Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Solutii pt incalzit.


Postări Recomandate

explicatie mai simpla decat cea din citatul lui ratza nici ca se puteadaca pompa ar avea randament supraunitar,inseamna ca nici n-ar avea nevoie de al doilea radiator,cel din pamant!sistemul complet are randament supraunitar numai daca se omite energina din pamant(care e moka)

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

P?i demonstraz?-mi tu cu sens dac? a mea nu are. Concluzia mea (?i nu numai) este c? nu po?i demonstra nimic pentru c? nu ai cum, nu ?tii ce e o demonstra?ie, habar n-ai ce e ?la randament, habar nu ai cum func?ioneaz? lucrurile din jurul t?u. E?ti doar un pu?tan care încearc? s? fac? pe geniul ?i s? se bage în seam?. ?i vorbe?te în român?, crezi c? e?ti mai interesant dac? o dai în englezisme?

Link spre comentariu

Vai de capu vostru. Daca nici o pompa de caldura nu intelegeti si vedeti supraunitare si alte aiureli aberand calcule fara rost urland ce pustani fac pe geniile dupa o afirmatie banala.. Bai, ignorati-ma daca va provoc asa reactii adverse de ura si violenta.

tu nici macar nu stii cum arata una(cel mult din poze),darmite s-o intelegi...si nu mai fa afirmatii fara argumente,s-a mai intamplat de cateva ori si n-a iesit binear fi bine daca un moderator ar curata offtopicareala si certurile,ca stricam un thread bun :smt009
Link spre comentariu

si nu mai fa afirmatii fara argumente,s-a mai intamplat de cateva ori si n-a iesit binear fi bine daca un moderator ar curata offtopicareala si certurile,ca stricam un thread bun :smt009

Daca zic ca soarele straluce tu vrei argumente. Sunt sute de ani de cand exista pompa de caldura. Si miliarde de cand soarele. Mai puneti si voi mana pe-o carte.
Link spre comentariu

Buna ziua domnilor si bine v-am gasit .Referitor la pompa de caldura , cu tot respectul , riscati sa purtati celebrul dialog al surzilor ; deci , zic eu ,ca se cuvine specificat ca intre randament (cel pe care il stim din termodinamica ) si COP (coeficient de eficienta termica ) nu trebuie sa se faca comparatii , analize ,speculatii s-au orice altceva .Pompa de caldura nu are randament supraunitar , nu incalca nici o lege a termodinamicii .COP-ul unei pompe de caldura este supra unitar , practic valoarea sa pleaca de pe la 2 pina pe la 4,5 ( evident ca valoarea de 4,5 -pentru noii freoni - are si ceva influente din partea de marcheting ). Revenind la COP , valori egale cu 2,5 - 3 sunt totusi pertinente . Acum , cu voia dvs. ,sa vedem ce este COP-ul (explicatia se vrea a fi gen " popularizarea stiintei " nimic mai mult ) : Consideram un element de incalzire , gen rezistenta electrica (resou , calorifer electric etc.) a carui putere electrica este de 1Kw . La alimentarea cu tensiune electrica ,prin consumul a 1Kwh el va ceda prin efect joule-lentz o anumita cantitate de caldura Qr ,nu dam valori lui Qr pentru ca nu influenteaza explicatia . Acum consideram o pompa de caldura a carui compresor frigorific are o putere electrica de 1Kw. Aceasta pompa de caldura pentru 1 Kwh energie electrica consumata va ceda o cantitate de caldura Qp , valoric Qp (teoretic , dar si practic ) este mai mare decit Qr . Altfel scris : Qp = 2,5 x Qr , si poate ajunge : Qp = 4,5 x Qr ; valorile 2,5 si 4,5 fiind COP-ul in discutie . De unde surplusul de caldura in cazul pompei de caldura fata de banala rezistenta electrica ?, evident de la o sursa calda ( gen caldura din sol , radiatie solara ,recuperarea caldurii din diferite procese ... etc. ) . Deci avem o sursa calda , pe care nu o platim , si pentru aceeasi energie electrica consumata obtinem mai multa caldura decit de la un calorifer electric cu acelasi consum Evident sunt multe de spus dar pentru situatia data cred ca este suficient . Stima si respect !.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări