda viteze relativiste.

Link spre comentariu

Ca să ieşi pe orbită în câteva ore e mult prea lent.În ritmul ăsta e cam greu de prezis exact unde ajungi, fiind vulnerabil la vânturi, ai nevoie de un impuls mult mai mare.Poate propulsia aia să fie folosită după ieşirea din atmosferă....

Editat de validae
Link spre comentariu
Citat

dar am si niste probleme de sanatate

Presupun ca este vorba de sanatatea fizica...:dffe

Fiindca veni vorba de fizica, NIMIC nu poate parasi Pamantul fara o viteza de minim 7,9km/s. Si nu cu 200 de lei/6 kwh sau alte nazbatii...

https://en.wikipedia.org/wiki/Sputnik_1

Link spre comentariu
1 hour ago, Spitfire said:

Presupun ca este vorba de sanatatea fizica...:dffe

Fiindca veni vorba de fizica, NIMIC nu poate parasi Pamantul fara o viteza de minim 7,9km/s. Si nu cu 200 de lei/6 kwh sau alte nazbatii...

https://en.wikipedia.org/wiki/Sputnik_1

Dar rachetele alea parca stiam eu ca au nevoie de 7.9 km/s ca sa scape de gravitatia pamantului balistic dar daca ar avea o acceleratie constanta mai mare  de 9.81 m/s sa zicem 10 m/s atunci ar putea sa scape de gravitatia pamantului cu viteza mai mica. Balonul cum de se urca pana 40 km?

Editat de hobi1
Link spre comentariu
2 hours ago, validae said:

Ca să ieşi pe orbită în câteva ore e mult prea lent.În ritmul ăsta e cam greu de prezis exact unde ajungi, fiind vulnerabil la vânturi, ai nevoie de un impuls mult mai mare.Poate propulsia aia să fie folosită după ieşirea din atmosferă....

Se poate dupa plafonul de aer sau daca ii pui giroscoape.

Link spre comentariu
Acum 11 ore, hobi1 a spus:

Dar rachetele alea parca stiam eu ca au nevoie de 7.9 km/s ca sa scape de gravitatia pamantului balistic dar daca ar avea o acceleratie constanta mai mare  de 9.81 m/s sa zicem 10 m/s atunci ar putea sa scape de gravitatia pamantului cu viteza mai mica. Balonul cum de se urca pana 40 km?

Acceleratia se masoara in m/s²

Link spre comentariu
Acum 15 ore, hobi1 a spus:

Dar rachetele alea parca stiam eu ca au nevoie de 7.9 km/s ca sa scape de gravitatia pamantului balistic dar daca ar avea o acceleratie constanta mai mare  de 9.81 m/s sa zicem 10 m/s atunci ar putea sa scape de gravitatia pamantului cu viteza mai mica. Balonul cum de se urca pana 40 km?

 

Ala continua sa orbiteze pamintul.

Da, poti sa-l accelerezi nu numai 10 m/s^2 dar nu va parasi orbita pamintului pina nu va atinge acea viteza. Se va invirti in jurul lui pina la atingerea vitezei necesare.

Link spre comentariu
42 minutes ago, sesebe said:

 

Ala continua sa orbiteze pamintul.

Da, poti sa-l accelerezi nu numai 10 m/s^2 dar nu va parasi orbita pamintului pina nu va atinge acea viteza. Se va invirti in jurul lui pina la atingerea vitezei necesare.

Nu prea are importanta treaba asta dar daca vezi ca viteza de evadare din sfera de gravitatie a pamantului difera in functie de altitudine.si alta e treaba cand ai acceleratie continua.

Editat de hobi1
Link spre comentariu
13 minutes ago, validae said:

Nu ai menţionat principiul de funcţionare al propulsorului.Sper că nu-i vreun secret, deşi greu de crezut că firmele de profil nu au studiat toate posibilităţile momentului.

E vorba cumva de propulsie electrostatică ?

Nu e secret. E vorba despre un camp magnetic generat de niste bobine care accelereaza si decelereaza doua bile de fier sau doua fluide magnetice in asa fel incat genereaza acceleratie mai mare intr-o directie decat in cealalta. Uite am atasat niste imagini ca sa nu ma mai obosesc sa scriu. Daca intentineza cineva sa il construiesti inaintea mea si functioneaza vreau sa mentioneze de unde a luat ideea si sa posteze aici rezultatele.

02.bmp 04.bmp 05.bmp 10.bmp 09.bmp 08.bmp 06.bmp 03.bmp 01.bmp 07.bmp

Link spre comentariu

Doar din enunţ şi prima imagine mi-am dat seama că e un soi de Perpetuum Mobile utilizat în alt scop decât producerea energiei.Nu pot să arunc o bilă din barca în care stau şi altcineva din aceeaşi barcă s-o prindă şi să mi-o dea înapoi, iar din acest schimb barca să capete impuls.E ca şi cum ţi-ai sufla singur în pânze, deşi s-a dovedit (Mithbusters)că chiar şi din acel principiu de propulsie amuzant utilizat în desene animate se obţine puţin impuls, dar acela rezultă prin dirijarea spe înapoi înapoi a aerului suflat în pânze şi nu prin principiul însuşi....

Link spre comentariu
25 minutes ago, validae said:

Doar din enunţ şi prima imagine mi-am dat seama că e un soi de Perpetuum Mobile utilizat în alt scop decât producerea energiei.Nu pot să arunc o bilă din barca în care stau şi altcineva din aceeaşi barcă s-o prindă şi să mi-o dea înapoi, iar din acest schimb barca să capete impuls.E ca şi cum ţi-ai sufla singur în pânze, deşi s-a dovedit (Mithbusters)că chiar şi din acel principiu de propulsie amuzant utilizat în desene animate se obţine puţin impuls, dar acela rezultă prin dirijarea spe înapoi înapoi a aerului suflat în pânze şi nu prin principiul însuşi....

Nu e Perpetuum Mobile si conteaza cum iti da bila inapoi daca o deviaza cum trebuie pastreaza o parte din energie care poate fi folosita la o noua accelerare. E un fel de reciclare a masei ejectate cu pierderi de energie uite aici niste clipuri cu ceva asemanator. 

 

 

  

Editat de hobi1
Link spre comentariu

Perpetum mobile! 

De conservarea momentului s-a auzit pe aici? 

Exemplele din filmelete par sa functioneze din cauza frecării, chiar și cu aerul dar nu numai. 

 

Acum 2 ore, hobi1 a spus:

Nu prea are importanta treaba asta dar daca vezi ca viteza de evadare din sfera de gravitatie a pamantului difera in functie de altitudine.si alta e treaba cand ai acceleratie continua.

 

Elimina interacțiunea cu aerul care nu mai exista suficient peste 30-50km altitudine și ai sa vezi cum ajungi la veteza calculata acum mai multe secole. 

Dacă se considera ca atingerea altitudinii de 15-20km este echivalent cu desprinderea din atracția gravitaționala a pamintului atunci te înșeli. Sateliții care se invirt în jurul pamintului la sute de km altitudine tot prizonieri și atracției gravitaționale a pamintului sint. Pina și luna aflata la sute de mii de km tot prizoniera atracției gravitaționale a pamintului este, iar pământul și celelalte planete sint prizonierele atracției gravitaționale a soarelui. Gravitația nu are o limita de distanta pina la care acționează. 

Editat de sesebe
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări