Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Pensie Privata .


Vizitator

Postări Recomandate

Noua lege a pensiilor are ceva prevederi schimbate . Si studiile doctorale sunt vechime , o singura tura si un numar limitat de ani . Se recunosc perioade mai mici de grupa I si II , inainte incepeau de pe la 5 ani etc . Anul 2019 .

Editat de gauss
Link spre comentariu

La cât schimbă ăștia legile de nici nu mai știi ce și cum (fără sa verifici legea).... Mai rău decât toate e că s-a eliminat cartea de muncă , zic eu, acum dacă vreau duc vechimea în altă parte trebuie de fiecare dată să umblu după acte, la privat dacă dispare firma și nu ai dovada rămâi pe din afară cu perioada respectivă, pe mine mă enervează atitudinea unor secretare sau directoare care atunci când nu mai au nevoie de tine doare în.... . 

Link spre comentariu
Acum 2 ore, gauss a spus:

Nu este considerat vechime ( la pensie ) stagiul militar ? 

Ba da ,stagiul militar este considerat  vechime in munca, necotizata. Solda ce-o primeam lunar, era un ''rahat pe băț''.

 

Acum 1 oră, -Atlas- a spus:

Buna

Eu stiu ca este vechime pentru pensie.

Nu se considera perioada de cotizare in schimb.

Spor

Alex

Asa-i cum zici!

Parca prin '75 sau '76,  absolventii de liceu care erau admisi la facultate, faceu cele 9 luni de ''catanie'' dupa care, in toamna urmatoare , incepeau cursurile.

Soramea, fiind studenta, imi spunea ca de doua ori pe luna, faceau ''catanie''. La absolvirea facultatii fost chemata la Centrul militara primind  Livret militar.

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu
Acum 31 minute, gauss a spus:

Atunci care este problema ? ...

Daca intrebarea-mi este adresata, atunci, imi permit la rindul meu, sa intreb!  Cum cei din tarile cu ''apa calda mai calda decit la altii'', pe linga ca faceau armata doar 8 ore pe zi,  mai erau si platiti pentru asta, doar daca la rindul lui, nu mi-a vindut ''gogosi''. Dupa cit de serios era, omul nu parea pus pe ''glume''!

Armata la noi era cum era, multa fitileala, multa caprarie si foarte, foarte multa bataie de joc. De mincare nu mai vorbesc, pentru ca, pe linga ca era putina mai era si  vai de ''mama'' ei''! Noroc cu sarbatorile(legale) cind, mincarea servita, semana cit de cit cu mincarea adevarata. Doar dupa cele 50 de zile  de ''frecus'' in Unitatea militara, armata a inceput sa semene, a armată.

Legat de solda! Ce mama dracului puteai face cu cei 50 de lei, care reprezentau solda lunara!

 Si ca totul sa fie complet , am mai fost concentrat  de doua ori , odata 45 de zile si a doua oara 2 luni si jumatate.  Noroc, ca salariul l-am primit intreg pe perioada cit am fost concentrat.

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu

Asta cu armata 8 ore pe zi eu o tratez cu circumspectie . Ca sa nu spun altfel . Incepea la ora 8 si se termina la ora 16 ? Dupa aia se punea lacatul pe usa pana a doua zi ? ... Sunt si alte aspecte . La noi armata era obligatorie . Prin lege . La tarile pe care le mentionati , armata era pe baza de voluntariat , cu contract . Militari profesionisti , ar fi trebuit sa aiba si ceva avantaje . Sau nu ?  Eu am lucrat dupa '90 la mai multi patroni italieni , niciunul nu efectuase vreun stagiu militar . Ba chiar aveau o apreciere peiorativa despre , considerau sarantoci pe cei care purtau uniforma fara a fi militari " cu scoala " .  Inteleg ca ati efectuat stagiul militar in regimul trecut . Cred ca va amintiti ca nu era considerat vechime in munca ( continuitate ) daca nu erai angajat inainte de armata ( la cei fara termen redus ) , si nu te reangajai dupa efectuarea stagiului militar . In termen de timp definit ( o luna ) reangajarea dupa , si intreruperea inainte de ( te duceai la locul de munca cu ordinul de incorporare etc . ) . Acum legea e mai permisiva , a fost eliminata continuitatea . Inainte de '89 , continuitatea in munca ( ce oferea sporul de vechime ) se pierdea in caz de demisie , sau " pauze " mai mari de o luna . De aia alergau toti dupa transfer etc . La trei luni pauza te cauta militia , te chemau la fortele de munca etc . E bine sa nu uitam niste chestii ( aceia care le stim , sau ar trebui ) .

Editat de gauss
Link spre comentariu

Solda era diferentiata , functie de grad . Soldat , fruntas , caporal , sergent . O perioada ( anii '60 ) s - au distribuit direct tigari , mai mult sau mai putin demne de numele acesta : Marasesti , Nationale etc . Indiferent daca militarul respectiv era fumator sau nu , nefumatorii le traficau la schimb cu alte produse , servicii sau chiar bani . 

Editat de gauss
Link spre comentariu
Acum 1 oră, marius_amp a spus:

Nu am vazut daca erau doua sume sau nu. Credeam ca toti sunt pentru tigari.

Naiba stia pentru ce erau acei bani pe care-i primeam! Nefiind ''duhănaș'', nu mi-am pus niciodata intrebarea, pentru ce sint acei 50 de lei!

Acum la batrinete, ce ma mai prostesc,''tragind'', rar, cite-o tigara!:rade:

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări