Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tic tac tic tac

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Acum 3 ore, BibanuBibi a spus:

https://www.breitling.com/ro-en/watches/navitimer/1/b01-chronograph-43/AB0121211G1A1/

Fiind fan Breitling, anul acesta vreau să îmi cumpăr această bijuterie. 

Vă place? 

Da , mie  imi place foarte mult , spre maxim  .

 

Desigur , pe mana ta sta mai bine , eu nu sunt asa inalt ca tine si am mana putin  mai subtire , ca sunt mai slab ... am colesterolul 180 , ca alerg saptamanal 1000m in 3 minute 20 secunde .

La varsta mea sper ca e OK .

Sa te vad dupa 50+ :) .

 

Cat despre utilitatea cronografului , e de discutat .

La fel si despre restul amanuntelor dedicate aviatiei , care incarca in exces cadranul ( parerea mea )  , dar totusi modelul mentionat este placut privirii .

Ca sa fiu cinstit , doar  pretul ma seaca  .

Grav .

 

Stii bine ca sunt invidios pe anumite chestii , fix cum ar fi ceasurile , masinile  .

 

Si eu pot face un efort  ( exagerat , dar pot ) sa-mi achizitionez un ceas serios , dar totusi elvetian , 47 de rubine , automatic , mecanism " in house " , geam de safir  , prea le are pe toate  ...

Deja mi-ai facut rau .

Offff .

Este un ceas gen  " aviator " , nu e " diver " , iar eu avioane nu voi pilota niciodata ... si nici nu socializez cu prea multe  persoane care se dau cu avionul sau cu elicopterul , cumva  eu traiesc in alta lume , ceva mai jos .

Nu e un diver clasic  :ewryt45w , asa ca pot sa-mi vad linistit de low cost entry level -urile mele , de pana in 1500 €  .

 

 

Pe bune , chiar intentionezi sa il cumperi ?

Pe argintiu este foarte frumos ... e analogic pur !

Dupa , postezi poze reale  cu el ?

 

 

Link spre comentariu

Da , stiu ca o sa-l cumperi ...

Deja sunt invidios , dar nu prea mult ...

Poate ma nervozez  mai rau dupa ce vad pozele reale cu morisca elvetiana ...

 

Cum e posibil ?

47 de rubine , automatic , mecanism " in house " , safir ?

Ai dreq elvetienii astia .

 

 

 

O sa ma duc pe la pravalii sa vad pe viu daca Citizen este mai bine finisat decat Orient .

In review-urile de pe net se pare ca mecanismul automatic Miyota 8200 e superior ( ca fiabilitate )  celor folosite de Orient ( in house ) si Seiko ( in house ) .

Invicta cade definitiv  de pe lista , are un mecanism Seiko fabricat in china ... poate ramane doar ca alternativa pentru un diver quart , dar  fara pretentii .

 

 

 

Link spre comentariu

Cine își dorește ceasuri bijuterii pentru bărbați, ma refer la ceasuri cu valoare nu ieftineli de 1000 euro, are mai multe variante :

1 sa nu fie bugetar, dacă aștepți avansul, lichidarea sau pensia, îți cumperi un Breitling în 2060. Dacă ești pe barba ta îți faci ce salariu dorești. 

2 bugetar cu post cheie, de unde se atribuie contractele cu statul și apoi.... se recuperează parandaratul de 5...20%

3 cadou ca parandarat de la unu care a luat un contract cu statul

4 Soros, cea mai facilă cale, eu cu banii de la Soros o să-mi mai cumpăr un ceas, am și eu investiții, am investit în câini, se plătește în funcție de nr câinilor și mărimea lor. 

 

Editat de BibanuBibi
Link spre comentariu

Misto, doar 1000 de euroi a ajuns spaga ? nu stiu ce e ala parandarat, e un cuvant nou aparut.

Ceasurile de 1000 de euro sunt ieftineli demne de dispret printre membrii instariti acestui forum (numai sa nu ma uit pe la bazar sa vad ce chestii din gunoi incearca sa vanda).

Ma duc sa ma ascund cu fossila meu de 200 de parai cu miyota 8n24.

Link spre comentariu

Paraîndărătul este returnarea unei părți din contractele cu Statul sau  in cazul unor despăgubiri fictive etc  , drept motivatie pentru ilegalități , fiind de fapt un comision nedeclarat la fisc ( adică bani negri , foloase necuvenite , influența etc )  , pe care îl primește factorul de decizie ( ministru , judecător , primar etc  ) 

De obicei depășește 30% din valoarea contractului cu Statul , de aia nu există în România infrastructură și nici Justiție  etc .

Scuze de offtopic .

Editat de Victor
Adăugire
Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări