Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Corector Ton ECC83 + EL84SE


dacos

Postări Recomandate

Va salut dragi colegi,

 

Pentru a experimenta cu tuburile am cumparat doua PCB-uri in ideea de a face un lant audio: preamplificator corector de ton + amplificator final.

 

Corectorul de ton este cu 12AX7, l-am luat deja montat:

 

Tone_control_Baxandal_connection_diagram

 

 

Tone_control_Baxandall_12_AX7_Sch.jpg

 

Amplificatorul final este acesta:

 

100_4167.jpg

 

100_4169.jpg

 

s-l1600.png

 

 

Am legat iesirea preamplificatorului direct la grila 1 a tuburilor EL84 (am lasat neplantat in jurul triodei de pe placa). Preamplificatorul are pe iesire condensatori de 100nF in loc de 220 nF.

 

 

Am renuntat si la reactia negativa, schema devenind aceasta:

 

amp_final.png

 

 

 

Face corectie buna, are sunet frumos, doar ca volumul nu are in nici un caz 3W pe canal, maxim 1 W. Ma gandesc ca sunt ceva probleme de adaptare a impedantei undeva.

 

100_4176.jpg

 

 

Alte date:

 

1. Sursa de sunet este laptopul.

 

2. Am pus ECC82 in loc de ECC83. AM o singura ECC83 cu care am jonglat ba la intrarea preamplificatorului, ba la iesire cam cu aceleasi rezultate. Ca sa alinieze cumva pinii de iesire pe placa, realizatorii PCB nu au inserat corectia de ton intre triodele aceluiasi tub, ci intre cele doua tuburi distincte. Se vede in poza, tubul din stanga imaginii este V2, cel din dreapta V1.

 

Din cate am citit, ECC82 are castig mai mic, consum mai mare (10mA vs 1,2mA ECC83). Dar totusi am vazut si scheme cu ECC82 ca driver pentru EL84.

 

3. Filtraj tensiune anodica filtru PI cu drosel 5H/150mA + condensatori.

 

IMG_20171227_144745_2.jpg

 

4. Tensiuni:

 

- pe anodul tuburilor EL84: 279v;

- pe primarul trafurilor de iesire: 14,5v;

- pe anozii primului ECC82 (V1): 293v;

- pe anozii celui de-al doilea ECC82 (V2): 65v.

 

Nemulțumirea ar fi in legatura cu puterea de iesire....

 

 

 

 

Editat de dacos
Link spre comentariu

Nu am cu ce masura semnalul corectorului.

 

Am introdus si driverul pentru cele doua EL84, am pus E88CC. Acum vad ca pinul de anod al EL84 se incinge (probabil) intrucat iese fum din lipitura.

Cum bag in priza vad ca se aude in difuzoare ca si cum as pune pe ele mulimetrul pe dioda...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări