Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ce inseamna vloss la un capacitor?


Postări Recomandate

Eu as asocia acest vloss, de la condensatoare, cu parametrul "autodescarcare", in cazul acumulatorilor. Ca pina la urma vloss, este definit ca pierderea de tensiune imediat dupa pulsul de incarcare. Si asta ar reperenta, zic eu, un parametru privind calitatea unui condensator. Parerea mea.

Link spre comentariu

Eu as asocia acest vloss, de la condensatoare, cu parametrul "autodescarcare", in cazul acumulatorilor. Ca pina la urma vloss, este definit ca pierderea de tensiune imediat dupa pulsul de incarcare. Si asta ar reperenta, zic eu, un parametru privind calitatea unui condensator. Parerea mea.

Salut!

Destul de corecta si apropiata de adevar, asocierea expusa de dumneavoastra.

Despre exemplul expus de colegul @Spitfire, mai devreme, in legatura cu acel condensator electrolitic

50+50 yF/ 350-400Vcc, cred ca si cu batranul MAVO 35, selectat pe domeniul de masura 1Ko, se

putea face o apreciere destul de obiectiva daca nu chiar clara, starea acelui condensator ca fiind: ,,muci".

Sa aveti o seara buna!

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Un condensator de 220uf/25V cu Vloss 0,6% si unul cu Vloss 51% https://www.youtube.com/watch?v=q-sv8y00B0A

 

In poze condensatorul cu Vloss 51% alimentat cu 5Vcc prezinta un curent rezidual de 70mA:

16bzhts.jpg

8zqivk.jpg

Rp din circuitul echivalent: http://www.kemet.com/Lists/TechnicalArticles/Attachments/6/What%20is%20a%20Capacitor.pdf

masurata la 120Hz, 100Khz...poate fi motivul introducerii acestui "parametru" Vloss pentru Charge/Discharge Behavior.

Link spre comentariu

Condul ala nu e umflat, cu ohmetrul arata rezistenta? Cum sa aibe Rp 63 ohm?

 

REVIN: este manualul aparatului pe net.

Capacitance
When measuring capacitance selecting, the right frequency is important in obtaining the most accurate measurement results. Generally, a 1 kHz test frequency is used to measure capacitors that are 0.01 μF or smaller. For capacitors that are 10 μF or larger, a lower frequency of 120 Hz is used. Following this trend, high test frequencies are best for testing very low capacitance components. For large capacitance components, low frequency would be optimal. For example, if the capacitance of the component is to be in the mF range, than selecting 100 Hz or 120 Hz for test frequency would give much better results. The results will also be obvious because if the same component was tested with 1 kHz or 10 kHz, the measured readings may look erroneous on the display.
In all cases, it is best to check with the manufacturer’s data sheet in order to determine the best test frequency to use for measurement.
Capacitance
For most capacitance measurement, selecting parallel mode is the best. Hence, the meter defaults to this mode when selecting capacitance mode. Most capacitors have very low dissipation factor (high internal resistance) compared to the impedance of the capacitance. In these cases, the paralleled internal resistance has negligible impact upon the measurement.
Though in some cases, series mode would be preferred. For instance, measuring a large capacitor would require using series mode for optimal reading. Otherwise, the meter may show the reading results as out of accuracy or erroneous. Series mode is use because large capacitors often have higher dissipation factor and lower internal resistance.
Capacitance
When measuring capacitors, it is always most desirable if the dissipation factor is low. Electrolytic capacitors inherently have a higher dissipation factor due to their normally high internal leakage characteristics. In some cases, if the D (dissipation factor) is excessive, measurement accuracy may degrade and even read out of specification.
cond1.jpgcond2.jpg
Editat de Vizitator
Link spre comentariu

 

Condul ala nu e umflat, cu ohmetrul arata rezistenta? Cum sa aibe Rp 63 ohm?

 

Resistance
When measuring resistance of devices, it is important to know that there are two types or ways of measurement. One type is DC resistance measurement. Another type is AC resistance measurement. The 880 uses AC resistance measurement method and does not provide an option for DC resistance measurements. Therefore, when measuring a resistive component that is designed to be measured with DC, readings will be incorrect or inaccurate. Before using the meter to measure resistance, please verify whether the DUT (device under test) requires DC or AC resistance measurement method. Depending on the method, results will vary greatly.
Link spre comentariu

Da Marian, și tu și alții ați avut dreptate, ați intuit corect cum am și zis mai sus .

Dar și eu am avut, se pare, dreptate când nu am dat prea mult credit acelui parametru . Dacă Vloss = 0.6% înseamnă 132Ω și Vloss = 51% înseamnă 63Ω , găsiți voi o corelație .

 

Eu însă suțin în continuare că dacă acel condensator ia 70mA curent continuu la 5V , e de-a dreptul defect , nu cu pierderi !

 

În fine, lucrurile s-au clarificat cât de cât.

@orgasmo Mulțumim pentru măsurători și felicitări pentru scule !

Link spre comentariu

 

Resistance
When measuring resistance of devices, it is important to know that there are two types or ways of measurement. One type is DC resistance measurement. Another type is AC resistance measurement. The 880 uses AC resistance measurement method and does not provide an option for DC resistance measurements. Therefore, when measuring a resistive component that is designed to be measured with DC, readings will be incorrect or inaccurate. Before using the meter to measure resistance, please verify whether the DUT (device under test) requires DC or AC resistance measurement method. Depending on the method, results will vary greatly.

 

De rusine am oprit calculatorul si am plecat la sahisti. Un savant spunea: (citat aprox) poti spune ca ai inteles un lucru cand poti sa-l explici bunicii. Spune unui copil de clasa a 8-a ce reprezinta fizic acei 63 ohm. E un condensator luat dintro cutie, nefolosit pt ca vad ca are terminale lungi? E un condensator despre care stiai sigur ca e defect si ai dorit sa arati cum masoara un aparat performant?

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

E un condensator luat dintro cutie, nefolosit pt ca vad ca are terminale lungi? E un condensator despre care stiai sigur ca e defect si ai dorit sa arati cum masoara un aparat performant?

Sunt condensatori noi cumparati din Romania care montati intr-un monitor LCD de un depanator RTV pe modulul sursa alimentare se incalzeau la aproximativ 40C, subiectul de aici a fost benefic pentru exemplificare.

2hs9o20.jpg

Majoritatea verifica mai nou doar valoarea ESR-ului si a capacitatii la condensatori.

Editat de orgasmo
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări