Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

DU-20 Baterii


gelu_b

Postări Recomandate

Am intrat in posesia unui aparat de masura DU-20 produs de Metra (ex-Cehoslovacia);   pt. partea de masurare rezistente aparatul are nevoie de doua baterii de 1,5V mai ciudate (nu intra in locasul lor baterii AAA, AA sau alte modele uzuale). Are cineva idee ce fel de baterii se foloseau si daca as putea gasi asa ceva in zilele noastre?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

9 hours ago, elctropan said:

Uite cele două elemente de 1,5 V rezultate prin tăierea pe jumătate a bateriei 2R10.

Atenţie la conectarea lamelei de "minus" la minusul bateriei - e necesară o decupătură laterală a tubului izolant de protecţie exterioară.

5 - Copy.jpg

Mai explicit nu se putea exemplifica ceea ce trebuie facut, multumesc mult.

Link spre comentariu
Acum 17 minute, validae a spus:

Cred că se pot folosi și doi elemenți de acumulatori de 1,2V  recuperați din bormașini cu acumulator.Ar avea avantajul că au capacitate mare, deși tensiunea e mai mică decât a unei baterii de 1,5V și odată încărcați bine nu ar trebui să umbli des la ei...

si posibilitatea de a aduce ohmetrul la zero cred ca nu mai e posibila.

Link spre comentariu

DU-20 este un aparat de laborator clasa 1% foarte sensibil, dar si foarte sensibil la lovituri. Instrumentul aparatului este greu de reparat, nici nu mai are cine s-o faca. Cadrul are doua bobine, una cuplata prin fire de torsiune si una prin doua spirale. Sensibilitatea reala a instrumentului este de 8 uA pe toata scala. Este suntat cu rezistente de amortizare a oscilatiilor si ajunge la 20 uA.

 Butonul alb de sub scala anclanseaza releul sigurantei automate. Fara bateria de 3 V siguranta automata nu functioneaza. In cel mai bun caz se sparge acul din sticla si trebuie facut altul. Nasol! Chiar daca nu se masoara rezistente, sursa de 3 V trebuie sa existe tot timpul.

Initial se cumpara o baterie de 3 V pentru lanterne "Pionier" si se rupea in doua. Elementele aveau acelasi diametru ca si cele din bateria de lanterna 3-R12, dar erau mai scurte. Cand au disparut bateriile "Pionier" eu scurtam (cu grija) doua elemente R12  si incapeau. 

 

Link spre comentariu

Dacă e așa de sensibil la tensiunea de alimentare, cred că ar fi mai util să se folosească o singură baterie cu Litiu de 3V 

Ar încăpea într-un singur compartiment și nu ar avea riscul de scurgeri de electrolit, ca bateriile ordinare cu Zinc....

https://www.e-acumulatori.ro/baterii-zinc/baterie-lithium-varta-cr123a.html

Editat de validae
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări