Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Dioda serie

Evaluează acest subiect


Postări Recomandate

Asta e de fapt o insulta la adresa mea, @marian. Ca nu vedem padurea din cauza copacilor si ne facem chiori si orbi doar de dragul de a ne opune adevarului, e dreptul fiecarui om, dar de a insulta NU.

Te costa ceva sa incerci? Platesc eu daunele! Sau ofer gratis un traf, cu posta inclusa. Cu dioda direct, sa nu fie "facatura"!

Cand le stim pe toate de fapt ne demonstram propria neputinta...

 

Normal ca merge, si nu eu am zis asta ci FIZICA. A confirmat fix calculele, inclusiv puterea MULT mai mica, nu injumatatita. Nu prea ne e draga gagica asta, mama ei de fizica :)

Editat de Mark S
Link spre comentariu

Scoate-i sarcina...

 

@marian; Ai rabdare, la scara aia e posibil sa nu se indeplineasca conditiile de distrugere termica. Trebuie repetat experimentul cu un trafo cu miez serios, cu si fara sarcina, si masuratori.

Ete na....la scara aia.....e posibil sa nu indeplineasca......De ce o dati din stanga in dreapta! Traf-urile chinezesti se incalzesc si in gol alimentate cu tensiune alternativa. Daca Mark S a spus ca nu se incalzeste e clar ca va functiona mult si bine. Si parca se vorbea de alimentarea unui pistol de lipit. Ala parca are o sarcina conectata aproape intotdeauna!

 

@Mariane, te credeam mai deschis la minte si mai fairplay, da uite ca dovedesti contrariul! Daca un experiment contrazice teoria pe care o stii tu,nu inseamna ca asa ceva nu exista si experimentul nu e bun, stii, cum a facut olteanu cand a vazut girafa. Inseamna ca teoria ta e superficiala si te ajuta doar sa intelegi lucrurile in mare, insa pentru a intelege lcrurile in amanunt , e nevoie de o teorie si mai aprofundata.

Link spre comentariu

O fi o dioda zenner de 2,7 V sau o dioda chioara , dar strapunsa :) .

Marian , stai relaxat , userul @Nea Gogu alias @Mark S are o rubrica umoristica permanenta :) la sectiunea Radioamatorism .

Să vezi acolo râsete , modificari de substanta ale legilor ce stau la baza electronicii combinate cu un ezoterism de tip " crede si nu cerceta " demn de evul mediu , toate ducand evident la pseudostiinta .

Da , ai perfecta dreptate , respectivul e o cauza pierduta .

Editat de Victor
Link spre comentariu

Mai oameni buni, sa le luam pe rand;

 

Daca alimentez primarul, fie si cu o baterie, la orice VARIATIE a tensiunii din bobina primarului, se naste fenomenul de inductie electromagnetica, ca urmare a VARIATIEI de flux electromagnetic, pe cale de consecinta am tensiune in secundar. Acestea fiind spuse, fie si joaca cu o baterie in primar, face transformatorul sa FUNCTIONEZE.

Evident ca functioneaza in alternativ, in pulsatoriu, in ce vreti voi, pentru ca se indeplineste conditia de baza.

 

Foarte multi au sarit, intuitiv, plecand de la ideea ca vorbim de CC, el nu e CC, e o semialternanta, 0-1-0-pauza-etc. Este variabil, trafo-ul functioneaza la baza.

Marian a subliniat problematica saturatiei miezului, dar ca sa atingi aceste conditii, trebuie sa elimini niste caracteristici.

 

La pistol am sustinut eu ca si caracteristici, ca nu se indeplinesc conditiile de saturatie, dar, marian a subliniat matematic ca undeva niste pierderi mari trebuie sa atraga cu sine caldura.

Hai sa repetam experimentul, cu un trafo serios.

 

Imi pare rau ca nu sunt eu unde trebuie, ca acum bagam in priza un trafo de 100W.

Link spre comentariu

Eu am alimentat un traf toroidal de juma' de kilowatt printr-un variator de tensiune construit cu triac. E un regim de functionare apropiat de cel descris aici. Si a functionat bine mersi la alimentarea unor rezistente pentru o plita electrica artizanala. E drept ca traful cam bazaia dar a functionat si s-a incalzit in limite normale.

Link spre comentariu

Nu am l indemana altul mai mare, abia l-am gasit si pe asta...m-am bucurat ca era cu cablu cu tot.

Masuratori in AC, in gol:

-Cu dioda 1.4V

-Fara dioda 4.9V

Valorile sunt aproximative, nu sunt convins ca aparatul asta masoara bine in AC, nu l-am folosit niciodata in AC. Totusi direct tensiunea retelei arata corect.

Din rezultatele astea, la prima vedere, dioda nu e buna inseriata cu un pistol de lipit, reduce prea mult puterea. Dar in conditiile testului la repezeala, nu e concluzie batuta-n cuie.

Editat de Mark S
Link spre comentariu

Eu am alimentat un traf toroidal de juma' de kilowatt printr-un variator de tensiune construit cu triac. E un regim de functionare apropiat de cel descris aici. Si a functionat bine mersi la alimentarea unor rezistente pentru o plita electrica artizanala. E drept ca traful cam bazaia dar a functionat si s-a incalzit in limite normale.

Nu e, e tot AC, singurul lucru pe care il face acel variator este ca micsoreaza timpii in care actioneaza semialternantele, practic, introduce niste repausuri.

Dar, in continuare se pastreaza conditiile de functionare de baza. Variatii ale tensiunii de alimentare.

3f9a9.jpg

Link spre comentariu

N-ar avea de ce sa nu mearga! Daca alimentez un traf de la retea printr-un intrerupator si sunt mai ceva ca demonul lui Maxwell (daca nu stiti despre ce e vorba cautati pe wikipedia) si ma joc la interupator lasand traful sa functioneze doar o semialternanta, care e problema? De ce trebuie sa se satureze miezul?

P.S. Si dioda ce face, nu introduce pauze? Tensiunea dupa dioda numai variaza? O sa fie constanta?

P.P.S Poate ne explicati si de ce ar trebui sa se incalzesca traful, ca spuneati ceva de fum.

Link spre comentariu

Urmeaza intrebarea, ce s-ar intampla daca n-ar exista repausul corespunzator semialternantei antagonice, ca sa introducem un termen amuzant...

Si atunci, rugam pe mark, sa adauge inca o dioda in antiparalel, si sa repete experimentul... asta ne aduce si mai aproape de CC.

Link spre comentariu
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări