Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Centrala Vaillant


Vizitator Ciprian Vlad

Postări Recomandate

Vizitator Ciprian Vlad

Salut 👋

Centrala funcționează ok doar ca acum 2ani la robinetul de umplere a început să picure apă, am chemat pe cel are îmi verifica centrala contra unei sume modice a desfăcut capacul și a strâns robinetul asa de tare încât acum când am vrut sa mai bag presiune m-am trezit ca numai mai funcționează, adică nu se deschide, atât de mult am încercat încât sa am stricat și rozeta.. de sa olărit, am zis sa incerc cu patentul și nici așa, am încercat cu toată forța și nimic... am încercat pana sa deformat axul el fiind din alamă probabil....

Când a venit omul la verificat centrala iam spus de chestia asta a el a venit și a strâns acel robinet dar nu-și mai amintea, a încercat și el dar fără folos și uite asa numai pot baga apă.

meseriașul mia spus ca o să-l forțeze la maxim dar cu precizarea a există pericolul se sa se rupă și trebuie pus altul nou, adică e la risk, din păcate acel nenorocit de robinet costa vreo 200 ron.

Voi știți altă alternativă, o soluție ceva să-și dea drumul?

Link spre comentariu

Mai este o solutie ieftina,se monteaza pe conducta de retur un teu,si prin el se face alimentarea cu apa.

Concret se taie conducta de retur,se monteaza un teu 20x16x20(cu 16 in burta si 20 in parti),iar pe conducta de apa rece un teu 16x16x16.Intre burtile celor 2 teuri se monteaza un robinet de 1/2-cel mai ieftin posibil.

Link spre comentariu

Treaba cu acel robinet de umplere este cam timpita,de ce zic asta ,instalatia trebuie umpluta cu apa tratata (polifosfat) si atunci trebuie intercalat 1 robinet pe intrarea de apa rece si altul pe retur si intre ele un filtru cu polifosfat ,se deschid f.putin cele doua robinete si se face incarcarea sau completarea ,dar foarte putini fac treaba asta ,manopera +materiale in plus ,se bazeaza pe nestiinta clientului ,cu toate ca in manual scrie clar ca instalatia se incarca cu apa tratata sau deminerealizata.

Link spre comentariu
Vizitator Ciprian Vlad

Mai este o solutie ieftina,se monteaza pe conducta de retur un teu,si prin el se face alimentarea cu apa.

Concret se taie conducta de retur,se monteaza un teu 20x16x20(cu 16 in burta si 20 in parti),iar pe conducta de apa rece un teu 16x16x16.Intre burtile celor 2 teuri se monteaza un robinet de 1/2-cel mai ieftin posibil.

Varianta asta am luato si eu in calcul de acum 2 ani dar in puii mei , ceea ce ai spus se numeste un baypass, nu?

 

Chestia e ca nu prea am loc, instalatia e pe distributie si bagata cumva in perete, doar daca fac baypassul intre un distribuitor si conducta cu apa rece.

Treaba cu acel robinet de umplere este cam timpita,de ce zic asta ,instalatia trebuie umpluta cu apa tratata (polifosfat) si atunci trebuie intercalat 1 robinet pe intrarea de apa rece si altul pe retur si intre ele un filtru cu polifosfat ,se deschid f.putin cele doua robinete si se face incarcarea sau completarea ,dar foarte putini fac treaba asta ,manopera +materiale in plus ,se bazeaza pe nestiinta clientului ,cu toate ca in manual scrie clar ca instalatia se incarca cu apa tratata sau deminerealizata.

E o prostie asta, am mintrebat multa lume avizata, tehnicieni de tehnicieni, nu se trateaza niciodata apa ptr centrala, doar filtre, o am de 10 ani si nu a avut nicio problema in afara cu robinetu si pot spune ca a fost forjata centrala asta de numa numa, de cate o ori vine la revizie totul este clean la arzatoare, apa curata .....etc. , de 2 ani nu am mai bagat [resiune in ea ..dar a mai pierdut ceva , am ajuns la 1.1 bari...de la 1.5, daca stiam ca nu merge robinetul de umbpelere nu mai aeriseam instalatia deloc.

Editat de Ciprian Vlad
Link spre comentariu
Vizitator Ciprian Vlad

Chiar m-am uitat in in cartea tehnica si nu scrie niciunde ca trebuie sa tratam apa cu polifosfat.

Nu m-am referit ca au arzatoarele treaba cu depunerile ci am spus ca nu am avut vreo defectiune.

 

Am doar 3 filtre, unul magnetic ptr anticalcar si fier probabil, unul ptr mizerie si unul care vine sub centrala ...filtrul Y

Editat de Ciprian Vlad
Link spre comentariu

Nu scrie nici ca trebuie bagat antigel....dar eu am pus. Da un pic de ungere si impiedica blocarea axului pompei, vanei cu trei cai, robinetilor, etc....

Nu am pus intr-o cantitate mare... dar am pus. Inainte de a pune, se bloca vana cu trei cai...cand facea comutarea de pe apa calda pe caldura....ramanea intredeschisa. Trebuia sa desfac tot timpul motorasul si sa deblochez axul la vana. De cand am pus antigelul nu s-a mai blocat.

Editat de mac01
Link spre comentariu

Se poate proceda ca in poza, fie la umplere fie la golire.

post-238209-0-79695700-1507483362_thumb.jpg

Totul este montat la caloriferul cel mai de jos. Deasemenea se poate monta sub forma

unei piese complexe, pe filetul de aerisitoare al caloriferului, care sa cuprinda si un locas pentru aerisitor.

In legatura cu antigelul, casa noastra este supravegheata la citeva zile de un vecin, de aceea am pus antigel original

Ariston, 30% concentratie finala cu apa, combinatie care rezista la sub -15 grade.

In caz de avarie a instalatiei, am bidoane goale in pivnita, apoi la reumplere filtrez solutia de antigel.

La final sunt necesari 2-3 liti de apa sub presiune pina la regimul normal de 1,2-1,5 barr.

Circuitul de apa calda il golesc la plecarea din locuinta.

 

@gsabac

Editat de gsabac
Link spre comentariu

Chiar m-am uitat in in cartea tehnica si nu scrie niciunde ca trebuie sa tratam apa cu polifosfat.

Nu m-am referit ca au arzatoarele treaba cu depunerile ci am spus ca nu am avut vreo defectiune.

 

Am doar 3 filtre, unul magnetic ptr anticalcar si fier probabil, unul ptr mizerie si unul care vine sub centrala ...filtrul Y

Nu stiu ce manual ai ,dar citeste aici cap.6 http://vanzari-centrale.ro/img/cms/vaillant/instructiuni-de-instalare-vaillant.pdf

o metoda de eliminare calcar din apa este tratarea cu polifosfat.

Intrebare filtrul Y de sub centrala este montat pe verticala sau pe orizontala?

Editat de manolo
Link spre comentariu

 

Intrebare filtrul Y de sub centrala este montat pe verticala sau pe orizontala?

Filtru y trebuie pus orizontal si respectat sensul de circulatie al agentului...altfel nu aduna mizeria care se lasa in timp de la calorifere.

Editat de mac01
Link spre comentariu

Polifosfatul e o magarie strict comerciala.E precum calgonul de la masina de spalat.Am centrala pe perete de 11 ani(e a doua) si n-a tusit fara porcaria aia de polifosfat.De altfel am povestit si de ce am renuntat sa folosesc porcariile alea chimice,la apa cu care faci baie si incarci instalatia.Cine vrea,sa foloseasca,dar va spun la modul serios,cum nu ajuta,asa nu strica,doar mai scoate niste bani din buzunar si daca e cineva cu pielea mai sensibila,poate face fel de fel de iritatii.

Filtrul y poate fi pus si vertical,isi va face treaba,insa nu vei gasi niciodata mizerie in el cand il vei demonta pt curatare...va fi in primul cot/teu de jos. :rade:

Link spre comentariu

Asa este...eu l-am vazut si pus vertical.

L-am studiat cu atentie si cred ca merge si vertical pus...apa are presiune pe retur iar corpul acela mic care strange impuritatile cred ca-si face treaba si daca este pus vertical.

Eu l-am gasit infundat pe cel de pe coloana de apa rece care alimenta centrala...mizerie venita de pe coloana stradala....cel de pe retur a fost curat intotdeauna.

Editat de mac01
Link spre comentariu
Vizitator Ciprian Vlad

Asai, fiecare face ce vrea, nu am pus nici la masina care am avuto vreo 13 ani ..un wirlpool ..nu am folosit niciodata calgon si cans sa dus carcasa la masina de spalat chiar am defacut rezistenta si pic de calcar nu avea pe ea, poate nu o fii apa tare in zona mea ...bacau.

Eu nu am pus nimic in apa de la centrala ..ba chiar nu am mai schimbat filtrele de imouritati ..ala cu sita de vreo 4 ani ..e plin de pamanat in el( probabil si de aia filtreaza bine deoarece pamantul e un filtru bun) :57 plus de asta am calorifere de din aluminiu care e caciucat pe interior sau ceva de genul asta , tevi de cupru .

 

Se poate proceda ca in poza, fie la umplere fie la golire.

attachicon.gifumplere si golire instalatie.jpg

Totul este montat la caloriferul cel mai de jos. Deasemenea se poate monta sub forma

unei piese complexe, pe filetul de aerisitoare al caloriferului, care sa cuprinda si un locas pentru aerisitor.

In legatura cu antigelul, casa noastra este supravegheata la citeva zile de un vecin, de aceea am pus antigel original

Ariston, 30% concentratie finala cu apa, combinatie care rezista la sub -15 grade.

In caz de avarie a instalatiei, am bidoane goale in pivnita, apoi la reumplere filtrez solutia de antigel.

La final sunt necesari 2-3 liti de apa sub presiune pina la regimul normal de 1,2-1,5 barr.

Circuitul de apa calda il golesc la plecarea din locuinta.

 

@gsabac

 

NU fac chestia nici in ruptul capuli, e urat..si tin la estetica, instalatia mea e prin perete , siura chestie e sa fac modificare in cutia unde se afla distribuitoarele ....dar trebuie sa tai teava de alimentarea cu apa sa pun un teu si apoi cu un robinet legat de capatul distribuitorului , probabil e de mmmmintat la tur. ori sa gasesc un robinet la mana a doua ori sa risc sa-l fortez cu o scula mai buna , daca crapa crapa dar trebuie sa am un robinet la indemana care oricum trebuie schimbat de cel cu verificare care e si mseriasul in cas de nevoie,. :limb:

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări