Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce naiba se intimpla ? Amplificatorul sună prost după o pauză lungă de nefuncționare...


Postări Recomandate

N-am intalnit asa ceva la electrolitici, sa se incinga pana la bubuiala cand le dai prima alimentare. E adevarat ca nu am pus eu mana pe nu stiu ce serii de electrolitici, dar mi se pare absurd fenomenul asta la electrolitici mai ales fiind noi.

Lasand la o parte faptul ca mi se pare mie absurd asa ceva, chiar fiind normala treaba asta, la nu stiu ce serii de electrolitici, nu vi se pare firesc ca acea asa-zisa formatare sa fie facuta in fabrica pana pleca catre consumatori / service / fabrici de echipamente etc. ???

Link spre comentariu

Nu esti singurul de aceasta parere...

Eu v-am scris ce citisem. In afara de cei doi forumisti care au relatat parca a mai povestit cineva pe alt forum ca a patit la fel.

 

PS - exista doua formatari principale - una in fabrica si una la prima punere sub tensiune. Eventual si o a treia, a patra, etc, dupa pauze f lungi in functionare (luni sau mai degraba ani), dar acelea sunt de mult mai mica amploare.

 

LE - mai sus ma refeream la procesul formatare si nu la procedeul foirmatare.

Editat de Shambala
Link spre comentariu

Mai nou se intampla foarte rar dar pe vremuri nu era ceva nemaivazut sa crape cate un electrolitic la prima punere sub tensiune fara un procedeu prealabil de formatare, mai ales la condensatorii mari. In zilele noastre mai degraba se pot cumula o serie de factori in care o parte din vina sa fie in procedeul de lipire, care la final sa duca la un deznodamant defavorabil. Mie nu mi-a explodat niciun electrolitic fara sa-l fi montat invers dar de incins mi s-au incins la inceput. Daca stau sa imi amintesc, cred ca numai la Nichicon am patit asa. Niciodata la Samwha sau Fujicon. Am mai lucrat sporadic cu Panasonic-Matsushita, Cornell-Dubilier, Vishay si Rubycon dar nu s-au incalzit aiurea, doar ca Rubycoanele sunt cam ca la loterie, nu stii care-s bune si care fake.

Link spre comentariu

Cu siguranta subiectul se refera la altceva ... nicidecum la formatarea condesatoarelor electrolitice .

Sunt sigur ca problema este un amarat de condesator de cuplaj si recomand inlocuirea preventiva a tuturor cond de cuplaj cu variante ne-electrolitice ( adica cu  izolatie tip plastic ) 

Formatarea este o operatiune foarte importanta pentru prelungirea vietii condesatoarelor electrolitice !

Ca simplu fapt divers , aceasta operatie se realizeaza automat la toate amplificatoatele ce au circuit separat de soft start ( atentie , nu confundati conectarea cu temporizare a incintelor acustice cu circuitul de limitare a curentului initial la conectarea alimentarii asa cum eronat face un habarnist patentat  , admin pe un blog numit pompos forum , folosind probabil abuziv - habar nu am care e situatia legala -  numele unei reviste celebre de popularizare a electronicii din epoca industrializarii  României ) si de aceea recomand un timp de soft start de cateva secunde ( sa spunem un timp de minim 4 secunde poate fi considerat absolut acceptabil ) , dar nu recomand varianta cu NTC , ci doar cea cu rezistenta de mare putere si releu (  electromagnetic sau solid state ) .

Editat de Victor
Link spre comentariu

Cativa useri  se mira de solutiile folosite de K sau ML in sursele de alimentare ce echipeaza amplificatoare de peste 10k€ , nu au habar de tangenta de pierderi sau de slew rate-ul condesatoarelor ( se masoara in A / uS :92 ) ...

 

Asta e viata :) !

 

LE : sectiunea incepatorilor este in alta zona a forumului .

Cei mai putin vocalisti pot ramane aici , cu siguranta vor primi ajutor , daca folosesc cuvinte magice minimale de genul "  va rog frumos " etc ...

Editat de Victor
Corectie
Link spre comentariu
La 05.04.2018 la 22:39, Shambala a spus:

Uneori reformatarea electroliticilor nu sa realizat complet decat cu o suita de semnale special alese (sunt cd-uri anume pt asa ceva). 

Ca o curiozitate de sambata-dimineata, in cazul asta electroliticii se leaga in locul boxelor?

Link spre comentariu

Ihi.

 

LE - Intrebare tampita - raspuns potrivit.

Evident ca NU se pot lega electroliticii polarizati la o sursa de tensiune alternativa = iesirea amplificatorului.

Curentul prin electrolitici urmareste insa curentul  prin sarcina.

 

Editat de Shambala
Link spre comentariu

Nu trebuie să legi electroliticii în locul boxelor, dar e foarte posibil ca aplicând un semnal cu frecvențe selectate anume la intrarea amplificatorului ,,revenirea,, condensatorilor afectați să se facă mai eficient și în timp mai scurt decât să aștepți câteva ore (timp în care amplificatorul va ,,suna,, rău) până-și revin doar prin semnalul audio muzical....

Am citit acum mulți ani de procedurile de formatare sau reformatare a condensatorilor electrolitici neutilizați mult timp sau proveniți din aparatură veche dar de calitate. Asta presupunea aplicarea unei tensiuni progresiv crescătoare pe condensator, timp de câteva ore, înainte de utilizarea lor într-un montaj anume. Probabil că în ciuda progresului tehnologic, încă mai e nevoie uneori de astfel de procedeu chiar la unele componente de firmă. Cum e cazul condensatorilor care se încing puternic la prima punere sub tensiune, chiar dacă tensiunea aplicată e mult sub cea maximă suportată de condensator....

Editat de validae
Link spre comentariu
19 hours ago, Victor said:

Cu siguranta subiectul se refera la altceva ... nicidecum la formatarea condesatoarelor electrolitice .

Sunt sigur ca problema este un amarat de condesator de cuplaj si recomand inlocuirea preventiva a tuturor cond de cuplaj cu variante ne-electrolitice ( adica cu  izolatie tip plastic ) 

Formatarea este o operatiune foarte importanta pentru prelungirea vietii condesatoarelor electrolitice !

Ca simplu fapt divers , aceasta operatie se realizeaza automat la toate amplificatoatele ce au circuit separat de soft start ( atentie , nu confundati conectarea cu temporizare a incintelor acustice cu circuitul de limitare a curentului initial la conectarea alimentarii asa cum eronat face un habarnist patentat  , admin pe un blog numit pompos forum , folosind probabil abuziv - habar nu am care e situatia legala -  numele unei reviste celebre de popularizare a electronicii din epoca industrializarii  României ) si de aceea recomand un timp de soft start de cateva secunde ( sa spunem un timp de minim 4 secunde poate fi considerat absolut acceptabil ) , dar nu recomand varianta cu NTC , ci doar cea cu rezistenta de mare putere si releu (  electromagnetic sau solid state ) .

Care e problema la NTC? Nelson Pass o foloseste de ex. (CL60 parca foloseste).

 

17 hours ago, Victor said:

Cativa useri  se mira de solutiile folosite de K sau ML in sursele de alimentare ce echipeaza amplificatoare de peste 10k€ , nu au habar de tangenta de pierderi sau de slew rate-ul condesatoarelor ( se masoara in A / uS :92 ) ...

 

Asta e viata :) !

 

LE : sectiunea incepatorilor este in alta zona a forumului .

Cei mai putin vocalisti pot ramane aici , cu siguranta vor primi ajutor , daca folosesc cuvinte magice minimale de genul "  va rog frumos " etc ...

Sunt foarte schmpi condensatorii mari de filtraj  cu sr mare. Nu stiu daca difera constructiv precum cei cu cate doi condensatori in aceesi capsula sau depinde exclusiv de materialele folosite(vezi seriile speciale mundorf).

Link spre comentariu

NTC-ul va avea mereu o rezistență internă mult mai mare decât zero, față de un releu clasic.Asta poate cauza anumite efecte neplăcute prin creșterea rezistenței interne a sursei....

De aceea varianta cu NTC poate fi privită ca o soluție ieftină și nu întotdeauna fiabilă.....la serviciu ne confruntăm destul de des cu defectări ale NTC-urilor montate pe alimentarea unor invertoare de putere, pur și simplu crapă brusc în anumite condiții.

Editat de validae
Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări