Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Lucruri interesante


Postări Recomandate

Cu respect

Am citit cu vreo 8 pagini mai inainte cum că BU806. Cumva  varianta facuta de IPRS în capsula... nu stiu cum îi zice - "mini-2n3055"? Că sunt bune bune, m-au scos dintr-o gramada de belele.

Ce as mai vrea sa va intreb: exista tv color cu cinescop diagonala de 43cm? Că mă roade să bag unu într-un rubin-102 si singuru tv cât de cât apropiat e un color de 35cm, mi l-ati dat dvs acu ceva ani contra unui tv rusesc mic, la 12V  (discutasem si de niste placi digitale de la un tv... cum i-o zice, e prin pod... si un tv color full-lămpi cu telecomanda)

 

Cu respect,

Vasea

Link spre comentariu
Acum 4 ore, skaarj a spus:

Cu respect

Am citit cu vreo 8 pagini mai inainte cum că BU806. Cumva  varianta facuta de IPRS în capsula... nu stiu cum îi zice - "mini-2n3055"? Că sunt bune bune, m-au scos dintr-o gramada de belele.

Ce as mai vrea sa va intreb: exista tv color cu cinescop diagonala de 43cm? Că mă roade să bag unu într-un rubin-102 si singuru tv cât de cât apropiat e un color de 35cm, mi l-ati dat dvs acu ceva ani contra unui tv rusesc mic, la 12V  (discutasem si de niste placi digitale de la un tv... cum i-o zice, e prin pod... si un tv color full-lămpi cu telecomanda)

 

Cu respect,

Vasea

Va salut!

1. Am BU806, SI-N, DARLINGTON, 150V, 8A, fabricat de ST Microelectronics;

2. Nu mai am tuburi de tv-uri dar va am in vedere daca imi apare vreun CRT care sa corespunda (ultimele le-am spart si partea din fata, care este foarte groasa, am folosit-o la un cuptor de paine pentru vatra);

3. Eu am montat un sasiu de Grundig CUC5301 intr-un Cosmos 1, VS54;

4. Inca mai pastrez modulul digital din tv Sharp care va intereseaza!

5. Tv color cu lampi si telecomanda nu cred ca mai sunt sanse sa apara.

Stima!

Link spre comentariu

Cu respect, va multumesc frumos. Cate BU aveti?

Eu am boală pe Rubin. Am unu frumos, lacuit, colturi rotunde, de expozitie dar am obosit sa-l tot operez pe linii și cadre iar monitor de 19" (am mai facut o isprava de-asta) mi-e cam aiurea sa mai pun. 

Am convertit un stassfurt în diamant tranzistorizat și niște terminale militare cu cinescop în unitati comanda-control cu tub color 5" și raspberry pi și un rubin vechi varza in monitor de 19 țoli.

Și da, digitalele sharp inca le-as vrea. daca aveti BU multe,peste 20, va transmit detaliile.

Editat de skaarj
Link spre comentariu
Acum 22 minute, skaarj a spus:

Cu respect, va multumesc frumos. Cate BU aveti?

Eu am boală pe Rubin. Am unu frumos, lacuit, colturi rotunde, de expozitie dar am obosit sa-l tot operez pe linii și cadre iar monitor de 19" (am mai facut o isprava de-asta) mi-e cam aiurea sa mai pun. 

Am convertit un stassfurt în diamant tranzistorizat și niște terminale militare cu cinescop în unitati comanda-control cu tub color 5" și raspberry pi și un rubin vechi varza in monitor de 19 țoli.

Și da, digitalele sharp inca le-as vrea. daca aveti BU multe,peste 20, va transmit detaliile.

Când mă întorc acasă vă contactez.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări