Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Pensie Privata .


Vizitator

Postări Recomandate

Sergentul primea 65 lei . In armata am avut bani legali , plata salturilor cu parasuta . O suma frumusica am primit si la incheierea stagiului militar , din care am achizitionat un T4323 ( din Consignatia ) , un pistol de lipit Radioprogres , o trusa de surubelnite Flaro si alte nimicuri . Am mai scris in alte topicuri . Multimetrul il am si acum , ca si pistolul de lipit . Si ceva din surubelnite . Nu le folosesc , desi inca se poate . Sunt din cele cu manerul negru , de ebonita . Ma uit cateodata la ele cu nostalgie ... 

Acum 7 minute, GEO 53 BN a spus:

Atunci de unde sa stiu eu, daca ce-mi spune e si adevarat! L-am crezut pe cuvint!

 

Pai nu v - a criticat nimeni , domnule Geo . Sigur eu  nu . Auzim tot felul de chestii de - a lungul vietii . Paradoxal , unele credibile sunt neadevarate , iar altele mai neobisnuite chiar sunt adevarate . De multe ori omul crede ce doreste sa auda . Asa s - a nascut politica si alte chestii etc .

Editat de gauss
Link spre comentariu
Acum 9 ore, gauss a spus:

Sergentul primea 65 lei . In armata am avut bani legali , plata salturilor cu parasuta . ...................

prin 82-83, 65 de lei am avut ca soldat iar sergentul avea 80, ambele sume includ si banii de tigari! pe unde am facut eu armata era obiceiul ca mlilitarii in termen sa primeasca si cite o prima, nu foarte des, nu toti, dar se intimpla, cea mai mare de care am auzit a fost de 500 de lei. Personal n-am avut parte, dar compensam inregistrind benzi si casete cu muzica pentru toata lumea, indiferent de grad si de grade! Plus delegatii de unde se venea cu diverse chestii utile, plimbat tot felul de hirtii pentru cadrele care urmau la FF diverse facultati din Bucuresti, pe total nu se poate spune ca am dus lipsa de bani, parintii erau chiar mirati ca nu le-am mai cerut dupa primele luni de armata!

Link spre comentariu

Eu am fost un pic mai timpuriu . Ma rog , nu stiu cat de relevant . In '83 prestasem deja al doilea juramant ca militar , si invatam de zor . Am scris de 65 de lei fiindca am primit 50 , apoi 55 , 60 si m - am oprit la 65 . Adica sergent . S - or mai fi indexat , dupa ce am terminat eu stagiul militar , ca totul se marea in anii respectivi . Nu prea am avut timp de facut bani , eram tot timpul obosit , nedormit si cu multa pofta de mancare , chiar imediat dupa cele trei mese si gustarea regulamentare . 

Editat de gauss
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Reformulez intrebarea :

Cat de mult afecteaza pensia privata calculul pensiei de la STAT , cand le ai pe amandoua ?Pierzi sau castigi raportat la o mancare de pensie de 10-12-15 ani ?

Trebuie trecuta suma de la privat la stat pentru a nu ramane pacalit  ?Compenseaza suma de la privat diferenta ce rezulta din calcule ?

Raportat la un interval de 7-12 ani ?

Raspunsuri nu am primit pana acum , doar recomandari si pareri .

Link spre comentariu

Pentru un raspuns corect trebuie sa furnizezi cifre. Fara cifre nu se poate face un calcul (vrei calcul pentru 10-15 ani si 7-12 ani). In mare, pensia de la privat e buna pentru ani putini de pensie. Daca simti ca prinzi doua decenii de pensie (in caz ca iesi anticipat) atunci pensia de la stat este mai avantajoasa. Daca insa in ecuatie pui ca datoria Romaniei creste, numarul pensiilor speciale cresc, la apel lipsesc 4-5 miloane de romani si ..... exodul continua, etc. nu prea vad cum o sa mai asigure statul pensia. 

Link spre comentariu

Calcul conform legii date de bajetii cu puteri .

Cu cat scade punctul de pensie daca ai pensie privata ?

Diferennta intre punctul calculat integral la stat si cu pensie privata de cand au dat o lege analfabetii , ma intereseaza .

Ce anume cifre vrei ?Stii sa calculezi ceva din ce am intrebat ?

Acum 21 ore, adrian_pic a spus:

Pentru un raspuns corect trebuie sa furnizezi cifre. Fara cifre nu se poate face un calcul (vrei calcul pentru 10-15 ani si 7-12 ani). In mare, pensia de la privat e buna pentru ani putini de pensie. Daca simti ca prinzi doua decenii de pensie (in caz ca iesi anticipat) atunci pensia de la stat este mai avantajoasa. Daca insa in ecuatie pui ca datoria Romaniei creste, numarul pensiilor speciale cresc, la apel lipsesc 4-5 miloane de romani si ..... exodul continua, etc. nu prea vad cum o sa mai asigure statul pensia. 

Asta stiu de mult .

NU ASTA AM INTREBAT .

Cat e punctul de pensie la stat cu contributie integrala  ?Cu cat e mai mic   punctul de pensie ( calculat de stat )  cu contributie la privat ?

CARE VARIANTA TE AVANTAJEAZA ?

Nu ai nevoie de cifre nominale , doar ca modul de calcul a ramas nespecificat .!!!!!!!!!!!

Si de aceea am intrebat .

exemplul este :

Am contribuit la stat pana ce analfabetii au forta piloanele .

Din acel moment am si un pilon .

Salariul se considera constant inainte si dupa , dar legal cu toate taxele la zi .

Calcul cu trecerea sumei la stat si calcul cu pensie stat plus pensie privat .

Care din doua  e mai MARE ?

Calculezi orice salariu vrei cu procentul dat la privat si ce ramane la stat .

E greu daca nu stii criteriile de calcul .

Altifeli nu intrebam .

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

La stat e simplu . Pe fiecare luna se stabileste o retributie la care s - a platit contributia  cf . actelor . Daca ai salariul mediu net ( bani in mana ) ai un punct . Se face media anuala , apoi anii se aduna . Daca ai un punct juma' , ai 1.650 RON pe luna ( punctul e vreo 1.100 RON ) . La privat , e separat si se adauga rezultatul la pensia de stat . Bineinteles dupa impozitare .  Nu stiu metodologia ... , din doua motive . Primul e ca nu contribui . Al doilea , la vremea respectiva s - au facut contracte cu fondurile care activau . La vremea respectiva ( de care fac vorbire ) , optiunea a fost benevola . Adica la cine sa dai banii . Deci ar trebui chestionat administratorul fondului respectiv . Dupa mine e o inselatorie , as muta fondul la asigurarile de stat . Statul a platit intotdeauna , chiar si in timp de razboi . Am mai scris , e principiul solidaritatii . Dai azi pentru unii , maine vor da altii pentru tine . La privat , e doar suma pe care ai adunat - o . Poate sa si scada , functie de ce investitii a facut administratorul . Numai ca mai  e pana se vor lua bani de la privati . La debut , erau parca 20 de ani . Nu stiu cati au mai ramas . Acolo banii nu sunt asigurati , se poate intampla orice cu ei . Nu intra la reglementarile bancare , e un contract INDIVIDUAL intre un agent economic si o persoana fizica . 

Editat de gauss
Link spre comentariu

Punctul caculat, cu contributie la privat ,e mai mic decat cel cu contributie integrala stat .

Acesta este subiectul de discutat .

Sa nu creada nimeni ca avand si contributie la privat , cand va iesi la pensie va avea acelasi punct de pensie ca unul care a contribuit exclusiv la stat .Evident datorita acelui procent care se duce la privat si se scade din contributia catre stat .

Pana la ultimele modificari ale legii nu erau diferente .

Acesta a fost scopul ultimelor legi ale pensiilor .

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Acolo banii nu sunt asigurati , se poate intampla orice cu ei . Nu intra la reglementarile bancare , e un contract INDIVIDUAL intre un agent economic si o persoana fizica . 

 

Sistemul de pensii private din România a fost conceput cu un accent puternic pe siguranţa contribuabililor. Cele mai importante elemente de siguranţă ale sistemului de pensii private derivă din protecţia pe care legislaţia o oferă participantului precum şi din activitatea permanentă de supraveghere, control şi reglementare a ASF.

Elemente de siguranţă:

Administratorii au obligaţia de constituire a provizioanelor tehnice, acel volum adecvat de lichiditati,corespunzător angajamentelor financiare rezultate din prospectul schemei de pensii, care vor acoperi inclusiv riscurile biometrice: deces, invaliditate şi longevitate şi/sau nivelele stabilite ale pensiilor, dacă acestea sunt prevăzute în schemele de pensii private.
Fondul de Garantare a Drepturilor din Sistemul Pensiilor Private: Misiunea Fondului de Garantare a Drepturilor din Sistemul de Pensii Private este aceea de a compensa pierderile participantilor şi/sau beneficiarilor la fondurile de pensii private, atât în perioada de acumulare a contribuţiilor, cât şi după deschiderea dreptului la pensie, provenite din incapacitatea administratorilor sau a furnizorilor de pensii de a onora obligaţiile asumate sau de a asigura plata drepturilor participanţilor ori ale beneficiarilor la fondurile de pensii private.
Potrivit legii, în sistemul pensiilor administrate privat – Pilon II, contribuabililor le sunt garantate contribuţiile nete: suma totală din contul de pensie privată Pilon II nu poate fi mai mică decât contribuţiile virate în perioada activă, diminuate cu comisioanele de administrare şi eventualele comisioane de transfer.
Rata minimă de rentabilitate reprezintă un nivel al rentabilităţii fondului dincolo de care administratorul îşi poate pierde dreptul de a gestiona mai departe banii participanţilor. Potrivit legii, în cazul în care rata de rentabilitate a unui fond de pensii private este mai mică decât rata de rentabilitate minimă a tuturor fondurilor de pensii din România pentru 4 trimestre consecutive, ASF retrage autorizaţia de administrare a administratorului respectiv, aplicând procedura privind administrarea specială. Până la atingerea acestei etape, ASF va atenţiona trimestrial administratorul în situatia în care rata de rentabilitate a fondului de pensii administrat este mai mică decât rata de rentabilitate minimă a tuturor fondurilor de pensii.
Separarea activelor: activele fondului de pensii sunt separate de activele administratorului, ele fiind astfel gestionate separat faţă de activele administratorului.
Obligaţiile de transparenţă: obligaţia administratorilor de informare a participanţilor, anual, gratuit, la domiciliul acestora, precum şi obligaţia de informare, la cerere; obligaţia administratorilor de transparenţă şi raportare către ASF. Administratorul este obligat să publice periodic şi la cerere rapoarte, diverse informări privind politica de investiţii, situaţia financiară etc.
Depozitarul: nici o operaţiune cu activele fondului nu poate fi făcută fără acordul depozitarului. Depozitarul răspunde solidar cu administratorul fata de participanţisi este supravegheat de către BNR.
Auditorul: Anual, situaţia financiara a fondului de pensii private este verificata de către un auditor.
Actuarul emite un raport separat care însoţeşte obligatoriu raportul administratorului.
Mărimea administratorilor şi renumele internaţional pot aduce un plus de siguranţă sistemului.Puterea financiara contribuie la buna gestionare a banilor participanţilor. Capitalul social minim necesar pentru administrareaunui fond de pensii administrat privat este echivalentul în lei, calculat la cursul de schimb al BNR la data constituirii, al sumei de 4 milioane euro pentru Pilonul II şi 1,5 milioane euro pentru Pilonul III.
ASF intervine ori de câte ori va considera ca este necesar pentru a proteja interesele participanţilor. Instituţia are grija ca administratorii, fondurile, depozitarii, auditorii si agenţii de marketing să respecte legislaţia, iar sistemul sa funcţioneze fără probleme.
8. Poate administratorul să fugă cu banii din fondul de pensii?

Nu. Banii din fondul de pensii sunt separaţi de banii administratorului şi sunt gestionaţi independent de aceştia. Pentru a preîntâmpina eventuale fraude, banca depozitară, instituţie supravegheată de către BNR, verifică orice operaţiune derulată cu banii fondurilor de pensii private.
Administratorii societăţilor de pensii private trebuie sa aibă un trecut impecabil pentru a activa în acest domeniu. Conform legii, societăţile de administrare a fondurilor de pensii private au o serie de obligaţii de raportare şi transparenţă de îndeplinit.
Potrivit legii, fondurile de pensii private nu pot da faliment, doar administratorii lor putând intra în această situaţie. Datorită separării banilor fondului de cei ai administratorului, fondul nu va fi afectat de un eventual faliment al societăţii de administrare.
Pentru a preveni potenţialele probleme, ASF monitorizează, supraveghează prudenţial şi controlează toate entităţile din sistemul pensiilor private.
9. Poate da faliment fondul de pensii?

Nu. Potrivit legii, fondurile de pensii private nu pot da faliment, doar administratorii lor putând intra în această situaţie. Însă, datorită separării banilor fondului de cei ai administratorului, fondul nu va fi afectat de un eventual faliment al societăţii de administrare.
10. Îmi este garantat un anumit randament al fondului de pensii?

În sistemul Pilonului II, legea impune ca obligaţie cel puţin realizarea unei rentabilităţi a fondului egală cu zero (la finalul perioadei de cotizare, suma totală din contul de pensie privată nu poate fi mai mică decât contribuţiile virate în perioada activă, diminuate cu comisioanele de administrare şi eventualele comisioane de transfer).
Atât în sistemul Pilonului II cât şi în sistemul Pilonului III fondurile de pensii pot oferi garanţii suplimentare.
Administratorul se protejează împotriva riscului de a nu realiza obligaţiile asumate prin alocarea unui provizion tehnic, calculat de actuar şi actualizat anual.
De asemenea, rata minimă de rentabilitate reprezintă nivelul rentabilităţii fondului dincolo de care administratorul îşi poate pierde dreptul de a gestiona mai departe banii participanţilor. Acest nivel va fi raportat la rentabilitatea medie din piaţă. Sistemul va conduce la eliminarea din piaţă a celor mai neperformanţi administratori.
11. Ce pot face în cazul în care fondul de pensii obligatorii nu oferă un randament satisfăcător?

În cazul obţinerii unor randamente reduse de către un fond de pensii private, contributorii la acel fond îşi pot oricând transfera contul individual la alt fond, cu randamente mai mari. Transferul între fonduri poate fi făcut însă numai cu plata unor comisioane de transfer, care pot ajunge până la 5% din valoarea contului acumulat. După doi ani, transferul nu mai este taxat.
12. Cum se protejează administratorii împotriva diverselor riscuri pentru ca eu să am o pensie sigură şi satisfăcătoare la bătrâneţe?

Fiecare societate de administrare îşi va constitui, conform legii, un provizion tehnic, pentru a acoperi riscul de a nu realiza obligaţiile asumate faţă de participanţii la fond. Constituirea provizionului tehnic este în sarcina societăţilor de administrare de fonduri şi nu a fondurilor.
Administratorii au obligaţia de constituire a provizioanelor tehnice, acel volum adecvat de lichidităţi, corespunzător angajamentelor financiare asumate, care vor acoperi riscurile biometrice: deces, invaliditate şi longevitate şi/sau nivelele stabilite ale pensiilor, dacă acestea sunt prevăzute în schemele de pensii administrate privat.
De asemenea, administratorii vor contribui la crearea unui Fond de Garantare. Fondul este destinat acoperirii unor riscuri imprevizibile şi care nu sunt acoperite de provizionul tehnic

 

Link spre comentariu

Eu am semnat si-n stanga si-n dreapta, de mai multi ani, un contract de pensie privata... se numeste p...ilonul propriu ... in fiecare luna, din ce produc o parte se duce catre acesta. :) 

Mi se pare cel mai sigur pilon pt. ca nu depinde de imbatranirea sau scaderea populatie, investitii sau administrari paguboase etc. :) 

 

Link spre comentariu

On - topic . Pentru mine pensia privata are un caracter si interes cel mult teoretic. Atunci cand s - a introdus , la categoria de varsta unde ma incadram nu era obligatorie . Ca atare , era la obtiunea cotizantului . Eu am ales nu . De ce , e o alta discutie . Din pleiada de notiuni de mai sus , am ales doua . Si anume faptul ca prima distribuire a unei pensii private va avea loc peste vreo 10 ani , si nu se stie sub ce forma . Lege , canci . Ca mai e timp . A doua , ca cuantumul ei total nu poate fi mai mic decat ai depus MINUS comisioane de administrare si transfer . Despre inflatie si o eventuala dobanda ( macar ca la banci ) , nu prea se spune nimic . Sau n - am ajuns eu sa citesc . Ca poti tine banii la ei treizeci de ani . Cine are contract cu furnizorul privat de pensii , se poate informa mai la obiect . Altfel , toata masinaria se desfasoara sub supravegherea ASF . Care taie si spanzura , sa nu piarda viitorul pensionar vreun cent . Ce si cum despre acest organism , nu ma pronunt . Ca nu ma intereseaza . Reamintesc doar istoria cu societatile de asigurari , si alea vegheate sa nu derapeze . O fi dat vreuna faliment ? O fi pierdut cineva bani ? Cine doreste , daca n - a avut cumva experiente personale , se poate informa . Ca e de unde ... 

 

https://www.astrasig.ro

 

http://www.carpaticaasig.ro

Editat de gauss
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări