Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Inel adaptor pentru scădere tensiune


ctepeo

Postări Recomandate

 

On 9/2/2018 at 11:45 AM, ctepeo said:

Asa este, conteaza! Dar tot acolo zice:

 

"Options for replacing the PX625.

Option 1: have the camera/exposure meter adjusted to work correctly on a (1.6 Volts) silver-oxide cell. This is a sometimes costly, but probably best, long-term solution. An old camera or exposure meter is bound to be a little inaccurate after more than 20 years of service and it can’t do any harm to have it serviced anyway. The cost of servicing and or adjusting or calibration is dependent on make, model and service department that does the calibration. An adapter is not necessary in this case."

 

Cred ca asta e cea mai buna solutie. Eu o sa incerc cu un Revueflex TL1 pe care, oricum, vroiam sa il arunc...

Editat de d2134
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Pe plăcuța exponometrului există un semireglabil, din care se calibrează indicația acestuia în funcție de tensiunea de alimentare. Se poate regla acel semireglabil, astfel încât indicația (comparată cu un exponometru martor) să fie corectă pentru cazul utilizării directe a unui element de 1,5V. Și cu asta ai rezolvat, problema adaptării pur mecanice a fixării unei baterii mai mici (cu inel de plastic sau șaibă metalică) fiind un aspect minor al problemei.

Editat de validae
Link spre comentariu
24 minutes ago, ctepeo said:

De ce doreaţi să-l aruncaţi?

L-am fost cumparat pentru obiectiv si vroiam sa-l arunc tocmai pentru ca nu se mai gasesc baterii.

 

19 minutes ago, validae said:

Pe plăcuța exponometrului există un semireglabil, din care se calibrează indicația acestuia în funcție de tensiunea de alimentare. Se poate regla acel semireglabil, astfel încât indicația (comparată cu un exponometru martor) să fie corectă pentru cazul utilizării directe a unui element de 1,5V. Și cu asta ai rezolvat, problema adaptării pur mecanice a fixării unei baterii mai mici (cu inel de plastic sau șaibă metalică) fiind un aspect minor al problemei.

Da, dar problema e sa ajung la el...

Link spre comentariu
La 02.09.2018 la 14:22, ctepeo a spus:

625 este baterie de 1,35 Volţi.

Aparatul foloseşte baterie tip nasture.

 A fost de 1,35 V ;  probabil varianta PX . Astea noi au 1,5 V. Eu in ap. meu am inlocuit-o cu varianta noua 625 U de 1,5 V ; imi da in plus 1 EV constant dar nu-mi dau seama daca e de la cei 0,2V in plus , de la imbatranirea fotorezistentei sau din cauza murdaririi oglinzii/pentaprismei.

Link spre comentariu
  • 9 luni mai târziu...

Ar fi necesara inserierea a doua diode obisnuite cu siliciu(Vdrop=0,62-0,7V), nu a unei diode Shottky. Insa greu de crezut ca o fotorezistenta mai e in parametrii dupa 30 de ani de la fabricare, si mai are vreo importanta tensiunea pilei galvanice...:rade:

Link spre comentariu

Oricum trebuie o verificare . Si nu e foarte simpla . Nu procedura , ci cele necesare . Rapid ( si relativ corect ) , e verificarea in paralel cu un exponometru considerat corect la indicatii . Pe unde s - o mai gasi asa ceva . Asupra fotorezistentei , greu de spus . Poate suferi o scadere a sensibilitatii ... , generala sau neliniara . Caz in care e mai greu de adus in corespondenta indicatiilor de pe scala . Virtualmente imposibil . Tensiunea eventualei baterii de schimb , daca este mai mare ... e " floare la ureche " . In comparatie cu restul ...

Editat de gauss
Link spre comentariu

Mai pot face o chestie: iau o baterie Zinc - Aer (care dă 1,40 Volţi), măsor ceva, bag una de 1,55 Volţi şi fac o comparaţie, apoi reiau procesul de câteva ori... poate vă ce modificăria la setare trebuie să fac, adică cu cât în minus sau în plus trebuie să schimb diafragma sau timpul de expunere.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări