Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Migranti sau dusmani ?


Postări Recomandate

Da ... sper sa ramana un caz izolat ... si vad ca si alte tari din Europa , situate mai pe  " ruta " , incep sa aiba reticente pentru ospitalitatea neconditionata . Exemplu Italia . Si ei au " voce " , nu merge sa dai telefon sau sa chemi sefii la Inalta Poarta ... ca - ti rad in nas . Ma rog , dupa ce i - ai chemat , greu sa spui ca " s - a schimbat modificarea " . In fine ... oricum nu depinde de noi .

Editat de gauss
Link spre comentariu
Acum 5 minute, gauss a spus:

Da ... sper sa ramana un caz izolat ... si vad ca si alte tari din Europa , situate mai pe  " ruta " , incep sa aiba reticente pentru ospitalitaea neconditionata . Exemplu Italia . Ma rog , dupa ce i - ai chemat , greu sa spui ca " s - a schimbat modificarea " . In fine ... oricum nu depinde de noi .

Atat timp cat suntem pe penultimul, sau chiar ultimul loc, din UE ca nivel de trai, suntem in relativa siguranta, 

fata de valurile de imigranti.

Pe noi, ne apara deocamdata saracia din tara, fata de acest fenomen international.

Bineinteles, ca si noi aparam aceasta saracie:

,,Eu imi apar saracia, si nevoile si neamul", declama marele voievod Mircea cel Batran, in opera lui Eminescu.

Se pare ca de sute de ani, facem acest lucru, negasind si alte lucruri mai bune de facut.

Ca de exemplu, sa incercam sa ne inbogatim atat spiritual, dar si material, si apoi sa incercam sa aparam aceste valori.

P.S. Cand zic noi, ma refer la noi ca natie si ca popor in ansamblul lui, sau ca marea lui majoritate.

Sa aveti o seara placuta!

Link spre comentariu
On 9/11/2018 at 7:37 PM, morarul said:

Atat timp cat suntem pe penultimul, sau chiar ultimul loc, din UE ca nivel de trai, suntem in relativa siguranta, 

fata de valurile de imigranti.

Pe noi, ne apara deocamdata saracia din tara, fata de acest fenomen international.

Bineinteles, ca si noi aparam aceasta saracie:

,,Eu imi apar saracia, si nevoile si neamul", declama marele voievod Mircea cel Batran, in opera lui Eminescu.

Se pare ca de sute de ani, facem acest lucru, negasind si alte lucruri mai bune de facut.

Ca de exemplu, sa incercam sa ne inbogatim atat spiritual, dar si material, si apoi sa incercam sa aparam aceste valori.

P.S. Cand zic noi, ma refer la noi ca natie si ca popor in ansamblul lui, sau ca marea lui majoritate.

Sa aveti o seara placuta!

 

In principiu este bine, mi se pare corect, Doamne ajuta...

Link spre comentariu

Din cauza refuzului de a primi emigranti:

https://stirileprotv.ro/stiri/international/uniunea-europeana-la-un-pas-sa-lase-ungaria-fara-drept-de-vot-reactia-lui-viktor-orban.html

 

Quote

Viktor Orban, premierul Ungariei: „Cu tot respectul, dar într-o manieră fermă, trebuie să resping ameninţările, şantajul şi defăimarea din partea forţelor care susţin imigranţii în defavoarea Ungariei şi a poporului ungar.”

 

Link spre comentariu

Nu stiu de unde ai tras concluzia ca sunt pentru cota de imigranti in Romania. Eu consider ca fiecare natie trebuie sa ramana acolo unde este si sa nu se mute de colo colo. Am avut ocazia sa ma intalnesc cu negri si arabi (dar mai luminati un pic la creier) si repede am ajuns in unanimitate la concluzia ca amestecul populatiilor nu-i bun. Da, eu sunt pentru AJUTORUL imigrantilor la ei in tara! Ar trebui ca fiecare tara din UE in functie de cat a supt in trecut de pe spatele tarilor sarace sa cotizeze pentru a ridica acele tari la un nivel egal de civilizatie ca cel din UE. Nu mi se pare corect de exemplu ca Italia sa fie condamnata pentru ceea ce fac acum cu imigrantii care incearca sa ajunga pe teritoriul italian cat timp restul tarilor din UE nu scot portofelul ca sa cotizeze la italieni.  Uniunea este si la bine si la rau (greu)! Normal ca ridicarea nivelului de civilizatie din aceste tari sarace le strica afacerile bogatilor, dar ma doare pe mine in pipota de asta. Sa-si bata capul sa-si adapteze afacerile pentru noua situatie. Si ei incep sa se ridice deci finalul este cunoscut, necunoscut este timpul de care este nevoie pana sa ajunga la acel final. 

Link spre comentariu

Eu unul nu ma bag. De ce sa ma scuz in fata unei negrese pentru deranj? :rade: Au fost altii mult mai potenti care s-au intors cu coada intre picioare. Rasa neagra de la natura este mai sportiva. Fundul ala bombat nu-l gasesti la albi sau galbeni. Sunt prin Portugalia femei care au fundul bombat dar sunt de fapt rezultatul corcirii in trecut cu brazilience. 

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări