Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Care considerati ca e cel mai bun sef de stat din ultimii 100 de ani ?

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

in ziua de azi nu mai poti sa zici la un pustan,dute incolo ca vine direct cu replica si iti iau tot neamu in p,,,a si daca incerci sa-i dai o palma este si mai grav ca vin parinti inarmati ca vezi doamne este minor si ce te pui la mintea lui,si daca vine si politia iti iei si 5 bulioane amenda,si daca nu platesti oricum se revarsa la primaria locala si cand te duci ca fiecare om sa-ti achiti darile te gaseste si cu acei bani,eu am luat de doua ori amenda pentru ca am mers pe bicicleta fara vesta reflecrrolizanta.

Link spre comentariu
On 12/2/2018 at 11:31 AM, -Atlas- said:

Buna

Poi imediat dupa razboi au dictat cei din rasarit,apoi a fost o perioada de 

hai sa-i zicem bunastare,apoi Ceausescu a hotarat sa nu ajunga la 

mana FMI-ului si n-a ajuns.Dar cu ce pret,oamenii erau disperati.

Acum tot la mana FMI-ului suntem,a facut Petre Roman datorii in 2 ani

cati altii in zece,si conform legii lui Murphy "dupa ce lucrurile merg din rau in mai

rau ciclul se repeta",cei care au venit au continuat acumularea de datorii.Pe moment

in Romania multinationalele produc 80 sau 90 % di PIB,si bineanteles profitul 

merge in tarile de origine.

De ce ne-a fost frica tot n-am scapat.

Spor 

Alex

Domnu`Alex, spuneti sincer, aveti habar ce aia FMI? Cred ca nu, altminteri ati fi stiut ca nu mai avem practic decat o relatie simbolica cu FMI in decembrie 2018, nu le mai datoram nici un cent celor de la FMI.

Quote

In 2015, România a plătit peste 1,83 miliarde de euro către Fondul Monetar Internațional, Uniunea Europeană și Banca Mondială. De asemenea, 2015 a fost și anul în care a fost achitat împrumutul de la FMI, ultima tranșă achitată în februarie ridicându-se la 165 milioane de euro.

http://www.bnr.ro/Fondul-Monetar-International-(FMI)--1447.aspx

Alocarile de drepturi speciale de tragere sunt... afaceri, ca sa intelegeti,  nu imprumuturi.

https://evz.ro/romania-a-scapat-de-datoriile-la-fmi.html

 

Quote

in ziua de azi nu mai poti sa zici la un pustan,dute incolo ca vine direct cu replica si iti iau tot neamu in p,,,a si daca incerci sa-i dai o palma este si mai grav ca vin parinti inarmati ca vezi doamne este minor si ce te pui la mintea lui,si daca vine si politia iti iei si 5 bulioane amenda,si daca nu platesti oricum se revarsa la primaria locala si cand te duci ca fiecare om sa-ti achiti darile te gaseste si cu acei bani,eu am luat de doua ori amenda pentru ca am mers pe bicicleta fara vesta reflecrrolizanta. 

Parca e mai bine asa, decat sa se intample asa:

https://cyd.ro/mugur-calinescu-pustiul-anticomunism-ucis-de-securitate-doamne-ce-calai/

Editat de Spitfire
Link spre comentariu
On 11/29/2018 at 12:17 PM, misuraelectronic said:

iata  un  citat  care  merita  standing ovation ... 

daca  mi  se  permite  o  mica  adaugire ... GERMANIA  UND  JAPONIA ...:rzb

 

On 11/29/2018 at 12:17 PM, misuraelectronic said:

iata  un  citat  care  merita  standing ovation ... 

daca  mi  se  permite  o  mica  adaugire ... GERMANIA  UND  JAPONIA ...:rzb

hopaaaaaaaaaaaaaa.sa gasit intelectualu.

Link spre comentariu

38% pro Ceausescu. Reprezentantii de seama ai paturii de incompetenti care erau aruncati in strung si li se zvarlea o paine ca la caini, profesionistii de politica ieftina de fata blocului, de deplangerea pensiei mici, amatori de tuica de pufoaica. Aia de le put pantalonii purtati excesiv intre spalari. Macar tineti-va gura in fata copiilor, sa mai avem si noi o sansa. Nu ca ne-am mai dori-o... nu sunteti in stare de simpla initiativa de a face un dus dimineata si unul seara, nu mai vorbim de initiativa de afaceri, de dezvoltare personala, de progres cel putin emotional.

Nu ca ar mai conta in 10.000 ani ca ati existat. Spala Universul.

 

Sunt tari pe lumea asta care au putut si fara Causescu, si fara comunism, si fara Europa. Curioasa treaba...

 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Vizitator viobio
La 29.11.2018 la 11:32, DjLeco a spus:

Chiar si cu ochii inchisi vede TOATA lumea ca Elmar are dreptate in ceea ce scrie, insa nu aveti curaj sa recunoasteti.


NIMENI in Romania, nu a construit PENTRU ROMANIA, pentru populatie, pentru clasa muncitoare, cite au fost construite pe vremea lui Ceausescu, in orice domeniu.


Si asta se vede inca si astazi la aproape 29 ani de la UCIDEREA lui si, culmea nu puteti nega niciunul aceste realizari!

 

Oricit v-ati ascunde dupa degete si dupa interesele pe care le aveti actual, fiecare.

 

Sau daca puteti spune ca este un altul mai bun, insiruiti aici realizari facute de alt conducator (sub conducerea lui)!

 

Inafara de numeroasele "sedii de firme si birouri" sau "vile VIP", cam singurele care s-au construit pe la noi in ultimii 29 ani...

 

Si acum raspund si eu ferm, hotarit si MINDRU ca am trait pe vremea lui si ca am contribuit si eu un felul meu la ce s-a facut atunci:

 

DA, Ceausescu a fost cel mai bun conducator din ultimii 100 ani ai Romaniei!

 

(Exact cum Michael Jackson a fost cel mai bun artist POP sau Freddie Mercury  a fost si inca este, inegalabil.)

 

Vreti nu vreti, va convine nu va convine, asta este realitatea!

Se contureaza pe zi ce trece din ce in ce mai mult.

 

Intrebati oamenii ce au peste 40-45 ani media de virsta, nu pustanii astia faceboocisti care habar nu au de niciunele.

 

 

Să mă piș pe mormântul lui Ceaușescu! 

Cei mai buni conducători au fost, Regele Carol și Regele Ferdinand. 

Nu trebuie uitată Regina Maria , datorită ei acum România are Ardealul, a avut  Basarabia, Bucovina. 

 

 

Link spre comentariu
Vizitator viobio
La 03.12.2018 la 9:17, elmar a spus:

N-ai înțeles nici acum...și probabil, niciodată!

Nu străinii sunt cozi de topoare..ci românașii noștri dornici de înavuțire ...care pun mai presus de toate, banul!Ei dau ”la gioale” țării și neamului din care se trage!

Ei ... pe unde s-ar duce, nu fac alteva decât să-și pârască țara...crezând că așa vor fi apreciați ...

Dar ...de fapt, sunt doar, folosiți împotriva țării...iar cei care-i folosesc, îi consideră niște mișei buni de nimic!Bineînțeles, că nu le vor spune asta vreodată...că sunt buni (cum am zis) ca și cozi de topor ...

Un popor (un om dintr-un neam de pe acest pământ) e considerat demn...atunci când oamenii lui sunt demni!La noi sunt multe năpârci viclene ...duplicitare ,vânzători de țară!Și culmea ...se mai consideră ca făcând parte din elita tării!??Păi ce să mai zicem de amârîții-analfabeți!?

De la ei așteptăm demnitate!?Probabil...

Că ”noi” ne dăm deoparte ...ca niște lași!?

Dom prim ministru , ce dracu să faci in România cind ăștia de douazeci si noua de ani fură in draci si prostinea tot pe ei ii votează  ,  nu ești la curent cu mascarada politică care a implinit de curind doi ani , știu oameni care au plecat sau vor pleca din țară de lehamite și scirba , nu le lipseste nimic material .

De ce ești laș dacă cauți o viață mai bună , un trai decent ? Știi cumva că SUA a ajuns unde a ajuns datorită emigrării masive ?  Îți place că avem un guvern de cretini ? Îți place că in fruntea guvernului este o marionetă cu care ne facem de rîs ? Sincer ...țara asta niciodată nu a fost mai jos ca acum . 

Eu raman uimit cum de mai există cretini care il pling pe Ceaușescu si regimul comunist , pe ăștia am o boală maximă si as muri cu ei de git .

Despre ce demnitate se poate vorbi cind susții niște lepre analfabete si il plingi pe Ceaușescu ? 

La 09.12.2018 la 11:01, nomikos a spus:

38% pro Ceausescu. Reprezentantii de seama ai paturii de incompetenti care erau aruncati in strung si li se zvarlea o paine ca la caini, profesionistii de politica ieftina de fata blocului, de deplangerea pensiei mici, amatori de tuica de pufoaica. Aia de le put pantalonii purtati excesiv intre spalari. Macar tineti-va gura in fata copiilor, sa mai avem si noi o sansa. Nu ca ne-am mai dori-o... nu sunteti in stare de simpla initiativa de a face un dus dimineata si unul seara, nu mai vorbim de initiativa de afaceri, de dezvoltare personala, de progres cel putin emotional.

Nu ca ar mai conta in 10.000 ani ca ati existat. Spala Universul.

 

Sunt tari pe lumea asta care au putut si fara Causescu, si fara comunism, si fara Europa. Curioasa treaba...

 

Respect omule 

Link spre comentariu
Vizitator viobio
La 29.11.2018 la 8:07, elmar a spus:

Hai să judecăm la rece ...fără prejudecăți și influiențe politice...

Cine ar putea să-l întreacă pe Ceușescu??

 

Va mai trece o sută de ani și cred că nu se va găsi un conducător care să-l întreacă în realizări!

Ăștia din zilele noastre se chinuie să facă niște autostrăzi de aproape 30 ani!Vai de capul nostru!

Dacă o veni un cutremur se dărâmă și ce s-a făcut ...că n-au fos în stare ăștia  nici să văruiască ce s-a făcut atunci!Oricum ...mulți s-au îmbogățit numai din fierul vechi  luat din fabricile de atunci...

Multe afaceri s-au făcut cu ”osânza” luată din cadavrul fostei industrii !

Mor cind citesc că a facut Ceaușescu , au facut oamenii care munceau luați cu japca si obligați să muncească in industria de doi lei care nu a fost niciodată competitivă cu vestul , condiții de trai mizere , subumane , lipsuri , oameni ținuți ca vitele in țarc  - fără dreptul de a ieși din țară , conduși de o mână de politruci pupincuristi .Cine sunt marii milionari si afaceriști de azi ? Esaloanele secunde din fostul PCR  și fosti securiști .

Hrebenciuc a luat doi ani cu suspendare pentru 300mil euro .

Editat de viobio
Link spre comentariu
Vizitator viobio
La 29.11.2018 la 15:55, maresaldeflota a spus:

La nivel intelectual nu o sa poate sa fie batuta perioada niciodata ...Si dezvoltarea economica la fel!

Cine a dat jos regimul si s-a pus la conducere?

In ce fel?(au distrus tot ce era vechi si bun ,organizarea -de ex- satului romanesc in care fiecare stia ce rol are) 

In ce fel a cazut comunismul? Ca mie mi se pare ca nu a cazut deloc doar regimul in rest...

Maresale despre ce dezvoltare economică vorbești ? Tu ai habar ce a fost inainte de 1989 ? Cred că in 1990 scapasei cu greu de suzetă . Îți spun ceva , logic , cind o țară este dezvoltată economic se vede in nivelul de trai al țării , cum dracu am fost noi dezvoltați economic cînd așteptam 5 ani o coajă de mașină , cind mancarea lipsea , cind stateai cu patura pe tine in casă sau apa caldă se gasea la robinet Lunea si primavara , cind nimic ce se fabrica in Romania nu putea concura vestul . .Esti baiat tinar dar văd că cu gindirea ....

Link spre comentariu
Acum 26 minute, Faust2018 a spus:

Sincer ...țara asta niciodată nu a fost mai jos ca acum .

Si cu perioada comunista cum ramane? :rade:

Ma uitam in seara asta la un reportaj despre fabrica de instrumente muzicale de la Reghin, Hora.Functioneaza din anii 60, producea vai mama ei cum si cat producea, dar mi-a placut ca oamenii aia au privatizat-o si au adus-o la un nivel ridicat de productie, atat ca volum cat si calitate. Deci unde nu si-a bagat dracu' coada, s-a putut.Multe puteau fi puse la treaba daca nu era prostia omeneasca intruchipata in cei ce s-au perindat la putere.

Link spre comentariu
Vizitator viobio
Acum 8 minute, doru3160 a spus:

Si cu perioada comunista cum ramane? :rade:

Ma uitam in seara asta la un reportaj despre fabrica de instrumente muzicale de la Reghin, Hora.Functioneaza din anii 60, producea vai mama ei cum si cat producea, dar mi-a placut ca oamenii aia au privatizat-o si au adus-o la un nivel ridicat de productie, atat ca volum cat si calitate. Deci unde nu si-a bagat dracu' coada, s-a putut.Multe puteau fi puse la treaba daca nu era prostia omeneasca intruchipata in cei ce s-au perindat la putere.

Ai dreptate in parte .

Reghin este ceva aparte , nu necesita multă tehnologie , cred că singura retehnologizare au fost CNC-uri cu care se taie lemnele . Din ce știu un meseriaș a luat fabrica .

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări