Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

E ceva de zis?

Evaluează acest subiect


-Atlas-

Postări Recomandate

Acum 13 minute, doru3160 a spus:

Dati-mi voie sa nu va cred...din afara e usor de luat asemenea decizii.Cand ai familie si facturi de platit ca orice muritor, si in afara de profesia asta, nu prea mai ai ce practica, ma indoiesc (la modul serios) ca cele scrise sunt si adevarate.

Uite un exemplu!

Am cunoscut acum citiva ani un absolvent al Universitatii Babes Bolyai,care a renuntat la catedra, angajindu-se la firma la care eram angajat. Intrebat de ce a renuntat la catredra ,acesta a spus ca s-a saturat sa tot dea explicatii celor de la Inspectoratul scolar, pentru ca lasase corigenti, pe unii elevi care nu vroiau  sau nu puteau sa invete .

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu
Acum 1 minut, GEO 53 BN a spus:

Uite un exemplu!

Credeam ca vorbim de un sistem national...cu o floare nu se face primavara.

Acum 13 minute, Spitfire a spus:

Puteam in principiu sa fac aproape tot ce doream, singurul lucru care imi era impus obligatoriu era sa invat limbile romana si franceza

N-am fost curios cum ai practicat etapele scolare...intrebam daca ai fost in sistemul de stat sau ai ales sa te duci in privat, ca sa nu te spurci cu sistemul ticalosit.

Link spre comentariu
Acum 14 minute, doru3160 a spus:

Credeam ca vorbim de un sistem national...cu o floare nu se face primavara.

Nu cred ca e doar un singur exemplu. In mod sigur sint mai sint destui din acestia,care au  renuntat de buna voie la invatamint.

Sora mea, profesoara de fizica, a lucrat in invatamint aproape 40 de ani . Am aflat de la ea multe lucruri,la care nu-mi venea sa le dau crezare. Anul acesta sa pensionat. Cind s-a pensionat (in vara)a fost rugata de directorul scolii sa predea in continuare citeva ore pe saptamina, fiind platita pentru orele predate. A acceptat pentru ca, neavind ce face toata ziua,se plictisea. Spunea ca nu-i strica niste bani, care vin luna de luna, pe linga pensie.

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu

Astia tineri care nu sunt convinsi ca vor sa fie profesori, se reconvertesc, dar unul cu 25...30 ani vechime la catedra n-o sa-l convingi sa se duca distribuitor sau mai stiu eu ce la o firma privata. Majoritatea se chinuie sa reziste in sistem, cu speranta ca se vor face schimbari si lucrurile vor evolua (in bine, evident).

Link spre comentariu
54 minutes ago, GEO 53 BN said:

Cind s-a pensionat (in vara)a fost rugata de directorul scolii sa predea in continuare citeva ore pe saptamina, fiind platita pentru orele predate. A acceptat pentru ca, neavind ce face toata ziua,se plictisea. Spunea ca nu-i strica niste bani, care vin luna de luna, pe linga pensie.

Si este normal ce face? Mie unul nu mi se pare normal. Sunt destui tineri care ar dori sa lucreze, dar nu pot din cauza unora care se plictisesc acasa...Exemplul de mai sus nu este unic. Am mai intalnit cazuri pe unde am lucrat. 

Link spre comentariu

Cu invatamantul e mai complicat . Poate doamna in cauza preda doar pentru a suplini o lipsa de moment . Ca sa fii angajat , trebuie sa ai norma didactica intreaga . La plata " cu ora " , cuantumul remuneratiei este mult mai mic . Posturile cu norma intreaga se scot la concurs de minister , directorul unitatii de invatamant n - are nici o putere . In speta de fata , nu ia locul unuia mai tanar . Altfel , sant posturi neocupate de decenii ... nu convine locatia , sau altele . Nu prea se inghesuie tinerii ... desi se acorda si facilitati , nu tocmai de neglijat . Posturi ( numai ) la Jean Monet sau Gh . Lazar se gasesc greu .

 

P.S. - in mediul universitar , profesorii ( plini ) pot preda pana la 70 de ani ... cu aprobarea Senatului universitatii . Acolo ( zic eu ) poate fi o problema ...

Editat de gauss
Link spre comentariu
Acum 5 minute, dj_ando_83 a spus:

Si este normal ce face? Mie unul nu mi se pare normal. Sunt destui tineri care ar dori sa lucreze, dar nu pot din cauza unora care se plictisesc acasa...Exemplul de mai sus nu este unic. Am mai intalnit cazuri pe unde am lucrat. 

Nu-i chiar asa !  Inainte erau doi profesori de fizica,sora mea si inca o profesoara. Dupa pensionare a ramas o singura profesoara care nu putea face fata orelor suplimentare. Venea un profesor de la alta scoala situata la o distanta  destul de mare, de scoala unde trebuia sa predea. De aceea sora mea a fost rugata sa predea in continuare.  Imi spunea ca acel profesor era nemultumit de ''naveta'' pe care trebuia sa o faca de la scoala unde era titular, la scoala unde era nevoie de inca un profesor. E de la sine inteles , ca in momentul in care acel post vacant, va fi ocupat prin  concurs, de catre alt profesor,ea nu va mai preda.

Link spre comentariu
Acum 1 oră, GEO 53 BN a spus:

Sora mea, profesoara de fizica, a lucrat in invatamint aproape 40 de ani . Am aflat de la ea multe lucruri,la care nu-mi venea sa le dau crezare.

 

Acum 30 minute, GEO 53 BN a spus:

De aceea sora mea a fost rugata sa predea in continuare. 

Avand in vedere ce mi-ati spus, de ce nu si-a dat demisia? Si mai apoi, dupa ce a iesit la pensie, de ce a continuat sa predea? 

E exact ce va spuneam...daca cineva are vocatie de profesor, n-o sa-l poti face comerciant, dupa cum nici din strungar, pianist. Nu profesorii sunt vinovati de starea in care a ajuns invatamantul, ci doar sistemul in care au functionat. Ei doar s-au adaptat, au supravietuit...ca fiecare de altfel.Nu vad pe nici unul sa-si puna streangul de gat in semn de protest ca am ajuns sa ne conduca cine ne conduce, si ne impune un sistem corupt, acum si legalizat.

Editat de doru3160
Link spre comentariu
Acum 7 ore, GEO 53 BN a spus:

Din pacate este purul adevar!  Chiar asa de indiferenti pot fi mai marii invatamintului?

 

Ca mai toti sau chiar toti mai marii, nu sunt decat niste simple marionete. In stat, functiile de conducere sunt date celor cu trecutul patat, spre a fi usor de manipulat. Adevaratele eminente cenusii stau in umbra, iar noi, pulimea de rand, n-o sa cunoastem niciodata adevarata lor identitate.

Editat de Untold
Link spre comentariu
Acum 4 ore, doru3160 a spus:

 

Avand in vedere ce mi-ati spus, de ce nu si-a dat demisia? Si mai apoi, dupa ce a iesit la pensie, de ce a continuat sa predea? 

E exact ce va spuneam...daca cineva are vocatie de profesor, n-o sa-l poti face comerciant, dupa cum nici din strungar, pianist. Nu profesorii sunt vinovati de starea in care a ajuns invatamantul, ci doar sistemul in care au functionat. Ei doar s-au adaptat, au supravietuit...ca fiecare de altfel.Nu vad pe nici unul sa-si puna streangul de gat in semn de protest ca am ajuns sa ne conduca cine ne conduce, si ne impune un sistem corupt, acum si legalizat.

Cine sa-si dea demisia? Sora mea?  Pai ea era pensionara inca de la sfirsitul anului scolar trecut! Daca-r fi fost sa se pensioneze la limita de virsta,atunci ea ar fi trebuit sa se pensioneze inca din toamna anului anterior. Numai ca in invatamint, daca ai inceput noul an(scolar) ,trebuie sa duci clasa, pina la sfirsitul anului scolar. A fost rugata de catre director sa predea, tocmai pentru ca singura profesoara care mai era in functie, nu era dispusa sa faca ore suplimentare din motive numai de ea stiute. Profesorul care facea ''naveta'' de la o scoala la alta, la fel, nu era dispus sa faca ore suplimentare. Asa s-a ajuns ca sora mea sa fost rugata sa predea orele de fizica la clasele unde nu era profesor titular.

 

Cred ca trebuia sa-mi vad de treaba si sa nu aduc in discutie o situatie pe care unii nu sint in stare s-o inteleaga! Cel putin asa vad eu lucrurile!

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu

Pai declinul ainceput dupa 90....daca o mustra constiinta de lucrurile care vi le-a spus si v-au ingrozit, avea timp sa iese din sistem inainte cu mult de pensie, nu? Cam asta spuneati ca ati fi fost in stare.Sa va dati demisia decat sa promovati niste loaze.Va poate spune d-na de ce n-a ales sa-si dea demisia cu 10 ani inainte de pensie.

Link spre comentariu
Acum 22 minute, doru3160 a spus:

.............................................................

.Va poate spune d-na de ce n-a ales sa-si dea demisia cu 10 ani inainte de pensie.

Cine s-ar pensiona cu 10 sau 20 de ani inainte de a avea virsta de pensionare si sa ia o pensie cu care sa sa traiasca de pe o zi pe alta?  Nici cind ai ajuns sa te pensionezi la limita de virsta,nu primesti o pensie cit de cit decenta!

Numai doamna respectiva stie ce probleme are!

 

Vad ca discutia a luat o alta turnura, asa ca am decis ca e ultima interventie pe acest topic!

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu

doru3160, haiducia nu este un sport care se practica in solitar.  Doar in grup foarte mare haiducia poate da ceva rezultate. Nu toata viata am fost haiduc, ultima data am mancat rahat un an si ceva la rugamintea unui bun prieten de copilarie. In doi i se parea ca nu pute asa mult rahatul :rade:. Oricum i-am zis ca daca mai raman o sa imi arunce parjoale cu prastia pe Doctor Vicol nr. 10. 

 

Editat de adrian_pic
Link spre comentariu

In alte tari este mult mai rau. Nevasta-mea a facut pregatire la matematica cu un baiat de clasa a 5-a, roman nascut si crescut in Norvegia. Nu stia nimic, nici tabla inmultirii. S-a invatat sa se duca la scoala cala gradinita, refuza sa invete si in final a renuntat sa lucreze cu el. In multe tari din Vest invatamantul mediu este de cea mai proasta calitate. Cel de stat, ca la particulari se face carte, dar te rup la buzunar.

Link spre comentariu
Acum 58 minute, GEO 53 BN a spus:

Eu sincer mi-as fi dat demisia cind as fi vazut ca sint obligat sa dau nota de trecere  unui  ''bou''! 

 

Cine s-ar pensiona cu 10 sau 20 de ani inainte de a avea virsta de pensionare si sa ia o pensie cu care sa sa traiasca de pe o zi pe alta?

 

D-l Geo, nimic personal, si nu va suparati pe mine. Voiam doar sa arat ca demisia de care vorbiti e doar vorba la manie, si mai e si din afara sistemului. Cei care s-au chinuit in sistem, si asa cum spuneti, au o pensie vai mama ei, numai de demisie de onoare nu aveau chef, ca sa nu dea nota de trecere unui ''bou''.

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări