Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce se intampla daca ... ?


Postări Recomandate

Desteptul invata din experienta altuia, prostul nu inavat nici din a lui. Cam asa zicea o zicala usor adaptata la propria-mi experienta.

 

Ce se intampla daca, cu buna stiinta, in secundarul unui transformator de la cuptorul cu microunde (MOT) conectezi multimetrul digital si in primar semnal modulat in durata (PWM) cu amplitudinea de 5V si frecventa de 1Hz raport 50%?

 

Ce credea mintea mea ca o sa se intampla? Mai nimic, maxim cateva sute de volti ce abia daca o sa fie observabile  pe bara grafica a aparatului.

Ce s-a intampla? Pai m-am ales cu un UNIT 61E nefunctional, inca de la primul puls a facut foarte frumos ecranul (toate elemente grafice active + 8.8.8.8.8) si cam asta a fost. Acum cand comut pe V zice ca e pe ohmi, pe mV zice ca e pe capacitati, uA si mA bat campii, iar celalte domenii  functioneaza aparent corect. (ohmi, Hz, cap, A)

 

O sa revin cu intrebari de tipul "Ce se intampla daca ...?" atunci cand nu gasesc ceva pe canalul lui Mehdi Sadaghdar. :rade:

Editat de Stefan
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

@DjLeco scuze. Imi e cam foame, cand vad L-urile parca vad o franzela. :rade:

@maresaldeflota te bucuri de raul altuia. Nu blestem dar: Sa-ti moara bateria de la multimetrul digital (nu ala cu ac) cand ploua afara.

 

@flomar60 Multumesc de sfat, trebuia sa intreb inainte. M-am gandit, cam tarziu, ca era bine daca foloseam analogicul sau o rezistenta pe post de sarcina in secundar.

 

Acum am pus osciloscopul si o sonda cu atenuarea 100 , am zis ca nu am cum sa-l stric si pe asta. Nu am reusit sa-l stric, inca. :mort

Am ramas ca la dentis cand am vazut astea:

 

1.png 2.png 3.png

Link spre comentariu
Acum 3 minute, Stefan a spus:

@DjLeco scuze. Imi e cam foame, cand vad L-urile parca vad o franzela. :rade:

@maresaldeflota te bucuri de raul altuia. Nu blestem dar: Sa-ti moara bateria de la multimetrul digital (nu ala cu ac) cand ploua afara.

 

@flomar60 Multumesc de sfat, trebuia sa intreb inainte. M-am gandit, cam tarziu, ca era bine daca foloseam analogicul sau o rezistenta pe post de sarcina in secundar.

 

Acum am pus osciloscopul si o sonda cu atenuarea 100 , am zis ca nu am cum sa-l stric si pe asta. Nu am reusit sa-l stric, inca. :mort

Am ramas ca la dentis cand am vazut astea:

 

1.png 2.png 3.png

Și eu am omorât un dt9205a la un bias :95

Asa că să moară și capra vecinului :dsgfds(glumesc, e nasol când îl strici și nu mai poți să faci ceva....)! 

Editat de maresaldeflota
Îl voi alimenta la energie solară, așa că e parțial stricat dacă ploua!
Link spre comentariu

Ce se intampla (rau) daca alimentez cu 230V AC secundarul? Se poate utiliza tensiune din primar? Fara sa stric / dau foc la altceva?

Asta nu o mai fac ca nu vreau sa distrug nimic conectat la retea (stiu ca reteaua electrica are impedanta mica dar ...). Ma cam impungea :rzb gandul sa-l conectez la retea prin trafo separator.

 

@maresaldeflota nu e necesar sa citezi postarea anterioara daca nu a mai posta nimeni intre timp. Mai am alte aparate dar asta era "calul de bataie", vedem daca il mai resuscitez cumva.

 

Editat de Stefan
Link spre comentariu

Dacă era un aparat bun și avea o minimă protectie sigur nu se întâmplă asta.

 

Nu a fost nimeni curios sa încerce asta?

 

Acum 3 ore, Stefan a spus:

Ce se intampla (rau) daca alimentez cu 230V AC secundarul? Se poate utiliza tensiune din primar? Fara sa stric / dau foc la altceva?

 

Link spre comentariu

Parca era cineva care a făcut asta, adică a alimentat traful de microunde nu în primarul de 230Vac ci în secundarul de 2Kv. 

Teoretic ar trebui sa funcționeze ca un traf coboritor. 

La multimetrul BM829, luat de mine acum citiva ani, am văzut test pe net în care este expus pina la 3Kv și a măsurat pina pe la 1700V după care întrarea a fost "clampata" intern fără damage din partea multimetrului masurind corect după. 

Citeodata chiar merita sa dai mult pe un multimetru...... 

Link spre comentariu

UT61E nu e nici pe departe un aparat prost . Au și eu unul luat cu sub 200RON de pe eBay . Comparat ca precizie cu un BM859 proaspăt adus de la metrologie se comportă absolut OK . Deci undeva trebuie să se ascundă diferența de preț ..... 

 

Apropo, spunea cineva că jumătate din prețul unui Fluke se ascunde în ”detaliile” astea .

Editat de UDAR
Link spre comentariu

Ut61e, din poze de pe net, nu are varistoare pe intrare. Are doar ptc-uri si fuzibile.

 

Eu am ut139c care are si ceva varistoare. Am cautat poze cu ele desfacute cand am cumparat. 

Link spre comentariu



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări