Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Drive virtual facut din cloud ?

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Vreau sa fac urmatoarea chestie: Sa instalez o aplicatie ceva si sa-mi creeze un drive virtual in windows care sa simuleze un disc local care sa fie asociat un cont de cloud. Cand scriu pe el sa se faca upload in cloud iar cand citesc sa se downloadeze. E posibil asa ceva ?

 

Ce am gasit eu ar putea fi Drive File Stream de la Google. Zic "ar putea" pentru ca nu pot sa-l testez. Am instalat aplicatia aia a lor si imi cere un account. Am vrut sa bag account-ul de la Google Drive pe care il aveam dar nu merge. Pe urma am citit ca cica trebuie un account special G Suite. Am dat sa-mi fac si un d-ala si ma ia cu numele organizatiei, domeniul site-ului... si nu pot sa trec mai departe pana nu bag astea. Si logic ca nu am de unde sa le bag, ca nu am asa ceva.

Link spre comentariu

Mda... Din cate vad eu, astia de la Google au 2 oferte:

- Drive File Stream : pentru firme - si care face exact ce vreau eu

- Backup and Sync : pentru oameni de rand

La asta din urma nu exista posibilitatea sa faci drive. Poti doar sa selectezi un folder din calculator si daca cpoiezi sau stergi din el, se updateaza o copie a continutului si pe cloud. Treaba asta nu imi place. Pentru ca eu nu vreau sa mi se uploadeze fisierele la fiecare schimbare. Ar fi o risipa prea mare de resurse. Doar daca as tine 2 copii ale datelor pe hardul meu as putea sa fac backup-ul doar cand doresc. Dar iar nu imi place sa prapadesc spatiu aiurea.

Alta problema ar fi ca cica astia de la google iti scaneaza fisierele sa vada ce contin ca sa-ti genereze reclame pe baza lor. Deci securitate din parti !

Vad ca mai exista si alte site-uri dar, logic, sint cu bani...

 

Link spre comentariu

"Virtual CloneDrive este probabil cel mai bun program de drive virtual,l permitandu-va să va bucurati de libertatea unei unitati virtuale și fiind in intregime gratuit." 

Alea de mai sus au si gratis si cine te tine sa iti faci mai multe conturi!? Asta daca depasesti volumul. Le-am folosit pe toate si sunt bune. 

Editat de maresaldeflota
Link spre comentariu

One Drive e integrat in Windows 10 si face sincronizare automata la folderele selectate de utilizator. Este gratuit pana la 5GB, dupa care este 70$ / an pt 1TB. Ai garantie ca nu pierzi nimic din cauza diferitelor virusi gen ransomware, orice fisier sters este tinut inca 30 de zile in caz ca vrei sa recuperezi ceva sters din greseala, poti da share la fisiere cu un simplu link sau link cu parola, etc..  Mai au o oferta de 5 conturi a cate 1TB ( deci in total 5TB) pt 100$ / an, daca se face un fel de group buy e destul de accesibil. 

 

Daca nu gresesc poate fi setat si la sync manual sa nu faca upload la fiecare schimbare.

Editat de Bandi Szasz
Link spre comentariu
22 minutes ago, maresaldeflota said:

"Virtual CloneDrive este probabil cel mai bun program de drive virtual,l permitandu-va să va bucurati de libertatea unei unitati virtuale și fiind in intregime gratuit." 

 

Imi poti da un link ? Am cautat pe google si nu gasesc. Tot ce imi da e un program de clonat CD-uri. Eu sper ca ati inteles ce am vrut sa spun cand am zis "drive virtual". Nu ma refeream la drive-uri d-alea de cd-rom pe care le faci din imagini iso ca sa instalezi un joc.

 

19 minutes ago, Bandi Szasz said:

One Drive e integrat in Windows 10 si face sincronizare automata

 

Eu nu folosesc windows 10, doar 7.

Link spre comentariu

Pe windows 7 se instaleaza aplicatia descarcata de pe site, si va apare in explorer la quick access o noua optiune "One Drive" e un fell de partitie, orice fisier copiat acolo e incarcat automat in cloud, orice fisier incarcat in cloud din browser de pe alt PC va fi automat descarcat. Se face un cont gratis destul de usor si aveti 5GB gratuit sa-l testati. 

 

onedrive-files-on-demand.jpg 

Link spre comentariu

Nu cred ca vei gasi o solutie eficienta fara plata! 

O idee ar fi un NAS si un router bun cat si un internet bun pentru asta, dar solutia e costisitoare, totusi in felul asta iti pui tu un storage cat vrei de mare si astfel il poti folosi ca un hdd intern cu, conditia sa fii conectat la net. Am asa ceva implementat la lucru dar deja e vb de un data center ce implica o complexitate mult mai mare..... 

Link spre comentariu

Mega , iti da 50 gb per cont. Poti face 10 mail-uri, 10 cont-uri, gratuit ai 500 gb.

Daca ai mai mult de atat, ori ai filme, ori nu mai stii ce ai.

La ce pret au hdd-urile in ziua de astazi, iti poti face back-up, la bak-up, la back-up. SI unul il poti pune in camara.

Poti scrie blueray. Ai acum variante, de te doare mintea.

Editat de dorofteius
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări