Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Drive virtual facut din cloud ?

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Google drive iti poate mapa un folder direct la ei pe drive.
Tot ce pui in folderul ala se va sincroniza automat intre folderul tau, drive-ul google si alte calculatoare care acceseaza acel folder.
One drive la fel, dropbox la fel, etc etc.


Daca vrei sa apara ca si un drive virtual folosesti subst:
subst Z: "D:\dudica\folder1"


Cu aceasta comanda folder1 va aparea ca si drive Z, continutul evident va fi acelasi.
E mai bine asa decat sa faci o partitie deoarece imparti acelasi spatiu, nu irosesti spatiu.

Link spre comentariu
21 minutes ago, Sharky said:

Daca vrei sa apara ca si un drive virtual folosesti subst:
subst Z: "D:\dudica\folder1"

 

Da, stiu. Numai ca... atunci cand o sa copiez pe drive-ul Z, fisierele or sa ramana stocate si la mine in calculator (chiar daca se face o copie si in cloud), iar eu nu vreau asta. Vreau sa le copiez in cloud si sa dispara de la mine de pe calc.

 

Pana acum se pare ca doar pCloud Drive face asta. Dar are si asta 2 dezavantaje: Cand copiezi pe drive-ul virtual, nu uploadeaza direct in cloud, ci mai face un buffer tot pe disk-ul tau local si la sfarsit le sterge. Nici treaba asta nu imi place, ca inseamna inca o uzura inutila a disk-ului. Si alt dezavantaj ar fi ca versiunea free nu are criptare a datelor. Se pot uita aia de la firma prin fisierele tale.

Editat de Giuseppe Bagarella
Link spre comentariu

Eu am facut un project cu mappare de google drive pe un router cu firmware custom care share-uia mapparea respectiva prin samba, deci o puteai mappa/accesa de pe calculatoarele care aveau acces. Nu exista nici un fel de spatiu fizic de stocare la mijloc pe care sa il frece, router-ul nu avea spatiu de stocare.

Editat de dany_cta
Link spre comentariu
On 10/2/2018 at 11:26 AM, Vasile said:

Eu am webdisk pe care-l accesez de acasa si de la atelier, se comporta exact ca hardul intern

Ce punctaj mare aveti, acum vazui ! Nu stiam ca se lucreaza si cu numere negative. 

 

Ca chestie, de ce va tineti fisierele pe sculele altora, sa vada si aia ce invartiti ?

Link spre comentariu

Unele site-uri din astea de cloud au criptare si nu poate sa vada nimeni ce contin fisierele. Cheia se genereaza si ramane la tine pe calculator. Cand uploadezi, se cripteaza si se trimite criptat. Cand downloadezi, iti trimite fisierul criptat si se decripteaza la tine pe calculator.

Editat de Giuseppe Bagarella
Link spre comentariu
1 hour ago, Giuseppe Bagarella said:

Unele site-uri din astea de cloud au criptare si nu poate sa vada nimeni ce contin fisierele. Cheia se genereaza si ramane la tine pe calculator. Cand uploadezi, se cripteaza si se trimite criptat. Cand downloadezi, iti trimite fisierul criptat si se decripteaza la tine pe calculator.

Cat de naiv puteti fi ! Cheia de criptare nu are si o dublura salvata pe serverul respectiv ? Cand am spus "sa vada si altii" m-am referit strict la smecherii care ofera spatiu de stocare. 

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări