Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Aritmetica pentru toti


gauss

Postări Recomandate

cine e interesat de opinia comunitatii Microsoft, gaseste topicul deschis de mine aici:

 

https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-windows_programs/calculator-aplication-shows-two-different-results/4a70f8ab-1f33-4110-8428-28c7f5dfb5c6?tm=1571385349946

calculator aplication shows two different results for a simple ecuation when is used in standard mode and then in scientific mode

Editat de Craciun
Link spre comentariu

Am zis ca fac si eu o gluma . Ca aia cu pamantul plat , pe care o sustin prin topicuri . Probabil nu am reusit . Am scris mai sus ca am fost olimpic , ma astept sa nu gresesc la ordinea operatiilor . Fac zilnic calcule " de mana " ... , nu cu calculatorul din Win . Oricum nu mai conteaza ce rezultat obtin eu , ci ce invata copiii la scoala , si de la parinti . Sincer , am fost foarte surprins . De aceea am deschis topicul . Oricum nu sunt mai destept ca Microsoft , acolo e " bataia pestelui " .  

Editat de gauss
Link spre comentariu

Da o fi bataia pestelui la Microsoft , dar daca la o aplicatie simpla precum calculator o dau in bara, la ce sa ma astept cand ma bazez pe ei ca Excelul ,de exemplu, face corect toate functiile matematice cu care se lauda?

Daca asa o fi si cu softurile CAD cu care calculeaza aia structuri de rezistenta la cladiri, etc , atunci am pus-o, la propriu...

Link spre comentariu

Ar trebui si la iesire ! ... E un exercitiu aritmetic , nu o ecuatie . Ca nu are nici o necunoscuta . Macar la figurat ...

 

P.S. - ca tot s - a adus vorba , tov . Nicolae Ceausescu l - ar fi rezolvat  ( corect ) ? Fara ajutor de la tov . Elena ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

La rand . Adica operatiile ... Plus , minus , ... egale in rang cu inmultirea . Era sa scriu " asa cum trebuie " , dar as fi fost sanctionat din nou . Asa ca ...

 

P.S. - eu ( tot ) cred ca e o gluma jurnalistica . Insusi titlul e gresit , e vorba de aritmetica , nu matematica . Ma rog , parere personala . 

Editat de gauss
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări