Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Probleme marunte


Vizitator

Postări Recomandate

CITAT:    Pe traseul medicamentelor de la producator sau importator pana la consumatorul final intervin distribuitorii si farmaciile, fiecare avand propriul adaos maxim reglementat prin lege. Astfel, adaosul maxim pe care il poate aplica un importator este de 8,5% fata de pretul de achizitie, distribuitorii pot aplica un adaos maxim de 7,5%, in timp ce adaosul maxim al farmaciilor este situat intre 12 si 24%, conform datelor Asociatiei Distribuitorilor si Importatorilor de Medicamente (ADIM) aferente ultimului trimestru al anului.

Pe piata romaneasca, pretul facturat de producator este de aproximativ 75% din pretul final al medicamentelor generice autohtone, in timp ce pretul de import reprezinta circa 70% din pretul final al medicamentelor importate, conform ADIM. TVA aplicata in comertul cu medicamente este de 9%.

 

Medicul de familie mi-a recomandat pt circulatie un medicament "pe viata" asa ca ma interesa pretul avand in vedere pensia cu care m-am pricopsit. Mi-a facut cadou o cutie pe care era eticheta cu farmacia si pretul: 34 lei/ 60 tablete(portia pe o luna). Deja am observat diferente de pret intre farmacii si am verificat si in alta parte: 54 lei "set" de 2 cutii. Mi s-a parut o reducere rezonabila si am cumparat 2 serii de acolo. Ieri am terminat cutia si fiind in vizita in alt cartier am zis sa profit sa cumpar. Am intrebat de pret (aveam cutia sa cumpar identic) si cand mi-a spus 22 lei i-am spus ca doresc sa compar ambalajele spunandu-i ca pretul este mult diferit de ce stiam eu--34 lei per cutie. Am comparat cutiile, identice. Fiind tot la set de 2 i-am dat 50 lei. Vad ca imi da restul 28 lei si am zis ca a gresit ceva. Dar nu, pe bon scrie: PRET INTREG: 45.99     REDUCERE: 24.00   TOTAL: 21.99.     Ametit, am intrat in farmacia vecina, la 10m distanta. Aici pretul era cel mai mare, 35 lei. Dar, surpriza! Aveau aceleasi seturi de 2 buc iar la ei una era gratis. Deci-17.5 lei per cutie. Si iata ca de la pretul initial de 34 lei/ 60 tablete m-am bucurat ca am gasit cu 27 lei nestiind ca unii dau cu 11 lei cele 60 tablete sau altii cu 17.5 lei.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
La 10.12.2018 la 21:59, validae a spus:

Da, arată dezolant peisajul de la ei, dar evreii produc în sere (printre dunele alea) legume care le ajung și lor, dar mai și exportă.....pe când noi importăm (și) de la ei, iar câmpiile patriei sunt pline de buruieni.Dar sunt totuși verzi.....iar cu asta ne putem mândri.Nu că am avea vreun merit......

LIKEE Vali!

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
On 12/11/2018 at 11:34 AM, miticamy said:

CITAT:    Pe traseul medicamentelor de la producator sau importator pana la consumatorul final intervin distribuitorii si farmaciile, fiecare avand propriul adaos maxim reglementat prin lege. Astfel, adaosul maxim pe care il poate aplica un importator este de 8,5% fata de pretul de achizitie, distribuitorii pot aplica un adaos maxim de 7,5%, in timp ce adaosul maxim al farmaciilor este situat intre 12 si 24%, conform datelor Asociatiei Distribuitorilor si Importatorilor de Medicamente (ADIM) aferente ultimului trimestru al anului.

Eu am citit pe un site ca adaosul comercial total, pe tot lantul bisnitaresc, in UE nu poate sa fie mai mare de 500%  La rosii, lapte, etc cat este, ca laptele il iau de la producator cu un leu si il dau cu patru sau cinci ?

Link spre comentariu
La 24.01.2019 la 13:26, VAX a spus:

Merge apartamentul cu liftul, nu persoana.

Eu n-am spus cum ar fi normal...am spus cum e legea. Daca e buna sau proasta, e alta discutie, si nu putem schimba nimic. Daca ai fi citit-o n-ai fi comentat.

Editat de doru3160
Link spre comentariu
On 11/22/2018 at 12:43 PM, miticamy said:

De ce o persoana care locuieste singura in garsoniera plateste liftul/ interfonul/ cheltuieli adm./ salarii la jumatate fata de o persoana singura care locuieste in ap. cu 3 camere? Sta intrun picior in lift si apasa mai usor pe tastele interfonului?

Schimbati-va administratorul, la noi in bloc se plateste 10 lei/luna/apartament pentru ascensor, indiferent ca e apartament de 3 camere, 2 camere, doar cei care stau la parter nu platesc nimic(logic).

Link spre comentariu
On 12/10/2018 at 9:40 PM, miticamy said:

O colega, in vizita in Israel, ne pune tot felul de poze pe FB. Am pus alaturi un peisaj de la ei si unul de la noi.

 

Ar trebui ca romanii care au pamant sa tina de el, sa nu-l vanda pe nimic la straini. Il dau pe vecie si raman scavi pe plantatie. Eu n-am nici macar o "molecula", n-am mostenit.

5 minutes ago, doru3160 said:

Cand reusesti sa ma anunti...fac o cinste(consistenta).

Singur nu pot, ca nu dispun de arma suprema, sa-i spulber pe nenorociti.

Link spre comentariu
On 12/10/2018 at 9:59 PM, validae said:

Da, arată dezolant peisajul de la ei, dar evreii produc în sere (printre dunele alea) legume care le ajung și lor, dar mai și exportă.....pe când noi importăm (și) de la ei, iar câmpiile patriei sunt pline de buruieni.Dar sunt totuși verzi.....iar cu asta ne putem mândri.Nu că am avea vreun merit......

Un sef de-al meu a facut afirmaria ca evreii sunt cel mai organizat popor. Cred ca de la religia lor, extrem de exclusivista, Sunt habotnici, dar si ei se mananca intre ei.

Poate ca s-o fi laudat putin respectivul profesor, ca si de el se zicea ca ar fi.

Link spre comentariu

Intrebari:

 

1. Functia de sef de scara este prevazuta in lege ?

Stiu ca astia erau oamenii Militiei inainte de '90 si erau platiti pentru informatiile oferite (cam cu 300 lei/luna, asa am auzit de la tata - era avocat si avea relatii, mai afla unele chestii). Acum nu mai au bani sa-i plateasca si ne pun pe noi sa le dam salariu, ba chiar si prime de Craciun si de Pasti.

 

2. La dumneavoastra pe scara se asculta in apartamente prin intermediul interfonului ? Aveti documentatia aparaturii, sa verificati ce poate sa faca ? Avetii idee la care locatar ar fi "pupitrul de comanda (ascultare) ?

Link spre comentariu
Quote

2. La dumneavoastra pe scara se asculta in apartamente prin intermediul interfonului ? Aveti documentatia aparaturii, sa verificati ce poate sa faca ? Avetii idee la care locatar ar fi "pupitrul de comanda (ascultare) ?

 

Hai ca asta-i chiar paranoia...:85

Teoretic, la noi in bloc as putea chiar sa strecor imagini false in sistem(fiind videointerfon color), sa dezactivez codurile tagurilor RFID, sa ascult orice, sa accesez camerele video de pe holuri, etc-dar toate astea pe langa faptul ca sunt ilegale, sunt prostii pentru pusti de 14 ani, nu are nimeni timp pentru asemenea aiureli, si desigur, nici un interes.

Mai ramane sa banuim praful de la ghena ca ar fi intelligent dust si chemtrails-uri in sistemul de ventilatie.

Link spre comentariu
La 24.01.2019 la 13:39, Spitfire a spus:

Schimbati-va administratorul, la noi in bloc se plateste 10 lei/luna/apartament pentru ascensor, indiferent ca e apartament de 3 camere, 2 camere, doar cei care stau la parter nu platesc nimic(logic).

Asta pt ca nici administratorul, nici locatarii nu cunosc legea. Daca se trezeste unul sa reclame, sa vezi cum da din colt in colt administratorul ala care face treaba dupa ureche.

Toti confunda cheltuielile curente, care se refera la energia consumata de lift, dependenta de nr de curse, si care se raporteaza la persoana, cu restul.Aici exceptie fac cei de la parter si et I.Cheltuielile pt revizii si reparatii se platesc functie de cota indiviza, de catre toti proprietarii condomeniului, pt ca ascensorul intra la capitolul bun de folosinta in comun, ca si terasa, subsolul sau alte instalatii comune. Crede-ma ca daca se putea, eram primul interesat sa atac legea asta cretina, scoasa de cretini.Adica ti se recunoaste faptul ca nu-l folosesti, pt ca nu te pune la plata curentului, dar te obliga sa platesti reparatiile rezultate in urma folosirii de catre ceilalti locatari. Asa cum spuneam, chiar daca e cretina, legea pana la schimbare, trebuie respectata.Administratorul tau risca cel putin o amenda penala pt nerespectarea legii asociatiilor de proprietari...noroc ca el nu stie asta. Norocul vostru, ca pe el, necunoasterea legii nu-l absolva de pedeapsa in caz de nerespectare.

Editat de doru3160
Link spre comentariu

Mda, ca de obicei,  derivatii cit cuprinde.

 

Nu se pune problema logicii, pentru ca e a administratorului.

Cit am stat in Bucuresti, cheltuielile comune erau asa:

- liftul se platea pe persoana, indiferent la ce etaj stateai (de, desi stateai la parter, mai urcai la amanta, la zece!) sau numarul de camere aflate in dotare.

- lumina pe scari se platea pe persoana. De paca daca urcai cu amanta, se aprindeau mai multe becuri!

- caldura pe scari, daca caloriferele nu au fost debransate, se platea per apartament.

- reparatiile generale se plateau per apartament, cu exceptia liftului care era pe cap de locuitor.

- fondul de reparatii si rulment se platea pe apartament.

"Angajatii", staful blocului, era alcatuit, dupa lege, din presedinte, administrator casier si cenzor. Initial a fost si un instalator, dar a disparut din schema.

Chiar inainte de a pleca, tot bocul a trecut la un admnistrtor privat, in schema raminind doar casierul.

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări