Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Medicii, plati informale


Vizitator

Postări Recomandate

Puschea pe limba ... sa ma iertati , domnu' Doru ! ... Am un cutter adevarat , un Stanley cu lame interschimbabile , metalic ... La vremea respectiva , am scris mare pe ambele parti Ciomu ... toti colegii au ras , si am fost tinta ironiilor unor colege ... cele mai uratele , cu care nu am dezbatut anterior probleme profesionale , de munca si viata ... asa , mai pa natural , in cadru privat ! 

Editat de gauss
Link spre comentariu

:85

Rad eu rad dar nici eu nu scap. Imi vine randul si mie ..... :84

Ma, poate se apuca de munca si medicii astia si ne rezolva si noua problema asta sa nu vedem cum doar va atarna intr-o zi! Ca inginerii i-au tot ajutat: Computer Tomograf, RMN sau IRM, PETSCAN si lista continua iar ei .... nimic! 

Editat de adrian_pic
Link spre comentariu

Depinde ... daca e artista talentata , instrumentul se revigoreaza . Oricat ar fi de " vintage " ... Poate nu pentru toata partitura ( vreo simfonie ... ) , dar un solfegiu tot se produce . De multe ori , cu repetitie ... c' asa - i la instrument , trebuie exercitii asidue . Pana iese " partitura " ... 

Editat de gauss
Link spre comentariu

Cu doctorii astia e cu dus-intors!

Te gandesti sa-i dai bani ca sa te trateze-opereze cum trebuie!

Daca nu-i dai bani....tie frica ca nu-si da interesul sau ca nu te mai trezesti de pe masa de operatie!

Sau exista posibilitatea sa-i dai bani.... sa te ia de prost si sa-si bata joc de tine....sau sa-si bata joc deoarece nu i-ai dat suficient !

Nici nu stii cum s-o mai dai!

Oricum, usor-usor, cuvantul spaga-mita, etc... incepe sa apuna si la noi...o meteahna comunista care va dispare in viitor...cam greu, dar va dispare! Problema e ca pestele se impute intai de la cap...iar daca mai marii tarii isi completeaza veniturile cu ambele maini...atunci ceilalti ce sa invete?!

Editat de mac01
Link spre comentariu

Exact, scuza perfecta ca sa furam cu totii! Un fel de: m-a pus dracu', e Vineri 13, etc. 

 

Nu e chestie ca fura aia de "sus", e chestie de atitudine (daca as spune integritate s-ar sesiza echipa de moderare ca iar insult).

 

Cum sunt atatia care nu fura, de ce sa nu luam exemplu de la ei, nu?! 

 

Facem un exercitiu de constiinta? Dar nimeni nu vrea sa fie luat de prost. Prost ca nu fura. Samd.

Link spre comentariu

Spaga la medic are alta conotatie. Medicii se cred cu n-spe perechi de c.aie si mai destepti ca ei ..... nu se eczista! Numai ca realitatea este diferita si cum inteligenta nu prea face casa buna cu medicul (am avut 3 prietene rezidente la medicina, deci  zic eu am avut ocazia sa iau bine pulsul) nu-i ramane decat sa isi arate superioritatea fata de semenii lui prin opulenta, prin etalarea de lucruri scumpe care in mintea melteanului <=> om bazat (deci nu om inteligent). 

Cu una din rezidente eram pe strada cand mi-am salutat un profesor de la facultate (conferentiar ca sa fiu mai exact) si m-a intrebat: cine-i boschetaru' pe care l-ai salutat? Si apoi mi-a zis: vrei sa rada de mine colegii ca tu te saluti cu toti zdrentarosii? Cand i-am spus ca era conferentiar universitar a inceput sa rada zicand: cu fes de copchil in cap??? Normal ca nu mi-a picat bine cand am auzit asta mai ales ca stiam ca acel conferentiar era intradevar foarte inteligent (in scurt timp a plecat in Olanda la Philips) si ca sotia era in somaj in acea perioada si avea 3 copii. N'are rost sa va spun ca toate cele 3 rezidente si colegii pe care i-am cunoscut numai spaga aveau in cap. Discutiile lor se rezumau doar la a se lauda "ce cazuri" au si cat "au facut". Si ca sa va dati seama cam cat de multa medicina stiu unele va spun ca una din grupul lor nici nu stia cand trebuie sa faca sex ca sa ramana insarcinata!!! Alt idiot zicea ca el evita sa se excite ca la el erectia dureaza mult si asta duce la cancer de prostata!!! Unii poate credeti ca sunt glume .... dar din pacate este tristul adevar. Ei doar ingurgiteaza informatie (recunosc ca au memorie foarte buna dar sunt care si triseaza luand pastile) insa nu sunt deloc capabili sa discearna care informatie este adevarata si care este o duma. Intr-o seara imi aduc aminte ca am pus intrebarea la mai multi : ce nota ati avut la logica. Spre stupoarea mea am aflat ca majoritatea au avut 6 maxim 7 insa toti se laudau ca la mate au avut 9 sau 10. Intr-un tarziu mi-am dat seama si cum a fost posibil asta: se duceau la pregatire si memorau toate problemele dar nu le intelegeau pe toate. Toti se plangeau ca nu au priceput logica pentru ca profesorii erau tampiti. 

Trebuie sa recunosc ca am vazut si medic chirurg imbracat ca un ... instalator (asa a fost catalogat de amici de-ai mei carora le-am cerut sa imi spuna cu ce crede ca se ocupa omul) dar omul era din vechea garda (isi incepuse cariera undeva pe la cuca macaii pe timpul lui ceasca) si avea o scara a valorilor corecta. 

Editat de adrian_pic
Link spre comentariu

Fiecare meserie isi are extremele ei.Faptul ca tu ai cunoscut 3 din cateva mii din generatia ei( app, cum le-ai gasit, ai organizat examen, de erau toate la fel ? :rade:), nu inseamna ca poti cataloga o intreaga breasla.E la fel cum ai zice ca toti electronistii sunt ageamii pt ca tu ai nimerit cu televizorul la 2...3 din cei cu nervii incrucisati.Nu contest ca nu sunt medici spagari, am nimerit si eu unul la viata mea(au fost mai multi, dar pe ala il pot da de etalon), dar am intalnit si medici care faceau ce faceau din vocatie si au refuzat plicul.

Link spre comentariu
11 hours ago, mac01 said:

Cu doctorii astia e cu dus-intors!

Te gandesti sa-i dai bani ca sa te trateze-opereze cum trebuie!

Daca nu-i dai bani....tie frica ca nu-si da interesul sau ca nu te mai trezesti de pe masa de operatie!

Sau exista posibilitatea sa-i dai bani.... sa te ia de prost si sa-si bata joc de tine....sau sa-si bata joc deoarece nu i-ai dat suficient !

Nici nu stii cum s-o mai dai!

Oricum, usor-usor, cuvantul spaga-mita, etc... incepe sa apuna si la noi...o meteahna comunista care va dispare in viitor...cam greu, dar va dispare! Problema e ca pestele se impute intai de la cap...iar daca mai marii tarii isi completeaza veniturile cu ambele maini...atunci ceilalti ce sa invete?!

Cu totii stim ca Ministerul Sanatatii,este...BOLNAV !(cronic). Pt. al (mai)''insanatosi'',ar trebui(??) ca si ...''spaga'' sa se plateasca cu...CARDUL(bancar,debit/credit)??:scarpin Nu de alta,dar clasicele plicuri(pt. spaga) incep sa se gaseasca tot mai greu...oare de ce ??:nas: A scazut ..''cererea'' ??:ras: PS.Nu se mai da ..''spaga'' ??:bataie

Link spre comentariu

Daca erau doar cele 3 asa nu ma speriam, dar cand am vazut ca si colegii sunt la fel .... mi-am pus mana in cap. Fix asa am gandit: bai, eu pe mana astora trebuie sa ma dau cand voi fi bolnav?

Pe prima am intalnit-o la o nunta (mirele IT, mireasa doftoreasa si eu nu am fost invitat din partea miresei). A doua am intalnit-o la o "iesire de weekend in grup" tot asa IT amestecat cu medicina. A treia a fost printr-o petitoare stomatoloaga pe care o cunosteam si nu o cunosteam. M-am dus sa imi rezolv o masea si m-am ales si cu o "intalnire". 

Ce m-a enervat la toate este faptul ca la inceput se strofocau sa arate intr-un fel si dupa cateva luni isi dadeau arama pe fata. Daca tot vrei detalii, afla ca una m-a rugat sa ma casaoresc cu ea si apoi sa divortez. Iti dai seama ca cepele erau mici in comparatie cu ochii mei in momentul cand am auzit chestia asta. Normal ca am intrebat-o: pai de ce vrei asta, la ce iti foloseste? Mi-a zis sec: da mai bine Domna Doctor (si daca este si divortata este mai pi..oasa) decat Domnisoara Doctor. I-am zis: cred ca profesorul de logica a gresit cand ti-a dat nota de trecere!

Acum sa-ti spun si reversul monedei care nu-i deloc happy: sunt mari sanse ca acum daca ma duc in Iasi intr-un spital sau cabinet medical sa dau peste "cineva" din grupurile celor 3. Eu fata de tine daca o sa am nevoie sa ma duc la un medic va trebuie sa vad si o poza cu acel medic pentru a evita o eventuala "razbunare". Iti dai seama ca eu sunt "cel vinovat" in toate cele 3 cazuri. 

Editat de adrian_pic
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări